Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

CZEGO NIE MÓWIĆ KOBIECIE W CIĄŻY: 23 ZAKAZANE ZDANIA
kobieta w ciąży z przyjaciółkami, baby shower, uśmiechnięta kobieta w ciąży

Czego nie mówić kobiecie w ciąży? 23 zdania

Kobieta w ciąży powinna przygotować się  na falę uwag, pytań czy „dobrych rad”, które padną w jej kierunku. W rodzinnym gronie, pracy, wśród znajomych, przyjaciół, a nawet obcych osób – będą pojawiały się komentarze na temat jej wyglądu, dolegliwości czy porodu, których przyszła mama niekoniecznie będzie chciała słuchać. Zapewne większość słów będzie kierowana w stronę przyszłej mamy z zainteresowaniem i chęcią pomocy, jednak mogą zdarzyć się też niemiłe komentarze wypowiadane z premedytacją, złośliwością, słowa które sprawią przykrość. Czego nie mówić kobiecie w ciąży? Przeczytaj artykuł do końca, a poznasz zakazane zdania: Czego nie mówić kobiecie w ciąży?

Wobec niektórych słów można przejść obojętnie, jednak są takie, które mogą wyprowadzić z równowagi. To, co wydaje ci się złotą radą płynącą z serca – może zranić. Zastanów się, jakie relacje łączą cię z kobietą w ciąży, czy wypada poruszyć dany temat, a może lepiej trzymać język za zębami? Przyszła mama inaczej zinterpretuje słowa przyjaciółki, a inaczej koleżanki z pracy. Poniżej prezentujemy teksty, których wypowiadanie jest nie na miejscu i może naruszyć prywatność kobiety w ciąży.

Zakazana zdania dotyczą:

Wyglądu i figury kobiety:

 

  • Pięknie wyglądasz! Powinnaś być cały czas w ciąży.

 

Tak wypowiedziane zdanie daje kobiecie pole do zastanowienia, czy kiedy nie była w ciąży wyglądała brzydko? Chcesz powiedzieć komplement – przemyśl  go dwa razy. Jeżeli musisz skomentować wygląd, lepiej powiedź: „Wyglądasz zdrowo i promiennie".

 

  • To musi być dziewczynka, wysysa ci urodę – strasznie zbrzydłaś.

 

Według ludowych przesądów, mama powinna podzielić się z córką połową swojej urody. Bardzo często kobiecie w ciąży dolegają mdłości, zaparcia, zgaga, opuchnięte stopy i dłonie – pogarsza to jej samopoczucie. Co dobrego ma przynieść dodatkowe wytykanie gorszego wyglądu przez innych? Ten stan jest tylko przejściowy.

 

  • Ciąża ci nie służy.

 

Kolejna uwaga na temat wyglądu. Bardziej niż ciąża, przyszłej mamie nie służą takie komentarze. Żadna kobieta nie chce usłyszeć, że wygląda brzydko!

 

  • Problemy z cerą masz przez ciążę?

 

Wszystkie kobiety inaczej przechodzą ciążę. Niektórym szybciej rosną włosy, innym błyszczą oczy, niektórym poprawia się cera, a innym na odwrót – pojawią się wypryski. Czy musisz komentować? Kobieta czekająca na dziecko ma w domu lustro, na pewno sama zauważyła problem, nie trzeba jej o tym stale przypominać.

 

  • Taki masz duży brzuszek, już po terminie? lub To bliźniaki?

 

Oczywiste jest, że w czasie ciąży przybywa kilogramów. Kobiety nie lubią komentarzy na temat swojej wagi, a komentowanie figury przyszłej mamy jest szczególnie nie na miejscu. Jeżeli brzuch wydaje się większy, to niekoniecznie musi to oznaczać ciążę bliźniaczą. Te pytania powinny trafić na listę zakazanych – daruj sobie domysły.

 

  • Ile przytyłaś w czasie ciąży? Bo ja tylko 5 kg.

 

To pytanie z ust innych kobiet pada nieustannie… Porównywanie kształtu brzuchów, figury, dodatkowych kilogramów - nie przyniesie nic dobrego. To, że ty przytyłaś mało, to nie znaczy, że każda z kobiet ma tak samo. Za kontrolę wagi w trakcie ciąży odpowiada ginekolog, to jego zdanie powinno być kluczowe.

 

  • Dlaczego tak mało zjadłaś? Nie dbasz o dziecko.

 

„W ciąży je się za dwoje” – pora obalić ten powszechnie panujący mit. Przyszła mama jest odpowiedzialna za maleństwo rosnące w jej brzuchu, to ona doskonale wie, ile i czego powinna zjeść, co jej służy, a co niekoniecznie. Organizm daje jej sygnały o uczuciu sytości, czy mdłościach.

Przebiegu ciąży

 

  • Planowałaś?

 

To osobiste pytanie często może być źródłem dyskomfortu i sprawić wiele przykrości. Życie seksualne, relacje z partnerem czy antykoncepcja to prywatne sprawy.

 

  • Wreszcie zaciążyłaś!

 

Czy zdajesz sobie sprawę, że ciąża to często nie jest kwestia wyboru? Oczywiście wiele osób świadomie nie decyduje się na potomstwo. Dla innych dwie wyczekiwane kreski na teście ciążowym mogą być spełnieniem marzeń, ale z powodów zdrowotnych mogą graniczyć z cudem. Może małżeństwo stara się o dziecko od kilku lat, może kobieta poroniła niejedną ciążę, a może zwyczajnie nie była gotowa na dziecko… Nigdy nie mów takich rzeczy, jeśli nie chcesz nikogo zranić.

 

  • W tym wieku ciąża, nie boisz się?

 

Medycyna w dzisiejszych czasach jest na wysokim poziomie, lekarz prowadzący ciążę zadba, aby niezależnie od wieku kobiety, przebiegała prawidłowo. Zamiast przypominać, że biologiczny zegar tyka, pogratuluj.

  • Chłopiec czy dziewczynka? lub Już wiesz, co będzie?

Pytania tego typu same w sobie nie są złe. Jednak dalsze komentarze mogą urazić przyszłą mamę. Kiedy pada konkretna odpowiedź, pojawia się lawina: „Pewnie wolelibyście dziewczynkę?”, „Szkoda, mąż pewnie chciał chłopca”, „Znowu…?”, „Może następnym razem się uda!”. Żadna mama nie jest gotowa na takie smutne reakcje padające z ust rozmówców. Dla wielu rodziców płeć nie ma wielkiego znaczenia.

 

  • Dlaczego takie imię? Jesteście pewni?

 

Bardzo często przyszła mama jest zasypywana pytaniami o wybór imienia. Gust to indywidualna kwestia – to, że tobie dane imię źle się kojarzy, czy się nie podoba, to twoja sprawa. Każdy rodzic wybiera takie imię dla swojego dziecka, o jakim marzy.

 

  • Mogę dotknąć?

 

W jak bliskich relacjach jesteś z kobietą, że decydujesz się zadać takie pytanie? Ciąża nie upoważnia do dotykania, głaskania, czy klepania po brzuchu! Chyba nikt nie lubi naruszania swojej sfery cielesnej przez obce osoby. Przyszła mama na pewno sama zaproponuje taki gest swoim najbliższym.

 

  • To wszystko przez te szalejące hormony.

 

Ciąża to wyjątkowy stan, kobieta w ciąży ma prawo do smutku, niezadowolenia czy zdenerwowania. Komentarze dotyczące hormonów w trakcie ciąży mogą wyprowadzić kobietę z równowagi.

 

  • Możesz jeszcze uprawiać seks?

 

Pytania wkraczające w sferę seksualności to lekka przesada. O ile takie rozmowy z najlepszą przyjaciółką, inicjowane ze strony ciężarnej – zbliżają, to ze szwagrem niekoniecznie będą komfortowe.

Przebiegu porodu

 

  • Nie wiesz co cię czeka, dlatego się nie boisz.

 

Po tak wypowiedzianym zdaniu – strach na pewno zacznie towarzyszyć przyszłej mamie. Co pozytywnego mają dać historie o ciężkich przebiegach porodów? Zasypywanie takimi informacjami wywoła jedynie stres i strach.

 

  • Będziesz rodzić naturalnie?

 

Pytanie o sposób porodu sugerujące, że jedyny słuszny to naturalny – jest zakazane. Wybór nie zawsze zależy od mamy! Najlepszym porodem będzie ten, przy którym uniknie się komplikacji i dziecko urodzi się zdrowe.

Sytuacji po porodzie

  • Po porodzie – to dopiero się zacznie! lub Poczekaj aż urodzisz!

Ciąża to czas, w którym przyszła mama zaczyna odczuwać również niepokój i strach. Ważne, aby skupiła się na tym czy ciąża przebiega prawidłowo i dbała o siebie. Nie potrzebuje dodatkowego stresu.

 

  • Jak urodzisz, wszystko się skończy.

 

Co się skończy? Oczywiście, po urodzeniu dziecka wiele się zmienia. Jednak macierzyństwo nie oznacza rezygnacji z pasji, sportu czy obecnego życia! Przy dobrej organizacji, wsparciu męża, przyjaciół i rodziny łatwo jest uporać się z nowymi obowiązkami. Nie strasz przyszłej mamy!

 

  • Dziecko ci wszystko wynagrodzi.

 

Przy dolegliwościach ciążowych kobiety mogą się skarżyć i narzekać. Nawet jeżeli dziecko jest wyczekiwane to nie sprawi, że rozstępy znikną, a nudności nie będą dokuczać.

 

  • Kiedy chcesz wrócić do pracy?

 

Czy wszystko da się zaplanować? Kobieta jeszcze nie wie jak będzie przebiegało jej macierzyństwo. Powrót do pracy to ciężka decyzja uzależniona od wielu czynników, a przede wszystkim prywatna sprawa.

 

  • Będziesz karmić piersią?

 

Kolejna kwestia, która nie zawsze zależy od kobiety. Co jeżeli pojawią się przeciwwskazania do karmienia piersią, bądź problemy z laktacją? Rezygnacja może być także świadomym wyborem, który z różnych  przyczyn podejmuje mama. Zaspokojenie potrzeb dziecka z pewnością będzie jej priorytetem, o który zadba jak najlepiej.

 

  • Kiedy następne dziecko? Najlepiej jedno po drugim.

 

Kobieta do której kierujesz to pytanie jest w ciąży – daj jej urodzić. Czas ciąży to okres kiedy mama powinna skupić się na sobie i maleństwie. To ile dzieci i kiedy powinna je mieć – zależy tylko od niej i jej partnera. Nie zadaje się pytań ani o pierwsze, ani o kolejne dziecko. 

Bardzo łatwo jest wprowadzić przyszłą mamę w zakłopotanie, czy sprawić przykrość. Zapisz sobie powyższą listę zakazanych zdań, aby wiedzieć, czego nie mówić kobiecie w ciąży. Konsekwencje nieprzemyślanych pytań mogą być poważne, chyba nikt nie chce urazić kobiety w tym wyjątkowym stanie.

Kochane mamy przyjmujcie uwagi z dystansem i nie bójcie się mieć własnego zdania, szczególnie gdy ktoś wchodzi z butami w wasze prywatne życie. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na naszym blogu, możecie dowiedzieć się „CO ROBI DZIECKO W BRZUCHU MAMY?”.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl