Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Czym jest edukacja metodą Montessori?
Czym jest edukacja metodą Montessori?


Przedszkole Montessori oraz szkoła Montessori to coraz bardziej popularne tematy nie tylko za granicą, ale i w Polsce. Nic dziwnego zatem, że metoda Montessori zastanawia aktualnych i przyszłych rodziców oraz skłania ich do licznych dyskusji. Czym jest tak naprawdę edukacja metodą Montessori i skąd jej rosnąca popularność?

Metoda Montessori – historia

Edukacja Montessori to nic innego jak autorski system wychowawczy, który został opracowany przez włoską lekarkę – Marię Montessori. Pedagogika Montessori oparta jest na obserwacji dzieci oraz bardzo indywidualnym podejściu do każdego z nich. Centrum metody Montessori jest oczywiście dziecko. Zgodnie z metodą Montessori, każde dziecko rozwija się we własnym tempie, dlatego powinno podejmować się tylko tych zajęć, na które jest już gotowe i tych, na które ma w danym momencie ochotę i które pobudzają jego ciekawość oraz sprawiają mu satysfakcję. Dziś niemal w każdym większym mieście znajduje się przedszkole Montessori czy szkoła Montessori, a zainteresowanie nimi stale rośnie.

Edukacja metodą Montessori – na czym polega?

Z założenia metoda Montessori ma wspierać wszechstronny rozwój dziecka oraz jego samodzielność i wolną wolę, a także pomagać w rozwijaniu indywidualnych predyspozycji i zdolności. Edukacja Montessori ma pomóc dzieciom w odkryciu i wykorzystaniu drzemiącego w nich potencjału. Edukacja metodą Montessori to m.in. samodzielne projekty naukowe, emocjonujące wycieczki edukacyjne, występy artystyczne, inspirujące wystawy prac. Nie ma tu szczegółowego planu dnia i szanuje się indywidualne wybory dzieci. Dzieci zdobywają wiedzę poprzez działanie i odkrywanie, a świat poznają poprzez wszystkie swoje zmysły, a nie tylko słuchając i obserwując nauczyciela oraz czytając. Nauczyciel nie narzuca dzieciom niczego, ale staje się ich przewodnikiem na ścieżce edukacji. Nie napełnia głowy nachalną wiedzą, wspiera dzieci w samodzielnym zdobyciu tej wiedzy. Jest przewodnikiem, ale nie znaczy to jednak, że jest partnerem – ograniczenia, porządek i szacunek to naturalny element każdego wychowania. Obejmuje go także pedagogika Montessori, jednak w nieco innym stopniu niż w tradycyjnym modelu edukacji.

Edukacja Montessori – jakie są efekty?

Edukacja metodą Montessori różni się od tradycyjnego modelu edukacji, stąd zarówno przedszkole Montessori, jak i szkoła Montessori wyglądają znacznie inaczej niż znane placówki oświatowe. Metoda Montessori to zajęcia opracowane w taki sposób, by dziecko mogło poznać radość uczenia się. Osiągnąć można to nie poprzez zmuszanie do nauki czy karanie złą oceną, ale zapewnienie warunków do samodzielnego nabywania i poszerzania wiedzy. Dzieci w grupach różnowiekowych uczą się również spontanicznie wiele od siebie nawzajem. Edukacja Montessori pozwala dzieciom doświadczać – i na tej podstawie się uczyć. Dzieci uczone metodą Montessori są radosne i otwarte, bardziej cierpliwe, pewniejsze siebie i bardziej skoncentrowane na swoich zadaniach. Ponadto nie poddają się szybko, są samodzielne i doskonale rozumieją, na czym polega szacunek wobec innych i siebie samego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl