Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak uśpić dziecko bez smoczka?
Jak uśpić dziecko bez smoczka?

Usypianie dziecka należy do najtrudniejszych wyzwań z jakimi muszą zmierzyć się młodzi rodzice. Często ratunkiem jest smoczek, który pomaga wyciszyć dziecko. Po jakimś okresie przychodzi jednak czas na odsmoczkowanie dziecka. Niestety tu często pojawiają się problemy – zwłaszcza zasypianie bez smoczka bywa dla niektórych maluszków trudne. Jak uśpić dziecko bez smoczka, by uniknąć niepotrzebnego płaczu?

Niemowlę bez smoczka czy ze smoczkiem?

Specjaliści raczej odradzają podawanie dzieciom smoczka, ze względu na większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się wady zgryzu oraz zaburzeń wymowy. Jeśli to tylko możliwe, warto próbować wychować niemowlę bez smoczka, jednak dzieci bywają różne, a rzeczywistość weryfikuje teorie nawet najbardziej zatwardziałych przeciwników smoczka – czasem po prostu jest to ostatnia deska ratunku. Jeśli dziecko nie zasypia bez smoczka lub nie chce się uspokoić, lepszy dla niego będzie smoczek niż ssanie kciuka czy wielogodzinny płacz. Odsmoczkowanie dziecka nie powinno być jednak przeciągane w czasie, ponieważ im później się do tego zabierzemy, tym trudniejsze będzie to dla dziecka…. i dla jego rodziców. Usypianie bez smoczka to naturalny etap rozwoju malucha – o ile w dzień łatwiej jest odwrócić uwagę dziecka od smoczka, to wieczorem przywiązanie do tego przedmiotu widać najbardziej. Wówczas właśnie w głowach rodziców pojawia się pytanie „jak uśpić dziecko bez smoczka, by obyło się bez stresu”. 

Zasypianie bez smoczka

Są dzieci, które niemal z dnia na dzień samodzielnie odchodzą od nawyków niemowlęcych. Są jednak również maluszki, którym przychodzi to ciężko, a zasypianie bez smoczka wydaje się dla nich niemożliwe. Dzieci te potrzebują po prostu więcej czasu i zrozumienia – każde przecież w końcu o smoczku zapomni. W dzień można zająć dziecko zabawą, jednak wieczorem odsmoczkowanie dziecka może być trudniejsze. Sposobów na bezstresowe pożegnanie ze smoczkiem jest wiele. Dobrze jest zaproponować maluchowi coś w zamian smoczka. Może być to przytulanka, pluszak, pieluszka lub kocyk – starsze dziecko może samodzielnie oddać smoczek, w zamian za wymarzony prezent. Są również rodzice, którzy nacinają końcówkę smoczka, mówiąc, że smoczek się zepsuł, jednak trzeba tu uważać, by dziecko nie zaczęło odgryzać kawałków gumy. W przypadku starszych dzieci działa również psychologia tłumu i autorytety – dzieci wzorują się na kolegach, więc jeśli „Antoś jest już duży i smoczka nie potrzebuje” to i naszemu dziecku łatwiej będzie smoczek odstawić. Pomocna również może być bajeczka, w której ulubiony bohater nie zasypia już ze smoczkiem.

Jak uśpić dziecko bez smoczka?

Zasypianie bez smoczka można dziecku ułatwić wprowadzając wieczorne rytuały – np. zamiast smoczka wspólne czytanie wieczornej bajki lub śpiewanie kołysanki. Dobrze sprawdzi się również cicha kołysanka czy biały szum, dzięki którym dziecku będzie łatwiej się wyciszyć. Jeśli maluch mimo wszystko płacze i domaga się wieczorem smoczka pamiętajmy, że to przyzwyczajenie, które daje dziecku poczucie bezpieczeństwa – sam płacz, gdy go zabraknie, nie dotyczy zatem „braku przedmiotu”, a braku poczucia bezpieczeństwa z nim związanego. By dziecko bez smoczka zasnęło spokojniej warto zapewnić mu w tym czasie bardzo dużo czułości. Usypianie bez smoczka będzie łatwiejsze, gdy postawimy w zamian na wieczorne przytulanie, całowanie czy głaskanie po główce. Jak uśpić dziecko bez smoczka? Wystarczy dużo czułości i zrozumienia, ale również konsekwencji, a już niedługo zasypianie bez smoczka przestanie być problemem. 

Dowiedz się także jak uśpić dziecko bez piersi oraz jak odzwyczaić maluszka od zasypiania na rękach :) 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl