Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

DLACZEGO DZIECKO BUDZI SIĘ Z PŁACZEM W NOCY ?
DLACZEGO DZIECKO BUDZI SIĘ Z PŁACZEM W NOCY ?

Dlaczego dziecko budzi się z płaczem w nocy?

Długi spokojny i niczym niezakłócony sen potrzebny jest każdemu. Szczególnie potrzebują go małe dzieci — noworodki i niemowlęta. Potrzebują go również rodzice, by dobrze funkcjonować. Czasem jednak dziecko budzi się często, mimo że teoretycznie powinno budzić się raz, dwa razy w nocy. Często towarzyszy temu głośny płacz, który kilka razy w nocy stawia na równe nogi mamę i tatę. Co może być przyczyną nocnego płaczu?

Nocny płacz to norma

Nocny płacz wynika z fizjologii u dzieci do osiemnastu miesięcy. Niemowlęta i nieco starsze dzieci mocno wszystko przeżywają, często narażone są na oddziaływanie zbyt wielu bodźców, a konsekwencje tego odczuwają właśnie w nocy. Kolejna faza nocnego płaczu przypada na czas trzecich urodzin, gdy pojawiają się kolorowe sny, ale równocześnie i lęki, gdy fikcja we śnie miesza się z rzeczywistością.

Głód

Być może dziecko nie miało czasu najeść się w dzień, może raczkowanie, chodzenie, poznawanie świata zajmuje je tak, że nie mają czasu, by najeść się do syta. Dlatego dzieci wolą jeść w nocy, bo noc jest mniej atrakcyjna. Dzieci młodsze piją głównie płynne pokarmy, które dość szybko trawią. Dlatego jedzą w nocy – wtedy mleko mamy jest bardziej kaloryczne. Co zrobić, by maluch nie budził się głody w środku nocy? Najlepiej nakarmić je przed samym snem, można też spróbować dodatkowo nakarmić dziecko około 23 – 24, gdy same kładziemy się spać i robić bardziej kaloryczne posiłki – na obiad czy na kolację. 

płaczące - dziecko - niespokojny - sen - dziecka - w - nocy

 

Przyczyny medyczne

  • może akurat jest okres ząbkowania – dziąsła bolą, swędzą, i nie dają dziecku spać. Kup żel, który złagodzi ból. Możesz podać przed snem też paracetamol, herbatkę uspokajającą z melisy lub mrożone gryzaki wieczorem.
  • gorączka – zbyt wysoka nie pozwala dziecku spokojnie spać, podobnie jak katar, kaszel w nocy, ból gardła czy brzuszka. Podaj dziecku na noc paracetamol lub inny lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, oczyść nos i podnieś materac, by katar nie przeszkadzał w spaniu. 

Czynniki środowiskowe

  • tv w pokoju – może dziecku przeszkadzają dźwięki płynące z niego, może je budzić choćby szum dochodzący z włączonego komputera, bądź laptopa,
  • odgłosy ulicy – głośne rozmowy, krzyki, sygnały alarmowe karetki, radiowozu mogą wyrwać malca w nocy ze snu i mocno wystraszyć. Wtedy wystarczy zamknąć okno lub na chwilę przytulić malca.
  • za gorące powietrze, bądź za zimne. Zbyt wysoka temperatura nie sprzyja spokojnemu snu, dziecko może się wiercić, kręcić i budzić. Może też mieć pragnienie, wtedy podaj mu do popicia tylko wodę mineralną. Nie ubieraj go zbyt ciepło do spania, nie przykrywaj grubą kołderką.
  • dziecko może się budzić, bo ma niewygodną piżamkę, bądź drapie je metka,
  • może maluszkowi jest za ciasno w śpiworku lub nie może swobodnie ruszać nóżkami.

Za dużo snu w ciągu dnia

Dziecko może obudzić się o godzinie 3 czy 4 w nocy i być gotowe do zabawy, radosne i wyspane. Dlaczego? Bo za dużo spało w dzień. Dziecko małe potrzebuje przeciętnie 16 godzin snu, półroczne 14. Więc jeśli za dużo śpi w dzień, to w środku nocy budzi się wyspane. Trzeba po prostu pilnować snu w dzień, by nie było go za dużo i by nie kończył się późnym popołudniem, bo wtedy dziecko nie będzie chciało zasnąć wieczorem.

Nadmiar wrażeń

Spokojny sen mogą też zaburzać wrażenia z całego dnia – noworodkowi wystarczą do tego zakupy w markecie – ostre światła, dużo ludzi, hałas, różne dźwięki. Dla większych dzieci przeszkodą w spokojnym śnie mogą być wieczorne harce z kolegami, wycieczka w super ciekawe miejsce, zbyt długie oglądanie bajek w telewizji.

Tęsknota za rodzicem, lęk przed rozstaniem

Maluch może po prostu mieć za mało bliskości mamy, zwłaszcza jeśli wróciła już do pracy lub po prostu boi się, że nie ma jej obok. Co wtedy nam pozostaje? Najlepiej zabrać je do siebie do łóżka, przytulić mocno i zasnąć razem. Spokojny oddech mamy albo taty i miarowe bicie serca rodzica ukoją tęsknoty i obawy dziecka.

Co zrobić, gdy padamy już z nóg, a nasze dziecko kolejną noc budzi się co chwila? Pozostaje nam przeczekać. Innej rady nie ma. Uzbroić się w cierpliwość, podejść do tego spokojnie. Tylko to może pomóc dziecku. Przytulać, głaskać, położyć się obok. 

Więcej na temat przyczyn płaczu dziecka możesz przeczytać TUTAJ.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl