Wielu rodziców stosuje pseudometody, które mają być skuteczne w usypianiu dziecka. Niestety sposoby te nie przynoszą żadnych rezultatów, albo na ich działanie nie ma żadnych, potwierdzonych przypadków. Przeczytaj, jak nie należy usypiać dziecka i nie popełniaj tych błędów.
Podawanie pokarmów stałych przed snem, jest bez sensu
Rodzice sądzą, że jeśli nakarmią swoje dziecko czymś treściowym (czytaj: pokarmem stałym), to będzie ono tak syte, że szybko zaśnie i nie obudzi się w nocy. Nie jest to prawa, a przy okazji takim działaniem możemy wywołać efekt odwrotny. Przejedzone dziecko nie czuje się komfortowo i zamiast zasnąć, zacznie się wiercić i płakać.
Rezygnacja z drzemek w ciągu dnia
Zdarzają się przypadki, kiedy rodzice chcą utrzymać malucha „na najwyższych obrotach” w ciągu dnia, bowiem wydaje im się, że dzięki temu zaśnie spokojnie wieczorem. Uzyskany efekt może być wręcz przeciwny – zmęczone dziecko, będzie jeszcze bardziej niespokojne, a wszelkie próby ułożenia go do snu, zakończą się porażką.
Nadmiar emocji przed snem
Powyższa zasada ma również odniesienie do metody, która jest popularnie stosowana przez rodziców, a która polega na zapewnieniu dziecku emocji przez snem. Takie emocje mogą się pojawić na spacerze, podczas zabawy lub wizyty gości. Osiągnięty rezultat może być dwojaki, dziecko albo się rozluźni albo „nakręci” i ze spania nici.
Nie okazuj złości
Jeżeli reagujesz nerwowo i pokazujesz dziecku, że jesteś zła, ono przejmie Twój nastrój. Samo stanie się podenerwowane i zacznie płakać szybciej niż myślisz. Najgorsze, co możesz zrobić, to pokazywać negatywne emocje, podnosić głos lub wykonywać ruchy, które mogą przestraszyć dziecko. Żeby maluch spokojnie zasnął, musi czuć się bezpieczny i kochany. Atmosfera zdenerwowania nie pomoże ani Tobie, ani jemu. Nie bujaj go więc na siłę, nie miotaj się i nie odkładaj do łóżeczka po kilka razy. Twoje zachowanie powinno być dla niego kojące, nie ma mowy o przypadkowych reakcjach czy złości. Musisz rozumieć, że dziecko, które czuje strach, nie zaśnie spokojnie.
Chcesz poznać 5 rzeczy, których nie robić z dzieckiem przed snem? Przeczytaj TUTAJ.