Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak potrząsanie dzieckiem podczas usypiania wpływa na jego mózg?
Jak potrząsanie dzieckiem podczas usypiania wpływa na jego mózg?

Potrząsanie niemowlakiem nie jest metodą na uspokojenie dziecka – to szczególnie niebezpieczna forma przemocy, która może być tragiczna w skutkach. Problem ten nie dotyczy niestety wyłącznie rodzin patologicznych. Zespół dziecka potrząsanego pojawić może się w każdej rodzinie. Wielu kochających rodziców może nieświadomie wyrządzić swojemu dziecku taką krzywdę, chociażby zbyt mocno bujając je w wózku, podczas usypiania. Jak potrząsanie dzieckiem podczas usypiania wpływa na jego mózg?

Potrząsanie dzieckiem podczas usypiania jest niebezpieczne

Żaden kochający rodzic nie chce zrobić swojemu dziecku krzywdy, jednak może to zrobić nieświadomie i bez premedytacji. Potrząsanie dzieckiem podczas usypiania jest tego najlepszym przykładem. Choć rodzic chce dobrze i chce ułatwić dziecku zaśnięcie, może w konsekwencji poważnie zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu. Potrząsanie dzieckiem nie jest oczywiście równoznaczne z harmonijnym i delikatnym bujaniem czy kołysaniem do snu, jednak sami odpowiedzmy sobie na pytanie, jak łatwo przekroczyć tu granicę. Każdy z nas widział chyba minimum raz osobę, która dość energicznie bujała wózkiem z zasypiającym dzieckiem. Problem w tym, że mały organizm nie jest przygotowany na tak intensywne ruchy. Im młodsze dziecko, tym bardziej jego ciało podatne jest na działanie czynników zewnętrznych i jednocześnie tym bardziej narażone jest na różnego rodzaju obrażenia. Potrząsanie niemowlakiem może prowadzić do poważnych urazów mózgu i obrażeń neurologicznych, których skutki będą dramatyczne. Małe dzieci mają nieproporcjonalnie dużą i ciężką główkę, a przy tym bardzo słabe mięśnie szyi i karku. Mózg takiego dziecka również jeszcze się rozwija. Podczas potrząsania dzieckiem jego główka porusza się gwałtownie na wiotkiej szyi, co może skutkować poważnymi urazami, takimi jak przerwanie naczyń w mózgu oraz powstawanie krwiaków i krwawień. 

śpiące dziecko - dlaczego nie wolno potrząsać dzieckiem podczas usypiania - zespół dziecka potrząsanego

Zespół dziecka potrząsanego – co to jest?

Potrząsanie dzieckiem uznawane jest za formę przemocy, która jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ nie pozostawia widocznych na pierwszy rzut oka śladów (np. siniaków). Potrząsanie niemowlakiem może prowadzić do tzw. syndromu dziecka potrząsanego. Jest to zespół objawów, które pojawiają się na skutek uszkodzenia mózgu i kręgosłupa dziecka. Najczęściej związane są one z uderzeniem w głowę lub właśnie ze zbyt gwałtownym potrząsaniem dzieckiem podczas zabawy lub usypiania. Okazuje się, że zespół dziecka potrząsanego nie dotyczy tylko rodzin patologicznych, gdzie obserwuje się problem przemocy w rodzinie. Często są to również działania niezamierzone, związane z brakiem świadomości rodzica. Energiczne potrząsanie dzieckiem podczas usypiania na rękach, czy też mocne kołysanie wózkiem, a nawet zbyt intensywna zabawa w konika (patataj) również mogą przyczynić się do wystąpienia objawów zespołu dziecka potrząsanego.

Skutki potrząsania dzieckiem podczas usypiania mogą być dramatyczne

Potrząsanie dzieckiem podczas usypiania wpływa na jego mózg i może przyczynić się do jego uszkodzenia. Poważnie zagrożony jest wówczas również nierozwinięty dostatecznie kręgosłup maluszka. Zespół dziecka potrząsanego może objawiać się na wiele różnych sposobów. Tu w „najlepszym przypadku” potrząsane dziecko może mieć w przyszłości problemy z koncentracją oraz myśleniem przyczynowo-skutkowym. Konsekwencją zbyt gwałtownego potrząsania dziecka mogą być również jego późniejsze kłopoty ze słuchem, a także tiki nerwowe i zaburzenia pamięci. Potrząsanie niemowlakiem może prowadzić także do upośledzenia umysłowego i rozwojowego. Realnym zagrożeniem jest tutaj między innymi uszkodzenie wzroku, ślepota, padaczka, uszkodzenie rdzenia kręgowego i paraliż, jednak skutki potrząsania dzieckiem podczas usypiania mogą niestety być jeszcze poważniejsze, a w najgorszych przypadkach urazy mogą prowadzić nawet do śmierci. 

Chcesz aby Twoje dziecko samodzielnie zasypiało? Uważasz, że to niemożliwe? Przeczytaj o tym w naszym artykule jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl