Wieczór to szczególny czas dla rodziców i dzieci – powinien sprzyjać budowaniu bliskości, poczucia bezpieczeństwa i rodzinnego ciepła. To chwile, które warto celebrować każdego dnia, jednak nie wszystkie aktywności w tym czasie są wskazane – zwłaszcza jeśli maluch ma ewidentne problemy z zasypianiem. Jakich jest 5 rzeczy, których nie należy robić z dzieckiem przed snem?
Telewizor, tablet, telefon
Niebieskie światło, które emitują ekrany telewizora, tabletu i telefonu to zdecydowanie nie jest najlepsza opcja na wieczorne spędzanie czasu. Takie światło i silne bodźce z kolorowej bajki czy emocjonującej gry działają na mózg dziecka pobudzająco, przez co będzie mu później zdecydowanie ciężej zasnąć, a ponadto komfort jego snu również może być znacznie gorszy. Zaleca się, by wyłączyć tego typu elektronikę minimum na godzinę przed spaniem malucha. Przed snem pociechy lepiej postawić na czytanie dziecku pobudzającej wyobraźnię i wyciszającej jednocześnie bajeczki.
Słodycze
Samo objadanie się przed snem to już bardzo kiepski pomysł, ponieważ trawienie dodatkowo obciąża organizm zasypiającego malucha. Kolację dziecko powinno jeść odpowiednio wcześniej, by nie kłaść się spać z przepełnionym brzuszkiem. Warto zaznaczyć, że szczególnie niewskazane są wieczorem słodycze, a już zwłaszcza niebezpieczne jest podawanie ich dziecku po umyciu zębów – tu o próchnicę bardzo łatwo. Nadmiar cukru, a konkretnie węglowodanów prostych, może ponadto znacznie pobudzić malucha, przez co ostatnie, na co będzie miał on ochotę wieczorem, to sen.
Wieczorne harce
Szalona zabawa to również kiepski pomysł na wieczorne spędzanie czasu z dzieckiem, które ma problemy z zasypianiem. Wieczorem maluch powinien się wyciszyć, ponieważ nadmierne pobudzenie przed snem lub wręcz nadmierne zmęczenie po wieczornych harcach może bardzo utrudnić mu późniejsze zasypianie. Nie oznacza to oczywiście totalnej rezygnacji z zabawy, jednak zdecydowanie lepiej postawić w tym czasie na zajęcia statyczne, zostawiając radosne harce na godziny przedpołudniowe.
Awantura
Wieczór to przede wszystkim czas wyciszającej bliskości. To czas na „kocham Cię” i „jesteś dla mnie ważny”. To nie jest czas na wojnę o bałagan w pokoju, przypominanie o niegrzecznym zachowaniu z rana czy próby siły między rodzicem a dzieckiem. To również nie jest czas na nerwową atmosferę między rodzicami, ponieważ tego typu emocje także dziecko wyczuje. Maluch, który kładzie się spać z płaczem, poczuciem odrzucenia lub z nadmiarem nagromadzonych nerwów i emocji z pewnością będzie mieć nie tylko problemy z zasypianiem, ale również ze snem.
Niespodzianka!
Najgorsze, co możesz zrobić dziecku mającemu problemy z zasypianiem to zmiana wieczornego rytuału i zaburzenie codziennej wieczornej regularności. Wizyta gości tuż przed snem dziecka? Nagły wyjazd na zakupy? A może zmiana godziny zasypiania? Dzieciom znacznie łatwiej funkcjonować według ustalonych schematów, więc częste zmiany harmonogramu z pewnością nie pomogą w zasypianiu. Dziecko, które często doświadcza chaosu, ma problemy z wieczornym wyciszeniem, bo jego organizm po prostu nie wie, że przyszła już na takie wyciszenie pora.
Poznaj także 5 błędów w usypianiu dzieci.