Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

5 sposobów na pozytywne relacje między rodzeństwem
5 sposobów na pozytywne relacje między rodzeństwem

Wielu rodziców martwi się o to, że relacje między ich dziećmi są nieprawidłowe i zastanawia się, jak wspierać relacje między rodzeństwem, by pociechy w przyszłości mogły na siebie liczyć i były dla siebie podporą w ciężkich chwilach. Bliskość wśród rodzeństwa nie bierze się znikąd – wymaga pracy i odpowiednich wzorców, ponadto wymaga również odpowiedniego podejścia rodzica. Zgodne rodzeństwo to rodzeństwo, które nie musi ze sobą niezdrowo rywalizować, które może liczyć w domu na sprawiedliwe traktowanie i brak faworyzowania. Poniżej znajdziesz sposoby na pozytywne relacje między rodzeństwem.

5 sposobów na pozytywne relacje między rodzeństwem

Każdy rodzic marzy o tym, by relacje między jego dziećmi były prawidłowe, aby dzieci się wzajemnie wspierały i jak najmniej kłóciły. Rzeczywistość jednak często znacznie odbiega od marzeń, co nie znaczy, że nie można próbować tego zmieniać. Oto nasze pomysły na to, jak wspierać relacje między rodzeństwem:

1. Nie porównuj rodzeństwa – każdy z nas jest inny, więc trudno wymagać by rodzeństwo było takie samo pod każdym względem. Kłótnie między rodzeństwem wynikają między innymi z tego, że rodzic porównuje jedno dziecko do drugiego. Jedno dziecko może lepiej odnajdywać się w sprzątaniu swojego pokoju, podczas gdy drugie może szybciej się uczyć. Nie faworyzuj dzieci i nie stawiaj jednego za wzór dla drugiego. Doceniaj za to, jakie dziecko jest – nie krytykuj go za to, że jest gorsze w czymś od swojego brata czy siostry, gdyż niekorzystnie wpływa to na relacje między rodzeństwem.

2. Wymagaj stosownie do wieku, ale też stosuj taryfę ulgową stosowną do wieku – pozytywne relacje między rodzeństwem nie będą miały miejsca, gdy dzieci nie będą czuły, że są traktowane sprawiedliwie. Sprawiedliwość to jednak nie równość. Przy większej różnicy wiekowej naturalnym jest, że od jednego dziecka wymaga się więcej, a od drugiego mniej, jednak powinny z tym wiązać się również przywileje, które idą w parze z wiekiem. Jeśli dziecko starsze ma obowiązki, których nie ma młodsze, może np. otrzymywać większe kieszonkowe lub kłaść się spać później od dziecka młodszego.

3. Ucz rodzeństwo współpracy, a nie rywalizacji – zamiast prowokować sytuacje, w których jedno dziecko będzie „lepsze” od drugiego, dbaj o relacje między rodzeństwem, angażując je do wspólnego działania. Nie rzucaj więc hasła „kto pierwszy posprząta zabawki”, tylko „posprzątajcie zabawki wspólnie, a szybciej skończycie”.

4. Bliskość wśród rodzeństwa to wzorce rodzinne – pamiętaj, że dzieci doskonale obserwują i jeszcze lepiej naśladują dorosłych. Gdy same są codziennie świadkami kłótni dorosłych, trudno, by nie pojawiały się kłótnie między rodzeństwem. Pamiętaj, że zgodne rodzeństwo to zgodna rodzina, która stoi za sobą murem i wspiera się w codzienności. Promuj postawy wspierania się i nie ucz dzieci skarżenia na siebie wzajemnie.

5. Nie stawaj po stronie jednego dziecka, kosztem drugiego – nawet w najgorszej kłótni każdy ma swoje racje i każdy ma swoje odczucia. Zamiast stawać po stronie „słabszego dziecka”, karcąc to drugie, które Twoim zdaniem ewidentnie przesadziło, naucz dzieci komunikacji i rozmowy o własnych uczuciach. Pozwól dzieciom na wspólne uporanie się z problemem i zamiast stawać w roli policjanta, nakieruj je tak, by potrafiły postawić się po drugiej stronie sporu i zrozumieć uczucia i emocje, które mogą towarzyszyć drugiej osobie.

Jak wspierać relacje między rodzeństwem?

Jako rodzic musisz zadbać o pozytywne relacje między rodzeństwem i dopilnować, by dzieci ze sobą nie rywalizowały o Twoją miłość i uwagę oraz czuły, że są traktowane sprawiedliwie i nie są do siebie porównywane. Zgodne rodzeństwo to takie, które wspiera się w codzienności, a nie porównuje się do brata/siostry i próbuje niezdrowo rywalizować. Jak wspierać relacje między rodzeństwem? Pozwalając każdemu dziecku być sobą – lepszym w jednej dziedzinie i gorszym w innej. Pozwalać dziecku na słabości, humory i gorsze dni i sprawiając, by wiedziało, że może wówczas liczyć na wsparcie pozostałych członków rodziny. Oczywiście nie sprawisz, że kłótnie między rodzeństwem nie będą miały miejsca, gdyż jest to naturalny element każdej relacji międzyludzkiej. Możesz jednak promować bliskość wśród rodzeństwa, a najlepiej to zrobisz, dając dobry przykład.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl