Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak radzić sobie ze złym samopoczuciem w ciąży?
704.jpg

Zmiany hormonalne w ciąży wpływają nie tylko na ciało kobiety, ale również na jej psychikę i umysł. Czas oczekiwania na dziecko nie zawsze jest pełen radości i euforii - pojawia się także złe samopoczucie w ciąży. Wiele kobiet narzeka na ciążowe osłabienie, brak energii, zły nastrój w ciąży i senność. Objawy te najbardziej dokuczliwe bywają w pierwszym trymestrze oraz tuż przed porodem, jednak czasem mogą również być znakiem ostrzegawczym niektórych chorób. Co wpływa na ciążowe osłabienie i jak poprawić samopoczucie w ciąży?

Ciążowe osłabienie - przyczyny

  • Zmęczenie, brak motywacji, brak energii i senność to bardzo często jedne z pierwszych objawów ciąży. Za ciążowe osłabienie najczęściej odpowiadają tu zmiany hormonalne. Wysoki progesteron sprawia, że ciężarna czuje się osłabiona, a niskie ciśnienie przyczynia się do senności – zwykle dolegliwości tego typu mijają w drugim trymestrze. Zły nastrój w ciąży, zwłaszcza w jej początkowych etapach, to również często wynik nudności i wymiotów, które dodatkowo uprzykrzają ciężarnym pierwszy trymestr.
  • Złe samopoczucie w ciąży dotyczy także okresu przedporodowego. Pojawia się stres przed porodem, obawa przed komplikacjami, zdrowiem dziecka i wreszcie przed tym, czy przyszła mama sobie poradzi, czy spełni się w roli matki i czy odnajdzie się w nowym życiu. Złe samopoczucie w ciąży to także sytuacje stresowe, które w tym stanie odbiera się znacznie bardziej intensywnie. Dlatego jedną z odpowiedzi na pytanie, jak poprawić samopoczucie w ciąży, jest unikanie sytuacji nerwowych.
  • Należy zaznaczyć, że czasem złe samopoczucie w ciąży może jednak być wynikiem chorób, w tym między innymi niedokrwistości. Wykonuj więc na bieżąco zlecane przez lekarza badania, a jeśli ciążowe osłabienie szczególnie Cię niepokoi, wspomnij o nim podczas wizyty. 
kobieta w ciąży - dolegliwości ciążowe - jak dbać o zdrowie w ciąży

Złe samopoczucie w ciąży – jak sobie radzić

Ciążowe osłabienie i zły nastrój w ciąży zwykle są normalne, jednak można próbować im częściowo zaradzić. Jak poprawić samopoczucie w ciąży? Zły nastrój w ciąży może np. poprawić lekka aktywność fizyczna – odrobina ruchu na świeżym powietrzu nie tylko doskonale poprawia humor, ale również dotlenia organizm i poprawia krążenie. Spacer w słoneczny dzień to także cenna dawka witaminy D, której niedobór również objawia się gorszym samopoczuciem. Zły nastrój w ciąży dobiegającej końca warto natomiast łagodzić relaksem. Najlepsze w tym czasie będzie wyciszenie i odpoczynek psychiczny. Złe samopoczucie w ciąży dotyczy nie tylko ciężarnej – dziecko odbiera sygnały mamy i odczuwa jej emocje, dlatego dobrze w tym czasie zrobić coś dla siebie, zrelaksować się, poczytać książkę, spotkać się z rodziną lub przyjaciółmi. Pomocne mogą być również ćwiczenia oddechowe oraz joga.

Jak poprawić samopoczucie w ciąży? Zadbaj o siebie!

Prawdą jest, że teraz to Twój maluszek jest najważniejszy, jednak nie możesz zapominać również o sobie. Zły nastrój w ciąży z pewnością poprawi Ci wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy nawet relaksujący masaż. Wszystko to sprawi, że poczujesz się atrakcyjnie, a Twoje samopoczucie polepszy się. Czasem pozwól sobie również na chwilę wytchnienia od ciążowych spraw – odstaw tematy parentingowe na dalszy plan, wróć do ulubionego hobby, przeczytaj ciekawą książkę, pójdź do kina, spotkaj się ze znajomymi. Pamiętaj również o bliskości – dbaj o dobre relacje z partnerem, szukaj wsparcia u najbliższych i co najważniejsze: pozwól sobie czasem na gorsze dni – one przecież mijają. 

Dowiedz się także jak dbać o zdrowie podczas ciąży :) 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl