Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Przebieg i fazy porodu
Przebieg i fazy porodu

Porodowe opowieści niejednokrotnie sprawiają, że przyszła mama obawia się o przebieg porodu, ból, brak kontroli i komplikacje porodu. Lęk jednak najczęściej wiąże się z niewiedzą i strachem przed tym, co nieznane. Właśnie dlatego zamiast słuchać przerażających opowieści, warto dokładnie poznać wszystkie fazy porodu i wiedzieć, czego można się w każdej z nich spodziewać. Jakie są etapy porodu i jak wygląda poród krok po kroku?

Poród krok po kroku, czyli fazy porodu

Im bliżej wielkiego dnia, jakim są narodziny dziecka, tym więcej przyszłym rodzicom towarzyszy emocji, obaw i niepewności. Warto wówczas poznać fazy porodu, by wiedzieć, czego można się spodziewać. Poród składa się z czterech faz, których długość jest zazwyczaj większa u pierworódek i mniejsza u wieloródek. Jak wygląda poród krok po kroku, jakie można wyróżnić etapy porodu i jak wygląda przebieg porodu w każdym z nich?

I faza porodu

Jest to najdłuższa część, jeśli chodzi o etapy porodu. Trwa od rozpoczęcia akcji porodowej aż do momentu, gdy dojdzie do całkowitego rozwarcia szyjki macicy. W tym czasie porodu pojawiają się skurcze, które początkowo intensywnością przypominają te miesiączkowe. Orientacyjny czas trwania pierwszej fazy porodu u kobiet, które jeszcze nie rodziły to zwykle 9–16 godzin, natomiast u wieloródek czas ten skrócony jest średnio do około 7–9 godzin. Z czasem skurcze stają się bardziej bolesne i regularne, ponadto mogą pojawić się również bóle krzyżowe. Gdy częstotliwość skurczy zbliży się do 5 minut, pora na wyjazd do szpitala. W tym czasie u niektórych kobiet odchodzą też wody płodowe. W momencie pełnego rozwarcia szyjki macicy, czyli średnicy około 10 cm, skurcze porodowe są już dość bolesne i występują średnio co minutę.

II faza porodu

W tej fazie rozpoczynają się już skurcze parte, czyli bardzo silne skurcze, które są niezależne od kobiety, jednak ich wspomaganie przez kobietę ułatwia przebieg porodu. Orientacyjny czas trwania tej zasadniczej fazy porodu to 30 min–2 godz. Z każdym skurczem dziecko przesuwa się niżej w kanale rodnym, by w końcu jego główka pojawiła się w szparze sromowej. Stąd już o krok do powitania maluszka na świecie. Jeśli jest to konieczne, w tym etapie porodu nacinane jest krocze, a po kilku efektywnych skurczach i parciu rodzi się dziecko. W tym momencie możliwe jest również pobranie krwi pępowinowej.

III faza porodu

Choć maluszek przyszedł już na świat, poród nie dobiegł jeszcze końca. W trzeciej fazie porodu dochodzi do obkurczania się macicy. W tym etapie porodu oddziela się łożysko i jest ono wypierane – tu również konieczne jest parcie, jednak nie jest ono tak męczące jak przy rodzeniu dziecka. Jeśli podczas porodu nacinane było krocze lub popękało, właśnie w tym momencie jest ono zszywane przy znieczuleniu. Podczas trzeciej fazy porodu przecina się ponadto pępowinę, a także jest to chwila, gdy intensywnie rusza produkcja pokarmu.

IV faza porodu

Ostania faza porodu to okres poporodowy. Najtrudniejszy i najbardziej bolesny etap, jeśli chodzi o przebieg porodu już minął – teraz mama i dziecko mogą być razem. W czasie czwartej fazy porodu bardzo istotne jest kangurowanie, czyli kontakt mamy „skóra do skóry” z dzieckiem, wymęczonym przez poród. Krok po kroku młoda mama może również próbować przystawiać maluszka do piersi. Jest to idealny moment, gdyż wówczas otrzyma on najcenniejszy dar, czyli siarę, która bogata jest w przeciwciała i „dobre” bakterie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl