Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?
Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Artykuł dostępny również w formie filmu :)

Dzieci zasypiające samodzielnie to marzenie niejednego rodzica – zwłaszcza tego, który ma za sobą już wiele trudnych wieczorów i jeszcze trudniejszych nocy. Jak oduczyć dziecko zasypiania na rękach i czy istnieją sposoby na samodzielne zasypianie, bez godzin spędzonych w dziecięcej sypialni? Nie ma niestety prostej recepty i idealnej dla każdego dziecka metody. Należy pamiętać, że nauka samodzielnego zasypiania to wyzwanie nie tylko dla zmęczonego rodzica, ale przede wszystkim dla malucha. Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, by przebiegło to bez niepotrzebnych nerwów?

Czy już pora na samodzielne zasypianie dziecka?

Pierwsze pytanie, na które powinien odpowiedzieć sobie rodzic planujący naukę samodzielnego zasypiania dziecka, to gotowość malucha do tak dużego kroku. Trudno określić jednoznaczny wiek dziecka, w którym powinno już zasypiać samodzielnie. Nie wprowadzajmy rewolucji tylko dlatego, że sąsiadki dziecko śpi samodzielnie już od dawna. Każde dziecko jest inne – w niektórych rodzinach już samodzielne zasypianie niemowląt jest normą, w innych istnieją roczne dzieci zasypiające samodzielnie. Są jednak również i dwu-, trzy-, a nawet czterolatki, dla których samodzielne zasypianie w łóżeczku wydaje się być niewykonalne. Rodzic sam najlepiej wie, czego potrzebuje jego dziecko i z pewnością wyczuje moment, gdy maluch będzie gotowy na samodzielne zasypianie. 

niemowle - śpiące - w - łóżeczku - kiedy - uczyć - dziecko - samodzielnego - zasypiania

Bezstresowa nauka samodzielnego zasypiania

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? Bezstresowo, ale konsekwentnie. Rodzic musi wykazać się tu ogromną cierpliwością i wyrozumiałością. Umówmy się, maluch nie zacznie zasypiać samodzielnie z dnia na dzień. Dziecko, zwłaszcza małe, nie rozumie nagłej zmiany, którą próbują wprowadzić rodzice – i to, w rozumieniu dziecka, zmiany na gorsze. Jeśli przyzwyczaiło się do zasypiania na piersi lub na rękach, nauka samodzielnego zasypiania będzie dla niego trudna. Jeśli zawsze zasypiało w łóżku rodziców, samodzielne zasypianie w łóżeczku może być przerażające. Kluczem do sukcesu w uczeniu dziecka zasypiania samodzielnego jest zrozumienie jego emocji i uszanowanie ich. To z pewnością nie jest czas na musztrę i nerwy. To czas na konsekwentne małe kroczki, które nie tylko pokażą dziecku, co to w ogóle znaczy zasypiać samodzielnie, ale przede wszystkim pokażą mu, że samodzielne zasypianie nie jest straszne, stresujące i przykre. Im mniej nerwów w tym czasie, tym większa szansa na powodzenie.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania w łóżeczku?

Gdy w grę wchodzi nauka samodzielnego zasypiania, bardzo ważna jest rutyna. Codzienne rytuały sprawiają, że dziecko czuje się bezpiecznie. Skuteczne sposoby na samodzielne zasypianie to więc wypracowane wspólnie z dzieckiem wieczorne schematy, w tym spokojna zabawa, kolacja, kąpiel, delikatny masaż, kołysanka, czytanie książeczki, przygaszone światło. Wieczorna rutyna sprzyja budowaniu bliskości i poczucia bezpieczeństwa, a wówczas samodzielne zasypianie dziecka jest znacznie łatwiejsze. Maluch musi czuć się w swoim łóżeczku komfortowo i pewnie, dlatego przy nauce samodzielnego zasypiania zmiany warto wprowadzać stopniowo. Zostawiając dziecko, by się wypłakało, nie pokazujemy mu, że jest bezpieczne. Owszem, w końcu zaśnie, ale jakim kosztem? Małe dzieci zasypiające samodzielnie, to dzieci czujące się bezpiecznie, dlatego znacznie lepiej uzbroić się w cierpliwość i dać dziecku odrobinę więcej czasu, a przy okazji więcej miłości i zrozumienia. Stosując technikę stopniowego wycofywania się pokażemy maluchowi, że samodzielne zasypianie nie jest niczym strasznym, a normalnym. Można również stosować przydatne akcesoria do usypiania dzieci, które pomogą maluszkowi się uspokoić i szybciej zasnąć. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl