Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Zimowe zabawy z dziećmi w domu
Dziewczynka wycina śnieżynkę z papieru, dziewczyna siedzi na podłodze i przygotowuje zimowe dekoracje

W co bawić się z dzieckiem w domu? Pomysły na zimowe zabawy.

Zimowa pogoda, bardzo często, nie zachęca do wychodzenia z domu – za oknem śnieżyca albo odwilż. Do tego, o tej porze roku, nie trudno jest złapać przeziębienie, szczególnie dzieciom – takie połączenie może przysporzyć rodzicom wiele zmartwień. W głowie pustka i brak pomysłów na zabawy z dzieckiem. Co robić, gdy warunki zewnętrzne utrudniają wszelkie aktywności na dworze? W artykule przedstawiamy pomysły na zimowe zabawy, zarówno aktywne, jak i kreatywne, takie, które „sprowadzą zimę do domu”. Warto zainspirować się pomysłami i wykorzystać je w razie niepogody.

Aktywne zabawy

 

Siedzenie w domu nie oznacza nudy! Aby przekonać o tym dziecko, zapewnij mu potrzebną dawkę ruchu! W tym celu, najlepiej wykorzystać aktywne zabawy, które wzmocnią sprawność fizyczną najmłodszych i przyniosą mnóstwo uśmiechu. Zanim zabawa rozpocznie się na dobre trzeba odpowiednio przygotować przestrzeń: zabezpieczyć ostre kanty, usunąć zbędne przedmioty, odsunąć stoliki oraz krzesła. Jakie zabawy ruchowe, inspirowane zimą sprawdzą się najlepiej?

 

  • Przeprawa przez jezioro

 

Zimą, podczas roztopów, na jeziorze tworzą się lodowe kry. Podłoga w mieszkaniu może „zostać zamieniona” w jezioro, a ustawione na niej przedmioty – w pływające po nim – tafle lodu (niech to będą przedmioty, po których można chodzić, np. gazeta, mata, poduszka, koc, kartka papieru). Ułożone na ziemi, utworzą ścieżkę, zadaniem malca będzie: przejście po wystających z wody krach, bez zmoczenia stóp.

 

  • Kalambury: „Jak porusza się...?”

 

Na początku, chwila na zastanowienie, „Jakie zwierzęta kojarzą się z zimą?” – czy będzie to niedźwiedź polarny, a może pingwin? Wszystkie pomysły, wypisane/narysowane na osobnych karteczkach lądują np. w czapce. Uczestnicy zabawy, po kolei, losują karteczki i naśladują zwierzęta. Kalambury bez słów – należy pokazać ruchem, o jakie zwierzę chodzi, tak aby pozostali uczestnicy zabawy mogli je odgadnąć.

 

  • Płatki śniegu

 

Do zabawy trzeba przygotować płatek śniegu – najlepiej wyciąć go z białej kartki papieru, dzieci mogą dowolnie ozdobić śnieżynki. Następnie wyznaczona powinna zostać linia startu oraz linia mety, na przeciwległych krańcach większego pomieszczenia. Dzieci ustawiają się na starcie, układają płatek śniegu na głowie – kto dotrze do mety bez zrzucenia ozdoby?

 

  • Rzut śnieżką do celu

 

Zabawa kojarzy się z aktywnością na dworze, gdzie dłonie, schowane w rękawiczkach, próbują trafić pośpiesznie do celu. Co jeśli warunki atmosferyczne lub zdrowotne nie pozwalają na zabawy na zewnątrz? Wystarczy zgnieść w kulki biały papier czy starą gazetę - i śnieżki gotowe. Teraz, dzieci mogą trenować rzuty do celu – pudełka, hula-hop lub garnka ustawionego na podłodze. Wszyscy gotowi?

 

  • Igloo z poduszek

 

Śniegu jest za mało żeby zbudować igloo z prawdziwego zdarzenia? Nic nie szkodzi, zawsze można użyć odrobiny wyobraźni. Poduszki świetnie nadadzą się jako „kostki lodu” w domowej wersji igloo, można też ustawić krzesła i przewiesić koce do powiększenia „bazy”. Budowa będzie sporym wysiłkiem, dlatego odpoczynek i przytulanki, wewnątrz zimowego igloo, to doskonały pomysł na zakończenie zabawy.

Kreatywne zabawy 

 

Mroźne wieczory dłużą się w nieskończoność? Żaden problem, bo to świetna okazja do kreatywnych aktywności! Zabawy, utrzymane w zimowym klimacie, pozwolą dzieciom zapoznać się z tą porą roku, jednocześnie uczą i zaskakują. Zapewniamy, że kreatywne formy spędzania czasu będą także ciekawe dla rodziców. Pełen uwagi kontakt między dziećmi i rodzicami, podczas zabawy pozytywnie wpłynie na zacieśnienia więzi między nimi. 

 

  • Prace plastyczne

 

W zimowym klimacie można tworzyć wiele prac plastycznych, oto propozycje: lepienie bałwanków z plasteliny lub masy solnej, rysowanie zimowego krajobrazu, malowanie Świętego Mikołaja farbami czy wycinanie płatków śniegu (śnieżynki, przyklejone do szyb ozdobią mieszkanie). Warto przygotować też ozdoby świąteczne. Ręcznie robione bombki są najpiękniejszym elementem zdobiącym choinki, a po latach będą przywoływać cudowne wspomnienia.

 

  • Zimowe memory

 

Ręcznie stworzona gra w zimowym klimacie? To jest możliwe, dzięki własnej wersji prostych kart memory – obrazki z choinką, bałwankiem, Mikołajem, rękawiczką, białym niedźwiedziem czy elfem. Jakie są jeszcze symbole kojarzące się z zimą? Zebrane pomysły można narysować w dwóch kopiach na wyciętych z papieru kartach. Gra memory świetnie nada się do ćwiczenia pamięci malca.

 

  • Wspólne pieczenie

 

Kuchenne czynności często są kojarzone z przykrym obowiązkiem, a mogą stać się frajdą dla dzieci! Rodzice poprzez zabawę powinni angażować swoje pociechy już do prostych prac kuchennych. Warto zacząć, np. od wspólnego pieczenia - zimowe pierniczki z lukrem, a może pizza z ulubionymi składnikami? Jest wiele czynności, w których dzieci mogą pomagać – wbić jajko, dodać cukier, rozwałkować ciasto czy pomieszać gotową masę łyżką. Kiedy ciasto rośnie w piekarniku, jest to odpowiedni moment na uprzątnięcie rozsypanej mąki i zapakowanie naczyń do zmywarki. To proste połączenie obowiązków domowych i zabawy! Co ważne, wspólne pieczenie przekona niejadka do próbowania nowych smaków.

 

  • Dokończ historię

 

Zima sprzyja czytaniu bajek – a co się stanie, gdy czytana historia nie ma zakończenia? Wieczór spędzony pod ciepłym kocem sprzyja snuciu opowieści. Kto chciałby wymyślić własne zakończenie bajki? Dzieci będą miały szansę do podzielenia się swoimi pomysłami, wykażą się kreatywnością, a dodatkowo poszerzą swój zasób słów.

 

  • Bal przebierańców

 

Karnawał to czas zimowych balów, więc okres ten będzie idealny na przebieranki. Zabawa sprawdzi się aby pokazać dzieciom, jak niewiele trzeba, żeby świetnie się bawić. Wystarczy wyciągnąć kilka rzeczy z szafy – mogą to być buty mamy, stary szal babci czy zapomniany obrus. Do tego nakrycie głowy zrobione z gazety i kreacja gotowa! Jak bal to i muzyka – polecamy, łatwo dostępne, piosenki dla dzieci na kanale YouTube „Lulanko” będą świetnym podkładem do tańców.

 

  • Podróż na niby

 

Mapa lub globus to przedmioty, które znajdą się niemal w każdym domu, można też skorzystać z tych w wersji internetowej. W jakich miejscach na świecie śnieg jest przez cały rok, a może są miejsca, gdzie śnieg nigdy nie pada? Gdzie można spotkać pingwiny, a gdzie niedźwiedzie polarne? Czy wiesz, że istnieje kraina, która cała pokryta jest lodem? Trzeba poszerzać horyzonty dzieci i zaciekawiać je światem, który jest ogromny i niezwykle różnorodny.

 

  • Łowienie ryb

 

Zabawka do samodzielnego stworzenia rozwinie koordynację wzrokowo-ruchową pociech. Potrzebne będą: pudełko (np. po butach), sznurek (około 50 cm), patyk, mały magnes i kapsle. Krok po kroku, jak zrobić zestaw do łowienia „rybek”: na jednym końcu sznurka przywiąż mały magnes, następnie drugi koniec sznurka przywiąż do końcówki patyka – wędka gotowa, na koniec wrzuć kapsle do pudełka – rybki są w przerębli. Pozostało łowić kapsle na wędkę, czy nie tak łowią ryby Eskimosi?

Otoczenie inspiruje do… zabawy!

Wymienione zabawy idealnie sprawdzą się podczas długich, zimowych wieczorów, które trzeba spędzić w domu. Będą one wspaniałą okazją do budowania bliskiej więzi dzieci z rodzicami, nauczą malca jak mało potrzeba żeby świetnie się bawić! Uczestnictwo w kreatywnych zabawach, wyzwoli w dzieciach pomysłowość i nieszablonowe myślenie. Dodatkowo, tradycyjne aktywności takie jak: granie w gry, rysowanie, śpiewanie piosenek, czytanie czy oglądanie bajek – mogą nabrać nowego charakteru, jeżeli tylko zostaną przemienione w świąteczny i zimowy klimat. Dzięki temu dzieciom nie zabraknie sił ani chęci do wspólnej rozrywki. To jak zostanie zagospodarowany czas z dzieckiem zależy od pomysłowości i wyobraźni rodziców. Zabawy przedstawione w artykule to tylko propozycje, warto rozejrzeć się dookoła – inspiracje są wszędzie, a mieszkania skrywają wiele skarbów. Warto także słuchać swoich dzieci, ich wyobraźnia nie zna granic! Wspólnie uda się wymyślić najlepsze pomysły na zimowe zabawy. Niech zimowe otoczenie inspiruje do zabawy! 

Klimat podczas zimowych zabaw pomoże stworzyć – świąteczna piosenka! Na naszym kanale YouTube propozycja, która dodatkowo uczy języka angielskiego – Jingle bells dla dzieci – zachęcamy do posłuchania!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl