Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Przejście z butelki na jedzenie twarde
588.jpg

Rozszerzanie diety dziecka to ważny krok, zarówno dla malucha, jak i dla jego rodzica. Karmienie dziecka butelką, choć łatwe, nie powinno być nadużywane, zwłaszcza u starszych maluszków. Wielu rodziców zastanawia się, jak przejść z butelki na jedzenie twarde, by ograniczyć dziecku niepotrzebnego stresu. Pożegnanie z butelką będzie łatwiejsze, jeśli dobrze się do niego przygotujemy. W poniższym artykule podpowiadamy, kiedy przestać karmić dziecko butelką oraz jak wprowadzać dziecku do diety jedzenie twarde.

Kiedy przestać karmić dziecko butelką?

Pożegnanie z butelką może być dla niektórych dzieci trudne. Przejście z butelki na jedzenie twarde jest tak samo ciężkie jak przejście z piersi na butelkę. Ssanie smoczka butelki kojarzy się ze ssaniem piersi, co znów wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa, bliskości i spokoju. Kiedy odstawić butelkę? Zakłada się, że roczne dziecko nie powinno już korzystać z butelki, ponieważ grozi to próchnicą zębów, a ponadto niekorzystnie wpływa na zgryz i może przyczyniać się do rozwoju wad wymowy. Odpowiedź na pytanie, kiedy przestać karmić dziecko butelką, to zatem najpóźniej 12 miesiąc życia malucha. Roczny maluch jest już wystarczająco gotowy do picia z kubeczka, ponadto posiada jeszcze na tyle krótką pamięć, że pożegnanie z butelką nie będzie dla niego bardzo stresującym przeżyciem. Roczne maluchy są ponadto bardzo ciekawe otaczającego je świata, uczą się chodzić, mówić i są bardzo aktywne, więc prawdopodobnie „nie będą miały czasu” na długie rozpaczanie po butelce. Oczywiście rozstanie z butelką może wymagać większej ilości uwagi i czułości ze strony rodziców – trzeba być na to gotowym. 

dziecko jedzące arbuza - jedzenie twarde w diecie dziecka kiedy wprowadzić - pożegnanie dziecka z butelką

Jak ułatwić dziecku pożegnanie z butelką?

Im dłużej rodzice będą zwlekać z odstawieniem butelki, tym trudniejsze może okazać się dla malucha pożegnanie z butelką. Starsze dziecko, które wciąż karmione jest butelką, zaczyna traktować ją jako uspokajacz lub pocieszacz w trudnych chwilach, ponadto nie jest chętne do poznawania pokarmów stałych. Tymczasem w wieku 12 miesięcy to właśnie pokarmy stałe powinny stanowić już znaczną część diety dziecka. Jeśli zastanawiasz się, jak przejść z butelki na jedzenie twarde, w pierwszej kolejności zainwestuj w dobrej jakości kubeczek, który pomoże maluchowi oduczyć się ssania smoczka. To ważny krok, który często jest bagatelizowany. Jak wprowadzać dziecku do diety jedzenie twarde? Stopniowo i z cierpliwością. Należy poświęcić sporo czasu na karmienie dziecka nową metodą, ponieważ musi ono nauczyć się przemieszczać pokarmy w buzi, żuć je i połykać. To znacznie większe wyzwanie niż ssanie smoczka butelki!

Jak wprowadzać dziecku do diety jedzenie twarde?

Jedzenie twarde można wprowadzać do diety dziecka stopniowo jeszcze przed pożegnaniem z butelką. Jak przejść z butelki na jedzenie twarde? Już w wieku 6 miesięcy możesz stopniowo przechodzić na pokarmy stałe. Na początku będzie to oczywiście zaledwie dodatek do pokarmu głównego, czyli mleka z butelki, jednak z czasem można powoli zastępować posiłek mleczny posiłkiem twardym. Na początek najlepiej sprawdzą się miękkie owoce i warzywa, następnie stopniowo, wraz z postępami dziecka w żuciu i połykaniu, można podawać również twardsze pokarmy. Na początek można postawić na karmienie dziecka łyżeczką, jednak jeśli zauważysz jego zainteresowanie samodzielnym spożywaniem pokarmów, warto pozwolić mu na tego typu czynności pod kontrolą. Oczywiście maluch samodzielnie nie zje łyżeczką (lub rączką) całej porcji, jednak sprawi to, że zacznie bardziej interesować się innymi pokarmami niż butelką, a to już bardzo dobry krok, by w przyszłości pożegnać butelkę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl