Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Położna czy doula? Kogo wybrać do porodu?
Położna czy doula? Kogo wybrać do porodu?

Każda kobieta w trakcie porodu potrzebuje wsparcia bliskiej i zaufanej osoby. Z tego powodu kobiety chętnie decydują się na poród z partnerem, mamą, siostrą czy przyjaciółką. Bardzo popularną opcją jest również poród z doulą, a także poród z położną prywatną. Kim właściwie jest doula i czy zajmuje się tym samym, co prywatna położna? Położna czy doula – kogo wybrać do porodu?

Doula przy porodzie a położna przy porodzie – czy to to samo?

Zastanawiając się, czy wybrać położną czy doulę, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, czym się one zajmują. Wiele osób uważa, że doula to osobista położna, jednak należy już na wstępie wskazać, że położna i doula to nie to samo.

  • Położna posiada stosowną wiedzę, przygotowanie oraz doświadczenie medyczne i jest pracownikiem służby zdrowia. Doula natomiast to najczęściej kobieta doświadczona w macierzyństwie, która zwykle posiada ukończony kurs, przygotowujący ją do pełnienia tego typu roli.
  • Doula przy porodzie dba o jego stronę niemedyczną i emocjonalną, czyli pomaga ciężarnej łagodzić stres, naturalnie łagodzić ból i eliminować negatywne nastawienie. Położna przy porodzie natomiast bardziej ingeruje w kwestie medyczne – sprawdza parametry, pilnuje rozwarcia, wykonuje badania i podejmuje medyczne decyzje.
  • Poród z doulą to wsparcie emocjonalne i poczucie bezpieczeństwa przez cały okres porodu. Położna bardzo często jednocześnie ma pod opieką kilka rodzących. Istnieje oczywiście również możliwość wykupienia prywatnej opieki położnej, ale trzeba najpierw sprawdzić, czy szpital zezwala na poród z położną prywatną z zewnątrz, a jeśli nie, to czy pozwala na wynajęcie jednej z położnych, pracujących w szpitalu. Prywatna położna również będzie z rodzącą przez cały czas porodu, dbając o jej poczucie bezpieczeństwa i standardy opieki okołoporodowej.

Poród z doulą czy poród z położną?

Doula to z języka greckiego „kobieta, która służy”. Współcześnie określenie to dotyczy kobiet, które towarzyszą ciężarnej podczas porodu, dbając o jej dobre samopoczucie i zapewniając jej potrzebne w tym czasie wsparcie emocjonalne. Doula przy porodzie pomaga ciężarnej w radzeniu sobie ze skurczami, masuje, chwali i uspokaja. Pilnuje również, by plan porodu został spełniony, komunikuje się z personelem szpitala i często tłumaczy rodzącej niezrozumiałe pojęcia i medyczne kwestie przebiegu porodu. Prywatna położna zajmuje się przede wszystkim czynnościami medycznymi towarzyszącymi akcji porodowej, ale jeśli wybierzemy profesjonalną położną z powołania, z pewnością zadba ona również o psychiczny komfort rodzącej, a także dopilnuje sposobów łagodzenia bólu czy relaksacji. Trzeba również wiedzieć, że rola douli i prywatnej położnej często zaczyna się jeszcze przed porodem – spotykają się one z kobietą już w ciąży, ustalając plan porodu, oczekiwania przyszłej mamy itp. Co więcej, rola ta nie kończy się wyłącznie na porodzie - czy to prywatna położna czy doula, obie wspierają młodą mamę przy pierwszych chwilach z noworodkiem. Warto zaznaczyć ponadto, że zarówno poród z doulą, jak i poród z położną prywatną nie wykluczają obecności innej osoby towarzyszącej – np. ojca dziecka.

Położna czy doula – kogo wybrać do porodu?

Zastanawiając się kto będzie lepszy do porodu – położna czy doula, należy skupić się na własnych potrzebach. Niektórym kobietom bardziej zależy na spokoju emocjonalnym, inne skupiają się na bezpieczeństwie medycznym. Trzeba zaznaczyć, że doula nigdy nie zastąpi położnej, jeśli chodzi o medyczny przebieg porodu. Nie wchodzi ona w kompetencje personelu medycznego i odpowiada wyłącznie za strefę emocjonalną. Zdrowie mamy i dziecka leżą natomiast w rękach położnej – tej, na którą trafi się przypadkiem przez NFZ lub tej, którą wybierze się wcześniej. Prywatna położna może wykonywać wszystkie czynności medyczne przy rodzącej, w tym również, jeśli wcześniej zostanie tak ustalone, może odebrać poród w wodzie lub w domu. 

Kto zatem będzie lepszy do porodu – położna czy doula? Jednoznacznie nie da się odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każda kobieta ma inne oczekiwania i potrzeby. Należy jednak zaznaczyć, że zarówno poród z doulą jak i poród z położną powinien być dla rodzącej jak najmniej stresujący – warto zatem postawić na osobę, przy której będziemy czuć się bezpiecznie i z którą będziemy się dobrze rozumieć. Właśnie po to są między innymi wcześniejsze spotkania i rozmowy przed porodem. Płacąc komuś za opiekę przy porodzie, wybierzmy osobę, do której nie będziemy mieć zastrzeżeń i której będziemy w stanie zaufać.

 

Dla przyszyłych mam polecamy naszą muzykę relaksacyjną dla kobiet w ciąży, która pozwoli uspokoić emocje przed ważnym dniem porodu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl