Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Skuteczne sposoby na wyciszenie malucha przed snem
mężczyzna usypia dziecko, dziecko tuli się do taty, ojciec z dzieckiem

Skuteczne sposoby na wyciszenie malucha przed snem

Sen jest podstawą dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą utrudniać zasypianie – w ciągu dnia dziecko doświadcza wielu bodźców, przez co wieczorami może być marudne i rozdrażnione. Dlatego tak ważny jest wieczorny relaks i płynne przejście z dziennej aktywności do snu – jak to zrobić? Zapoznaj się z naszymi metodami na skuteczne wyciszenie dziecka przed snem.

Dlaczego dzieci mają problem z zasypianiem?

Zanim poznasz nasze propozycje na uspokojenie układu nerwowego maluszka przed snem, bardzo ważne jest, abyś zrozumiał, jakie podłoże może mieć wieczorny niepokój u niemowlaka i skąd biorą się problemy z zasypianiem u dzieci. Maluszki codziennie borykają się z nadmiarem wrażeń, kolorów czy dźwięków, np. podczas wizyty w centrum handlowym. Skoki rozwojowe mogą powodować złe samopoczucie, a więc jeżeli twój malec ząbkuje, uczy się raczkować czy jest odstawiany od piersi to może mieć problemy z zasypianiem. Lęk u dziecka powoduje to, co nieznane – duża zmiana w jego życiu, np. pierwszy dzień w żłobku, przyjście na świat brata lub przeprowadzka, wtedy może odreagowywać płaczem i intensywnym zmęczeniem, a w konsekwencji mieć trudności z zaśnięciem.

Jak wyciszyć brzdąca przed snem? Wprowadź wieczorną rutynę!

Kluczowe w przejściu z dziennej aktywności do snu będzie wprowadzenie w życiu smyka wieczornych rytuałów. A dokładnie – czynności, które mają odbywać się regularnie, o tej samej porze i w tej samej kolejności, według podobnego scenariusza. Codzienna rutyna zapewni dziecku spokój, przyzwyczai do powtarzalnych czynności, a dzięki niej malec będzie widział, kiedy nadchodzi pora snu i jego ciało „automatycznie” zacznie przygotowywać się do odpoczynku. Rytuały zapewniają „stałość” w życiu młodego człowieka, pozwalają uwolnić się od nadmiaru emocji. Zarówno maluchom, jak i starszakom przewidywalność działań zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Wieczorna rutyna powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb dziecka i jego wieku. Co ważne, czynności muszą być możliwe do realizacji codziennie, a rodzice i dzieci muszą je lubić. Jeżeli masz więcej niż jedno dziecko – pamiętaj, aby podzielić swoje rodzicielskie obowiązki. Zdrowy sen dziecka zapewni przespaną noc także tobie jako rodzicowi.

Co pomaga dziecku wyciszyć się przed snem?

Wieczorem organizm powinien zwolnić i szykować się do kolejnego dnia. Aby sen był długi i głęboki – dziecko musi się zrelaksować, wyciszyć i uspokoić.

  • Niemowlaki: Czas i cierpliwość rodziców są niezbędne, aby niemowlę zasypiało samodzielne. Należy szybko reagować na potrzeby maleństwa oraz zapewnić mu bliski kontakt, np. poprzez tulenie w ramionach. Poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe, aby maluch spokojnie i zdrowo się rozwijał. W uspokojeniu maluszka może pomóc biały szum lub dźwięki natury, wieczorny spacer, wspólne leżenie na macie przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej. Możesz też usypiać niemowlaka w kołysce czy podając mu smoczek.
  • Starsze dzieci: Na dwie godziny przed snem dzieciaczki powinny zrezygnować z oglądania bajek w TV. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się czytanie książeczek, przytulanki i zabawy wyciszające: układanie puzzli, rysowanie, zabawa gniotkiem, wspólne nucenie kołysanek. Dzięki wieczornym rytuałom dzieci nauczą się dobrych nawyków i przestrzegania zasad.

Jak wyciszyć dziecko przed snem? Sprawdzone metody:

  1.   Ograniczenie liczby bodźców

Wieczorem należy obowiązkowo ograniczyć docierające do dziecka bodźce, jak to zrobić? Zacznij od przygotowania otoczenia – zapewnij ciszę, zasłoń okna, zgaś zbędne oświetlenie, a przede wszystkim wyłącz urządzenia elektryczne. Pomoże to dziecku zwolnić i przyniesie ukojenie po całym dniu.

  1.   Relaksująca kąpiel

Rytuałem, który przygotuje maleństwo do snu jest ciepła kąpiel o stałej porze. Pozwoli rozluźnić mięśnie, rozgrzać i zrelaksować dziecko. Podczas kąpieli warto używać bezpiecznych kosmetyków oraz mówić do dziecka przyciszonym głosem wykonując spokojne ruchy. Odprężający rytuał przygotuje do dalszych etapów usypiania, dodatkowo nauczy zasad higieny.

  1.   Delikatny masaż

Po kąpieli dobrym pomysłem jest wykonanie delikatnego masażu maluszka otwartą dłonią. Możesz użyć oliwki lub łagodnego kremu. Masaż to idealny sposób na budowanie więzi rodzic-dziecko oraz wyciszenie maluszka.

  1.   Posiłek przed snem

 

  • Karmienie niemowlaka

 

Podczas karmienia zapewniamy dziecku bliskość, której szczególnie potrzebuje. Karmienie dziecka rozpocznij w stabilnej, wygodnej dla ciebie i maluszka pozycji, przy wygaszonym świetle. Niezależnie, czy dziecko jest karmione piersią czy z butelki to kontakt skóra do skóry pomoże mu się wyciszyć i uspokoić. Najedzone i utulone maleństwo zaśnie szybko. Pamiętaj, że rozszerzanie diety dziecka lepiej sprawdzi się w ciągu dnia niż wieczorem.

 

  • Kolacja dla brzdąca

 

Lekkostrawna i zdrowa kolacja pozwoli uzupełnić straconą w ciągu dnia energię. Dodatkowo najedzony malec nie obudzi się głodny w nocy. Smażone, pełne cukrów i przetworzone dania nie sprawdzą się na kolację – zamiast tego wybierz warzywa i znane dziecku produkty o wysokiej jakości.

  1.   Kołysanie

Dzieci doświadczają kołysania już w łonie mamy, dlatego uczucie łagodnego bujania jest przez nie uwielbiane, pozwala się uspokoić i czuć bezpiecznie. Możesz kołysać dziecko na boki, trzymając je na rękach, a kiedy zobaczysz, że zaczyna usypiać odłóż je do łóżeczka. Maluszek powinien zasypiać tam, gdzie się obudzi – kiedy wstanie nie odczuje dezorientacji.

  1.   Przytulanie i okazywanie uczuć

Najedzony, wykąpany malec jest gotowy do snu – warto poświęcić mu chwilkę na wzajemne okazywanie uczuć. Przytulanie, łagodne drapanie po plecach, głaskanie, poklepywanie i całowanie sprawią, że dziecko będzie czuło się kochane. Mocniejsze uściski są przyjemne, pozwalają „poczuć swoje ciało”, a miła w dotyku przytulanka może towarzyszyć dzieciom w zasypianiu już od pierwszych tygodni życia.

  1.   Przyjemne dźwięki – relaksująca muzyka, kołysanki i szept

Kolejną skuteczną metodą na wyciszenie malucha przed snem jest zapewnienie mu dawki przyjemnych dźwięków. Może to być puszczona cichutko muzyka, której mama słuchała będą w ciąży – dziecko pamięta dźwięki z życia płodowego, dzięki nim się uspokaja. Na całym świecie maluszkom do snu śpiewa się wyciszające kołysanki. Nie pamiętasz żadnej? Sprawdź na naszym kanale YouTube, znajdziesz tam ponadczasowe klasyki wśród kołysanek, zarówno nucone, jak i śpiewane. Pamiętaj, dźwięki muszą być jednostajne i spokojne. Dodatkowo szeptanie i cichutka rozmowa sprawią, że dziecko będzie cieszyć się twoją obecnością. Warto zaznaczyć, że już niemowlaki lubią słuchać głosu bliskich osób.

  1.   Czytanie na sen

Czytanie bajek ma magiczną moc, uwielbiają je wszystkie pociechy, dlatego zadbaj o wprowadzenie tego codziennego rytuału. Aby uczyć dziecko samodzielności, pozwól wybrać mu książeczki. Podczas czytania nawiązuj z nim kontakt wzrokowy, a twój głos niech będzie spokojny.

  1.   Mówienie „pa pa” na dobranoc

Starszym dzieciom można zaproponować rytuał żegnania domowników – kotka, psa, rodzeństwa i zabawek. Kiedy nadejdzie pora spania, malec pożegna wszystkich mówiąc „pa pa”, będzie to dla niego jednocześnie sygnał, że dzień dobiegł końca i wszyscy idą do łóżek.

Co utrudnia wieczorne wyciszenie?

  • Brak rytmu dnia, chaos,
  • oglądanie bajek – światło emitowane przez ekran na tablecie, smartfonie i w telewizorze,
  • nerwowa atmosfera, kłótnie, sprzeczki i krzyki,
  • głośna muzyka i rozmowy,
  • mocne światło,
  • energiczne zabawy,
  • przemęczenie.

Podsumowując, nadmierna ilość bodźców spowoduje u dzieci problemy z zasypianiem. Ważne jest, aby wyciszenie malca zacząć już na dwie godziny przed planowanym pójściem spać. Stworzenie wieczornego rytuału pozwoli zsynchronizować „fizjologiczny rytm życia dziecka” z codzienną rutyną. Pamiętaj, że każdy człowiek inaczej odbiera bodźce, dlatego sposoby na wyciszenie malca dostosuj indywidualnie, sprawdź, co sprawi przyjemność twojemu dziecku. Usypianie maluszka to duże wyzwanie, mamy nadzieję, że wprowadzenie wybranych metod podanych w artykule podniesie jakość snu dzieciaczkom, a rodzicom da chwilę wytchnienia wieczorami. 

Zdrowy sen twojego dziecka ma znaczenie? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: CYKL SNU NIEMOWLAKA – JAK ZAPLANOWAĆ DRZEMKI W CIĄGU DNIA NIEMOWLAKA?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl