Artykuł dostępny również w formie filmu :)
Dzieci zasypiające samodzielnie to marzenie niejednego rodzica – zwłaszcza tego, który ma za sobą już wiele trudnych wieczorów i jeszcze trudniejszych nocy. Jak oduczyć dziecko zasypiania na rękach i czy istnieją sposoby na samodzielne zasypianie, bez godzin spędzonych w dziecięcej sypialni? Nie ma niestety prostej recepty i idealnej dla każdego dziecka metody. Należy pamiętać, że nauka samodzielnego zasypiania to wyzwanie nie tylko dla zmęczonego rodzica, ale przede wszystkim dla malucha. Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, by przebiegło to bez niepotrzebnych nerwów?
Czy już pora na samodzielne zasypianie dziecka?
Pierwsze pytanie, na które powinien odpowiedzieć sobie rodzic planujący naukę samodzielnego zasypiania dziecka, to gotowość malucha do tak dużego kroku. Trudno określić jednoznaczny wiek dziecka, w którym powinno już zasypiać samodzielnie. Nie wprowadzajmy rewolucji tylko dlatego, że sąsiadki dziecko śpi samodzielnie już od dawna. Każde dziecko jest inne – w niektórych rodzinach już samodzielne zasypianie niemowląt jest normą, w innych istnieją roczne dzieci zasypiające samodzielnie. Są jednak również i dwu-, trzy-, a nawet czterolatki, dla których samodzielne zasypianie w łóżeczku wydaje się być niewykonalne. Rodzic sam najlepiej wie, czego potrzebuje jego dziecko i z pewnością wyczuje moment, gdy maluch będzie gotowy na samodzielne zasypianie.
Bezstresowa nauka samodzielnego zasypiania
Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? Bezstresowo, ale konsekwentnie. Rodzic musi wykazać się tu ogromną cierpliwością i wyrozumiałością. Umówmy się, maluch nie zacznie zasypiać samodzielnie z dnia na dzień. Dziecko, zwłaszcza małe, nie rozumie nagłej zmiany, którą próbują wprowadzić rodzice – i to, w rozumieniu dziecka, zmiany na gorsze. Jeśli przyzwyczaiło się do zasypiania na piersi lub na rękach, nauka samodzielnego zasypiania będzie dla niego trudna. Jeśli zawsze zasypiało w łóżku rodziców, samodzielne zasypianie w łóżeczku może być przerażające. Kluczem do sukcesu w uczeniu dziecka zasypiania samodzielnego jest zrozumienie jego emocji i uszanowanie ich. To z pewnością nie jest czas na musztrę i nerwy. To czas na konsekwentne małe kroczki, które nie tylko pokażą dziecku, co to w ogóle znaczy zasypiać samodzielnie, ale przede wszystkim pokażą mu, że samodzielne zasypianie nie jest straszne, stresujące i przykre. Im mniej nerwów w tym czasie, tym większa szansa na powodzenie.
Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania w łóżeczku?
Gdy w grę wchodzi nauka samodzielnego zasypiania, bardzo ważna jest rutyna. Codzienne rytuały sprawiają, że dziecko czuje się bezpiecznie. Skuteczne sposoby na samodzielne zasypianie to więc wypracowane wspólnie z dzieckiem wieczorne schematy, w tym spokojna zabawa, kolacja, kąpiel, delikatny masaż, kołysanka, czytanie książeczki, przygaszone światło. Wieczorna rutyna sprzyja budowaniu bliskości i poczucia bezpieczeństwa, a wówczas samodzielne zasypianie dziecka jest znacznie łatwiejsze. Maluch musi czuć się w swoim łóżeczku komfortowo i pewnie, dlatego przy nauce samodzielnego zasypiania zmiany warto wprowadzać stopniowo. Zostawiając dziecko, by się wypłakało, nie pokazujemy mu, że jest bezpieczne. Owszem, w końcu zaśnie, ale jakim kosztem? Małe dzieci zasypiające samodzielnie, to dzieci czujące się bezpiecznie, dlatego znacznie lepiej uzbroić się w cierpliwość i dać dziecku odrobinę więcej czasu, a przy okazji więcej miłości i zrozumienia. Stosując technikę stopniowego wycofywania się pokażemy maluchowi, że samodzielne zasypianie nie jest niczym strasznym, a normalnym. Można również stosować przydatne akcesoria do usypiania dzieci, które pomogą maluszkowi się uspokoić i szybciej zasnąć.