Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Przejście z nocnika na toaletę – jak ułatwić pożegnanie z nocnikiem?
Przejście z nocnika na toaletę – jak ułatwić pożegnanie z nocnikiem?

Nocnik sprawdza się zwłaszcza na początku drogi odpieluchowania, jednak prędzej czy później maluch będzie musiał nauczyć się korzystania z prawdziwej toalety. Po nauce korzystania z nocnika przychodzi więc pora na naukę korzystania z toalety. Tu znów znajdą się dzieci, którym zmiana ta przychodzi łatwiej i trudniej. Ukochany nocnik stał się już przecież przyjacielem niemal tak bliskim, jak wcześniej pieluszka i znów trzeba go porzucić. Jak ułatwić dziecku przejście z nocnika na toaletę?

Kiedy postawić na przejście z nocnika na toaletę?

Naukę korzystania z „dorosłej toalety” warto wprowadzić wtedy, gdy dziecko opanuje już załatwianie potrzeb fizjologicznych na nocniku. Najważniejsze jest, by nauka samodzielnego korzystania z toalety przebiegała naturalnie i w przyjaznej atmosferze. Dobrze zrobić to jeszcze przed pójściem do przedszkola, ale nic na siłę. Warto zaznaczyć, że wiele dzieci chętnie samodzielnie rezygnuje z nocniczka i wybiera toaletę, ponieważ chcą naśladować dorosłych. Dzieci uważnie obserwują i naśladują zachowania swoich rodziców - warto wykorzystać taką ciekawość, by wytłumaczyć maluchowi podstawy korzystania z WC.

Jak ułatwić dziecku pożegnanie z nocnikiem?

Dziecko, które jest przyzwyczajone do załatwiania potrzeb fizjologicznych do nocnika może mieć obawy przed korzystaniem z sedesu. Jednym z powodów tego typu obaw jest po prostu rozmiar muszli klozetowej. Na nocniczek dziecko mogło usiąść samo – tu potrzebuje znów pomocy rodzica. Nocniczek był ponadto kolorowy, wygodny i bezpieczny – a sedes jest wysoki, zimny i na dodatek można wpaść do środka lub spaść na ziemię. Z pewnością nie zachęca to do pożegnania z nocnikiem, dlatego rodzic powinien uzbroić się w cierpliwość. Przejście z nocnika na toaletę ułatwi specjalna nakładka na sedes - jest ona odpowiednio wyprofilowana, dzięki czemu maluch będzie czuł się na niej nie tylko bezpiecznie, ale i wygodnie. Warto ponadto zaopatrzyć się w podest, czyli stołek, który ułatwi dziecku samodzielne siadanie na toalecie i schodzenie z niej. O podest dziecko będzie mogło również stabilnie oprzeć nóżki, dzięki czemu uniknie dyskomfortu związanego z nogami w powietrzu. Nakładkę i podest możesz kupić wspólnie z dzieckiem. Jeśli dziecko samodzielnie wybierze sobie kolorową nakładkę i podest, chętniej będzie z nich potem korzystać. Warto wytłumaczyć maluchowi, że jest już duży i w nagrodę będzie mógł zacząć korzystać z toalety jak dorośli – Twoja pociecha poczuje się wówczas doceniona i „dorosła”, a to już połowa drogi do sukcesu.

Dziecko w toalecie – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ucząc pociechę korzystania z normalnej toalety warto równocześnie uczyć podstaw higieny. To najlepszy czas na uczenie dziecka rozwijania papieru toaletowego w odpowiedniej ilości, prawidłowego podcierania, spuszczania wody oraz mycia rączek i ich wycierania. Wszystkie te czynności, choć naturalne dla rodzica, są dla dziecka czymś nowym i nieznanym – a nauka wymaga czasu i konsekwencji. Powtarzane za każdym razem czynności higieniczne po pewnym czasie zamienią się w rutynę i maluch zacznie traktować je naturalnie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl