
Zmiany hormonalne w ciąży wpływają nie tylko na ciało kobiety, ale również na jej psychikę i umysł. Czas oczekiwania na dziecko nie zawsze jest pełen radości i euforii - pojawia się także złe samopoczucie w ciąży. Wiele kobiet narzeka na ciążowe osłabienie, brak energii, zły nastrój w ciąży i senność. Objawy te najbardziej dokuczliwe bywają w pierwszym trymestrze oraz tuż przed porodem, jednak czasem mogą również być znakiem ostrzegawczym niektórych chorób. Co wpływa na ciążowe osłabienie i jak poprawić samopoczucie w ciąży?
Ciążowe osłabienie - przyczyny
- Zmęczenie, brak motywacji, brak energii i senność to bardzo często jedne z pierwszych objawów ciąży. Za ciążowe osłabienie najczęściej odpowiadają tu zmiany hormonalne. Wysoki progesteron sprawia, że ciężarna czuje się osłabiona, a niskie ciśnienie przyczynia się do senności – zwykle dolegliwości tego typu mijają w drugim trymestrze. Zły nastrój w ciąży, zwłaszcza w jej początkowych etapach, to również często wynik nudności i wymiotów, które dodatkowo uprzykrzają ciężarnym pierwszy trymestr.
- Złe samopoczucie w ciąży dotyczy także okresu przedporodowego. Pojawia się stres przed porodem, obawa przed komplikacjami, zdrowiem dziecka i wreszcie przed tym, czy przyszła mama sobie poradzi, czy spełni się w roli matki i czy odnajdzie się w nowym życiu. Złe samopoczucie w ciąży to także sytuacje stresowe, które w tym stanie odbiera się znacznie bardziej intensywnie. Dlatego jedną z odpowiedzi na pytanie, jak poprawić samopoczucie w ciąży, jest unikanie sytuacji nerwowych.
- Należy zaznaczyć, że czasem złe samopoczucie w ciąży może jednak być wynikiem chorób, w tym między innymi niedokrwistości. Wykonuj więc na bieżąco zlecane przez lekarza badania, a jeśli ciążowe osłabienie szczególnie Cię niepokoi, wspomnij o nim podczas wizyty.

Złe samopoczucie w ciąży – jak sobie radzić
Ciążowe osłabienie i zły nastrój w ciąży zwykle są normalne, jednak można próbować im częściowo zaradzić. Jak poprawić samopoczucie w ciąży? Zły nastrój w ciąży może np. poprawić lekka aktywność fizyczna – odrobina ruchu na świeżym powietrzu nie tylko doskonale poprawia humor, ale również dotlenia organizm i poprawia krążenie. Spacer w słoneczny dzień to także cenna dawka witaminy D, której niedobór również objawia się gorszym samopoczuciem. Zły nastrój w ciąży dobiegającej końca warto natomiast łagodzić relaksem. Najlepsze w tym czasie będzie wyciszenie i odpoczynek psychiczny. Złe samopoczucie w ciąży dotyczy nie tylko ciężarnej – dziecko odbiera sygnały mamy i odczuwa jej emocje, dlatego dobrze w tym czasie zrobić coś dla siebie, zrelaksować się, poczytać książkę, spotkać się z rodziną lub przyjaciółmi. Pomocne mogą być również ćwiczenia oddechowe oraz joga.
Jak poprawić samopoczucie w ciąży? Zadbaj o siebie!
Prawdą jest, że teraz to Twój maluszek jest najważniejszy, jednak nie możesz zapominać również o sobie. Zły nastrój w ciąży z pewnością poprawi Ci wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy nawet relaksujący masaż. Wszystko to sprawi, że poczujesz się atrakcyjnie, a Twoje samopoczucie polepszy się. Czasem pozwól sobie również na chwilę wytchnienia od ciążowych spraw – odstaw tematy parentingowe na dalszy plan, wróć do ulubionego hobby, przeczytaj ciekawą książkę, pójdź do kina, spotkaj się ze znajomymi. Pamiętaj również o bliskości – dbaj o dobre relacje z partnerem, szukaj wsparcia u najbliższych i co najważniejsze: pozwól sobie czasem na gorsze dni – one przecież mijają.
Dowiedz się także jak dbać o zdrowie podczas ciąży :)