Jak kołysanki działają na dziecko?

Podstawowym celem kołysanki jest uśpienie dziecka – wie o tym każdy rodzic, który choć raz zdecydował się zaśpiewać swojemu maluchowi krótką piosenkę na dobranoc. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z faktu, że kołysanka może pełnić znacznie więcej funkcji, przyczyniając się między innymi do wzmocnienia więzi między rodzicem a dzieckiem.

shutterstock_269816084a

Wzmocniona więź

Jak się okazuje, kołysanka to jeden z najlepszych sposobów na wzmocnienie więzi pomiędzy rodzicem (najczęściej matką, choć gorąco zachęcamy do nucenia kołysanek pociechom również tatusiów) a dzieckiem. Dzięki śpiewaniu krótkich piosenek rodzic spędza więcej czasu z maluchem, a styl komunikacji (śpiew) przybiera dużo łagodniejszą i przystępną dla dziecka formę. Bardzo często kołysance towarzyszy zresztą tulenie malucha, a także kołysanie go w rytm piosenki; fizyczna bliskość również przyczynia się do wzmocnienia więzi.

Nie bez znaczenia jest również treść kołysanki. Najczęściej wersy piosenki zawierają dużo ciepła, czułości, wyrażają troskę rodzica o dziecko. Mimo że maluchy nie rozumieją przekazu kołysanki na poziomie merytorycznym, to są w stanie odczuć ładunek emocjonalny, jaki niesie za sobą piosenka. Śpiewanie kołysanek to zatem kolejny dobry sposób na okazanie dziecku miłości.

Z korzyścią dla zdrowia

Co ciekawe, kołysanka może mieć także istotny wpływ na zdrowie malucha. Po pierwsze, może w znaczący sposób obniżyć ciśnienie krwi u dziecka, co jest niezwykle ważne w przypadku maluchów zestresowanych lub wystraszonych. Z kolei matki wcześniaków, które regularnie śpiewały swym dzieciom kołysanki, zauważyły że krótkie piosenki mają wpływ na unormowanie pracy serca, a także pomagało w karmieniu i oczywiście zasypianiu. Dzięki temu stan dzieci normował się, co w wypadku wcześniaków jest bardzo ważne.

Pożyteczne może okazać się również śpiewanie kołysanek przez matki jeszcze nienarodzonych dzieci. Badania naukowe potwierdzają, że ma to działania uspokajające i wyciszające, co może mieć z kolei wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

shutterstock_249969754a

Wpływ na psychikę dziecka

Śpiewanie krótkich piosenek może przełożyć się również na rozwijanie potencjału umysłowego dziecka; kołysanka może pobudzić w mózgu ośrodek percepcji, a także rozbudzić wyobraźnię. Oznacza to, że śpiewanie dziecku kołysanek może się przełożyć na poziom jego kreatywności w przyszłości. Co ważne, nieco starsze dzieci mogą również przyswajać słowa zawarte w piosenkach, co sprzyja szybszej nauce i rozwojowi.

Kołysanka może mieć też znaczący wpływ na późniejsze postrzeganie rzeczywistości przez dziecko; umiejętnie wybrane piosenki mogą przekazywać najmłodszym wiedzę o podstawowych wartościach, uczyć empatii i zachęcać do odkrywania świata. Badacze twierdzą również, że kołysanki mogą wpływać na spokojniejsze kształtowanie się osobowości dziecka. Jest to możliwe również dzięki poczuciu ze strony dziecka, że rodzice, a w szczególności matka, są cały czas przy nim i przekazują mu pozytywne emocje. To daje dziecku komfort i pozwala w przyszłości na inne postrzeganie niektórych sytuacji, które w jego rówieśnikach mogłyby wzbudzić żal, gniew lub agresję.

Zobacz 7 najpopularniejszych kołysanek