Czy można nauczyć niemowlaka samodzielnego zasypiania?

Mom_baby_sleeping-300x211

Problem z zaśnięciem odbija się nie tylko na niemowlaku, ale również na jego rodzicach. W konsekwencji cała rodzina odczuwa zmęczenie, a rodzice zastanawiają się, czy jest sposób na to, żeby uspokoić malucha i spowodować, żeby zasnął. Okazuje się, że dziecko można nauczyć samodzielnego zasypiania. Sposobów jest wiele, warto więc testować i wybrać ten najbardziej efektywny.

Dlaczego dziecko nie może zasnąć samo?

kids_sleepJeżeli powodem bezsenności nie jest głód, nieodpowiednia temperatura, mokra pielucha czy hałas, bardzo możliwe, że dziecko nie śpi, bo przyswoiło złe nawyki. W pierwszych tygodniach i miesiącach życia, rodzice tulą do snu i bujają swoją pociechę, a ona uczy się, że tak właśnie powinno się zasypiać. Kiedy nam wydaje się, że nadszedł czas samodzielnego spania, dziecko nie może zrozumieć, że nie ma nas przy nim i płacze. Czuje się wtedy opuszczone i ma wrażenie, że cos może mu zagrażać. Jeśli podejdziemy do sprawy umiejętnie, zmienimy te nawyki i maluch będzie zasypiał sam.

Jakimi sposobami uśpić dziecko?

Przede wszystkim możemy wykorzystać biały szum. Biały szum to specjalnie spreparowane dźwięki, które działają kojąco, relaksują i wytłumiają hałasy, które mogą przeszkadzać w zasypianiu. Dzięki temu Twoje dziecko się wyciszy i zaśnie bardzo szybko.

Inną metodą jest też „ferberowanie dziecka”, o którym pisaliśmy tutaj <LINK>. Ten sposób wymaga systematyczności, ale skutecznie oduczy dziecko zasypiania w waszych ramionach i sprawi, że stanie się w tej kwestii bardziej samodzielne.

Czy to ma sens?

462489d5b648438bd044c1de44f1f91fd09e177cNauka samodzielnego zasypiania jest z jednej strony pewnym ukojeniem dla rodziców, bowiem dziecko nie wymaga od nich już tak dużo uwagi. Z drugiej jednak musimy nauczyć się rozpoznawać, kiedy płacz spowodowany jest potrzebą dziecka, a kiedy zwyczajnym wyładowywaniem energii.

Nauczenie dziecka samodzielnego zasypiania, jest jak najbardziej możliwe i z powodzeniem stosuje je wielu rodziców, ale ma to również drugie dno. Czasami maluch płacze, bo nas potrzebuje albo chce zasygnalizować jakiś problem. Jeżeli nie mamy pewności, czy tak nie jest w konkretnym przypadku, nie powinniśmy na siłę uczyć go zasypiać samemu.