Genialne lifehacki dla mam
Macierzyństwo to podróż pełna niesamowitych i radosnych chwil, jednak nie należy zapominać, że jest to też „ciężka praca”. Czasem w momentach przepełnionych frustracją i wyczerpaniem trudno jest odnaleźć radość z macierzyństwa – ciągłe wymagania i ilość obowiązków mogą przytłaczać. Jak być szczęśliwą mamą? Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku, dlatego warto sięgnąć po sprawdzone lifehacki! Co to takiego? Lifehacki to proste i sprawdzone wskazówki, które ułatwiają życie oraz pomagają zaoszczędzić czas. W artykule przedstawiamy genialne lifehacki dla mam. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczoną mamą czy dopiero zaczynasz przygodę z macierzyństwem – koniecznie się z nimi zapoznaj i sprawdź w praktyce. Niektóre podpunkty z listy potraktuj z przymrużeniem oka ;)
-
Zasada dwóch minut
Jeżeli na wykonanie czegoś potrzebujesz około dwóch minut – nie odkładaj tego! Zrób to od razu, a będziesz miała spokojną głowę i gwarancję, że o tym nie zapomnisz.
-
Multitasking
Mamy są najlepsze w robieniu wielu rzeczy na raz. Aby nie tracić czasu wykonuj czynności „przy okazji” – jeżeli czekasz na gotujący się makaron nie stój nad garnkiem, nakryj w tym czasie do stołu. Oglądasz serial? Prasuj lub zrób w tym czasie trening. Zaoszczędzony czas wykorzystaj na odpoczynek.
-
Zbieractwu mówimy NIE
Nie składuj rzeczy. Jeżeli czegoś nie potrzebujesz to oddaj, sprzedaj lub wyrzuć. Kiedy dookoła ciebie jest za dużo rzeczy to jesteś przytłoczona, do tego masz więcej do sprzątania. Nie kupuj na zapas, albo z myślą – może się przyda – nie zagracaj mieszkania i nie trać pieniędzy.
-
Przystosuj otoczenie i ucz dzieci samodzielności
Nic tak bardzo nie sprawia dzieciom frajdy jak samodzielność, dlatego czują satysfakcję, kiedy mogą zrobić daną czynność bez pomocy rodzica. Macierzyństwo będzie prostsze, gdy dzieci będą potrafiły same zdjąć kurtkę i umyć ręce, dlatego przystosuj otoczenie w swoim domu – postaw stołek w łazience, a dziecko dosięgnie do zlewu, haczyki w przedpokoju zawieś nisko, aby malec mógł odwieszać kurtkę, kubek niekapek stawiaj na niskich półkach, brzdąc będzie mógł napić się bez pytania. Dzieci będą zadowolone, że wierzysz w ich umiejętności, a ty zyskasz chwilę dla siebie.
-
Dozowanie mydła
Jeżeli macie w domu mydło w płynie, a ty stawiasz na samodzielność dzieci (patrz punkt wyżej) to przydatne może być dozowanie im mydła. Maluchy często naciskają pompkę z całej siły i na jedno mycie zużywają ogromne ilości płynu. Wystarczy założyć gumkę recepturkę na dozownik, ograniczy to ilość wyciskanego mydła, dzięki czemu wystarczy na dłużej.
-
Wspólne obowiązki domowe
Zaangażuj swoje dzieci w obowiązki domowe, niech pomagają już od najmłodszych lat. Co powiesz na challenge? Kto posprząta swój pokój szybciej? Posprzątaj swój pokój w 15 minut (ze stoperem w ręce)! Test białej rękawiczki lub zawody w rzucaniu zabawkami do pojemnika! Kto zbierze więcej rozrzuconych płatków śniadaniowych? Zamieniaj obowiązki w zabawę, a obie strony będą zadowolone :).
-
Bransoletki z zadaniami
Po raz setny w ciągu dnia prosisz swoje dziecko, aby odrobiło lekcje i posprzątało w pokoju? Prośby nie działają? Zastosuj papierowe bransoletki z zadaniami – wypisz na wąskich kawałkach kartki zadania do zrobienia np. „Odrobić lekcje”, „Posprzątać w pokoju” i przyczep je jak bransoletkę na nadgarstkach malca. Karteczki pomogą zobrazować, ile mają do zrobienia i nauczą się organizacji czasu. Po wykonanym zadaniu można zerwać karteczkę.
-
Poranna organizacja
Aby uniknąć porannego chaosu – przygotuj i zapakuj lunch wieczorem, a rano wystarczy, że wyciągniesz dania z lodówki i wręczysz dzieciom do schowania. Przed pójściem spać przygotuj także „zestawy” ubrań dla siebie i dzieci na następny dzień – z piżam wskoczcie prosto w wybrane ciuszki. To samo z książkami i zeszytami do szkoły, spakujcie plecaki od razu po odrobieniu lekcji. Oszczędzi to mnóstwo czasu o poranku, a te (jak wiemy) nie należą do najprzyjemniejszych części dnia.
-
Masterchef
Gotowanie zajmuje dużo czasu, dlatego dobrze jest podejść do tematu w zorganizowany sposób. Rozpisz sobie uniwersalny i łatwy do edycji jadłospis na cały tydzień, np. w poniedziałki rano kanapki – składniki dostosuj do tych, które masz w lodówce, to samo z owsianką, zupą, pieczonymi warzywami, muffinkami, tartą czy owocowym smoothie. Staraj się wybierać jedno danie dla wszystkich członków rodziny – czasem trzeba pójść na kompromis. W jeden dzień zamień się w szefa kuchni i przygotuj dania, które możesz zamrozić lub zawekować, np. zblendowaną zupę w słoiczkach. Podczas gotowania używaj przepisów na dania jednogarnkowe – oszczędzi to czasu na mycie naczyń. Kiedy zdarzy się, że masz pustą lodówkę – ratunkiem mogą być mrożone warzywa, dlatego zawsze miej je w zamrażarce.
-
Sposoby na niejadka
Jeżeli twój maluch jest niejadkiem to wypróbuj kulinarnych eksperymentów – pozwól dziecku towarzyszyć przy powstawaniu posiłków, zaangażuj malca w smarowanie, mieszanie i krojenie. Nadawaj potrawom wymyślne nazwy – zupa pomidorowa może stać się „wulkaniczną lawą”, a spaghetti serwuj z akcentem udając włoskiego szefa kuchni: Deliziosi spaghetti alla bolognese. Buon appetito! Na kanapkach rób buźki i ozdabiaj potrawy. Z warzyw i owoców zrób koreczki, które posłużą jako szachy do gry, a zbite pionki trzeba zjeść!
-
Liściki śniadaniowe
Pakujesz dla swojej rodzinki kanapki do szkoły i pracy? Zostaw im sekretną wiadomość! Życz powodzenia na sprawdzianie lub po prostu miłego dnia – dajesz im wsparcie i powód do uśmiechu :)
-
Co umyć w zmywarce?
W zmywarce możesz umyć nie tylko talerze! Jest tak wiele rzeczy, które można w niej czyścić – plastikowe klocki, zabawki i akcesoria. Pamiętaj, aby przez przypadek nie umyć zabawek elektronicznych i aluminiowych.
-
Syrop na Supermoc
Przeziębione dziecko za nic na świecie nie chce połknąć syropu? Nie strasz malca, nie wciskaj leków na siłę. Wykorzystaj sprawdzoną zabawę – zrób specjalną etykietę na butelkę syropu „Syrop na Supermoc”, podając lek dziecku przywiąż mu pelerynkę z koca i nałóż maskę zrobioną np. z kolorowego papieru, przywiązaną gumką recepturką. Dziecko naładowane pozytywną energią (i dawką syropu) szybko poczuje się lepiej.
-
Atrakcyjna kąpiel
Kąpiel kojarzy się większości dzieci z czymś nieprzyjemnym, dlatego zamień ją w zabawę! Przygotujcie przy wannie półeczkę na zabawki, niech kąpią się razem z malcem – myjemy jednocześnie brzuszek kaczuszce i dziecku. Atrakcyjne mogą być kolorowe kule do kąpieli, które zachęcą najbardziej oporne pociechy. Rodzeństwo do około 6 roku życia może kąpać się razem, pomoże ci to zaoszczędzić czas i pieniądze (o ile nie ma wyraźnego sprzeciwu ze strony dzieci, wtedy uszanuj ich prywatność).
-
„Dzień dziecka”
Pamiętamy z naszego dzieciństwa, kiedy z okazji urodzin rodzice pozwalali uniknąć… kąpieli. Co to było za święto! „Dzień dziecka” oznacza, że dzieci myją tylko rączki, buzię i zęby, a potem trafiają prosto do łóżek. Ty zyskujesz czas dla siebie, a dzieci nie marudzą.
-
Obcinanie paznokci u maluszka
Najlepiej obcinać paznokcie dziecku podczas głębokiego snu, wtedy unikniesz walki z wiercącym się malcem. Pamiętaj o delikatnych ruchach.
-
Pora na sen
Stwórz wieczorny rytuał – określoną godzinę na toaletę, czytanie bajek i słuchanie kołysanek. Zmęcz dzieci w ciągu dnia, a wieczorem skorzystaj z dobrodziejstw białego szumu. Maluch szybko zaśnie, a ty zyskasz chwilę dla siebie.
-
Dzieci spadające z łóżek
Czy twoje pociechy podczas snu są żądne przygód i wędrują po łóżku? Może się to skończyć dla śpiochów upadkiem, dlatego zabezpiecz łóżko na brzegach – włóż pod prześcieradło makaron basenowy. Jako barierka mogą posłużyć także książki włożone między ramę łóżka, a materac. To powinno powstrzymać spadające wiercipięty.
-
Spray na potwory
Zdarza się, że twoje dzieci boją się „potworów z szafy” i nie chcą spać same w pokoju? Mimo, że są to wytwory ich wyobraźni – nie lekceważ tego i nie przekonuj na siłę, że potwory nie istnieją. Stwórz specjalny „Spray”, wystarczy pusta butelka z atomizerem, wlej do środka wodę i kilka kropel olejku zapachowego, ozdób buteleczkę. Magiczny płyn odstraszy wszystkie niebezpieczne stwory, kiedy dziecko popsika kąty w swoim pokoju.
-
Wycisz domofon
Najgorsze, co może się stać, kiedy właśnie uśpiłaś dziecko to dzwoniący domofon! Bardzo duże prawdopodobieństwo, że maluszka obudzi głośny dźwięk, dlatego pamiętaj, aby ściszyć domofon, a jeżeli nie ma takiej opcji – zakryć głośnik (np. wieszając na nim koc czy ciepłą kurtkę). Domofon będzie dzwonił, ale nie głośno, a ty zyskasz cenne minuty podczas drzemki dziecka.
-
Lista na wyjazd
Przygotuj sobie uniwersalną listę rzeczy do spakowania na wyjazd. Zapisaną w telefonie możesz modyfikować w zależności od długości wyjazdu i wieku dziecka. Dzięki niej niczego nie zapomnisz i unikniesz zapakowania niepotrzebnych rzeczy.
-
Sety ubraniowe na wycieczkę
Twoje dziecko czeka pierwszy samodzielny wyjazd bez rodziców? Obawiasz się niezmienianych skarpetek i bałaganu w torbie? Przygotuj gotowe zestawy ubrań na każdy dzień, zapakuj koszulki oraz bieliznę do woreczków strunowych, podpisz dniem tygodnia i gotowe. Tip przyda się także tobie podczas wakacji! Gotowe sety ubrań oszczędzą czas i miejsce w bagażu.
-
Awaryjna torba
Niezawodnym lifehackiem jest trzymanie w aucie torby z rzeczami „codziennej potrzeby” takich jak: przekąski, pieluchy, ubranka na przebranie, mokre chusteczki, ręcznik, smoczek, mała apteczka, zabawka i książeczka. Awaryjne sytuacje mogą przydarzyć się każdemu, a ty będziesz na nie przygotowana.
-
Co warto trzymać w portfelu?
Zawsze miej w portfelu plastry z opatrunkiem – nigdy nie wiesz, kiedy twój malec się skaleczy. Kilka plasterków w portfelu, a może uratować z opresji.
-
Buciki na właściwą stopę
Maluszki mylą buciki i wkładają je na niewłaściwe nogi. Jak im pomóc? Będziesz potrzebować jedynie dużej naklejki! Przetnij ją na pół i umieść połówki w butach, dzięki temu dziecko stawiając je obok siebie połączy obrazek w całość i prawidłowo założy.
-
Magiczna gąbka
Zainwestuj w magiczną gąbkę – usuwa ona uporczywe zabrudzenia jedynie przy pomocy wody. Może uratować wiele rzeczy: porysowane ściany, zafarbowane meble, usunąć plamy po lakierze, osady z mydła i wiele innych. Wyczyścisz nią szybko i bez użycia detergentów różne powierzchnie, przekonana?
-
Lifehack na pranie
Twoja pralka „zjada” skarpetki? Użyj prostego tipa – wrzucaj drobne rzeczy do worka na pranie. Dzięki temu śliniaczki i rękawiczki nie zginą w pralce, a tobie będzie łatwiej je pogrupować.
-
Uniknij zatrzaśnięcia drzwi
Jeżeli martwisz się, że twoje dziecko może zatrzasnąć się w pokoju, zaklej zamek taśmą. Prosty lifehack, a pomoże uniknąć problemu.
-
Rozwinięty papier toaletowy
Twoje dziecko ciągnie za listek papieru toaletowego i rozwija całą rolkę? Klasyk! Aby tego uniknąć, wystarczy, że założysz na rolkę papieru gumkę, przytrzyma ona papier podczas rwania listków.
-
Gdzie są śliniaki?
Niby macie masę śliniaków dla dziecka, a kiedy trzeba to żadnego nie możesz znaleźć? Uporządkuj je i odkładaj zawsze w tym samym miejscu – najlepiej wieszaj z tyłu krzesełka do karmienia. Samoprzylepny haczyk rozwiąże problem, a śliniaczki będą zawsze pod ręką.
-
Wycisz zabawki
Grające zabawki są zmorą wszystkich rodziców, którzy mają dość melodyjek granych w kółko. Jeżeli zabawka nie ma regulacji głośności, wystarczy przykleić na głośniku plaster z opatrunkiem, zabawka będzie grać dwa razy ciszej.
-
(Nie)użyteczne pudełka
Puste pudełka wydają się nieużyteczne, a można je wykorzystać do zabawy! To po płycie DVD będzie świetnym przybornikiem do rysowania w trakcie podróży – z jednej strony umieść kartki papieru z drugiej kredki i długopisy. Pudełko po butach pomalujcie farbami i przeróbcie na tajną skrytkę na skarby, natomiast mniejsze pudełeczka mogą służyć jako szkatułki na biżuterię. Z wielkich kartonów zrób pojazd lub wykorzystaj jako wielką kolorowankę – włóż dziecko do środka, aby pomalowało wnętrze kartonu.
-
Pojemniki do przechowywania
Pojemniki na przechowywanie sprawdzają się od lat – przezroczyste trzymaj w szafie z włożoną karteczką, na której zapiszesz rozmiar lub rodzaj ubranek (body na długi rękaw, pajacyk, rajstopki itd.). Dzięki temu łatwo zidentyfikujesz, co gdzie jest, a pojemnik na rzeczy, z których twoje dzieci wyrosły, będzie do przekazania dalej ;) Kiedy goście wpadną z niespodziewaną wizytą, ustaw w salonie kosz na zabawki i wrzuć wszystkie do środka, plac zabaw uprzątniesz w minutę.
-
Wymiana zabawek
Małe dzieci szybko się nudzą i tracą zainteresowanie zabawkami, ale nie musisz kupować nowych, wystarczy zadbać o ich dobrą rotację. Co jakiś czas wymieniaj dzieciom zabawki, te którymi się nie bawią schowaj, a kiedy wyciągniesz je po miesiącu maluchy będą zachwycone.
-
Harmonogram dla mam
Stwórz plan dnia oraz cotygodniowe obowiązki – taki harmonogram pozwoli skupić się na bieżących zadaniach i uniknąć chaosu. W poniedziałki rób pranie, a w soboty zakupy na cały tydzień. Zaangażuj całą rodzinę w dopilnowanie planu dnia – oczywiście zdarzają się „wypadki przy pracy”, ale realizacja planu nawet w 50% będzie ogromnym sukcesem. Nie zapomnij uwzględnić „Czasu dla siebie”, czyli pory dnia/tygodnia, która pozwoli ci skupić się jedynie na sobie. Uważasz, że to niewykonalne? Nie bój się prosić o pomoc w opiece nad dziećmi, podziel się obowiązkami z partnerem, zaangażuj babcię, starsze rodzeństwo lub opiekunkę. Zaplanowane zadanie ułatwi jego realizację, a szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci.
-
Przekupstwo
Tej metody użyj w ostateczności… Dzieci uwielbiają słodycze, więc kiedy nie masz wyjścia i musisz przekupić dziecko – użyj cukierka, kostki czekolady lub żelek – masz gwarancję na 10 minut spokoju. W kryzysowej sytuacji możesz dać dziecku tablet lub smartfon z włączoną bezpieczną bajką na YouTube. Nie oszukujmy się, czasem potrzebujesz w spokoju, aby np. wykonać ważny telefon.
Jak podoba się lista lifehacków? Warto ułatwiać sobie macierzyństwo i tworzyć własne tipy wpływające na codzienne funkcjonowanie. Wdrażaj je już dziś, a będziesz mniej zestresowana i lepiej przygotowana na niespodziewane sytuacje. Kiedy opieka nad dziećmi zaczyna przypominać sporty ekstremalne warto sięgnąć po sprawdzone metody, a życie rodzinne będzie bardziej zorganizowane. Genialne lifehacki dla mam pozwolą zaoszczędzisz czas.
Zapoznajcie się z pozostałymi artykułami na blogu, kryją się tam proste wskazówki, które przynoszą cudowne efekty. Dowiedz się, jakie są „SKUTECZNE SPOSOBY NA WYCISZENIE MALUCHA PRZED SNEM”.