Ciężarna narażona jest na różnego rodzaju emocje okołoporodowe. Nie wszystkie z nich są jednak pozytywne. Nerwy przed porodem mogą bardzo negatywnie odbić się na wielu aspektach. Stres przed porodem oddziałuje na dziecko, a także wpływa na przebieg akcji porodowej. Panika przed porodem to również większe ryzyko depresji poporodowej, dlatego nie należy jej bagatelizować. Jak opanować stres przed porodem?
Emocje okołoporodowe mogą mieć znaczenie dla przebiegu porodu
Kobiecie ciężarnej towarzyszą różnego rodzaju emocje oraz niekontrolowane wahania nastrojów. Jest to stan całkowicie naturalny, jednak warto go kontrolować. W pierwszym trymestrze nadmierny stres może prowadzić bowiem nawet do poronienia. Również nadmierne nerwy przed porodem mogą być szkodliwe, dlatego warto unikać niepotrzebnych negatywnych emocji i opanować sposoby ułatwiające wyciszenie organizmu. Stres przed porodem może także wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka – trzeba pamiętać, że maluszek odczuwa emocje mamy. Wiedza, jak opanować stres przed porodem jest bardzo ważna, ponieważ intensywne negatywne emocje okołoporodowe mogą ponadto zaważyć o przebiegu samego porodu. Panika przed porodem może nie tylko szybciej wywołać akcję porodową, ale również może zaburzyć jej przebieg.
Jak opanować stres przed porodem?
Za nerwy przed porodem odpowiada wzrost poziomu hormonów stresu w organizmie ciężarnej. Należą do nich: kortyzol oraz adrenalina. W sytuacjach niepokojących sprawiają one, że nasze ciało się napina i przygotowuje się na kontratak. Hormony stresu, które wywołują emocje okołoporodowe, wykazują silniejsze działanie niż oksytocyna, znana jako hormon szczęścia i miłości, co bardzo negatywnie wpływa na organizm dziecka i matki. Jak opanować stres przed porodem? Przede wszystkim ważne jest, by starać się unikać sytuacji stresogennych (trudna sytuacja w pracy, w domu itp.). Nerwy przed porodem pomoże zmniejszyć również lekka aktywność fizyczna, w tym zwłaszcza joga. Warto korzystać również z zajęć relaksacyjnych dla kobiet w ciąży, postawić na spokojną aktywność na świeżym powietrzu i pozytywne spotkania z bliskimi. Panika przed porodem może zmaleć również, jeśli ciężarna postawi na konsultacje z doulą lub zapisze się do szkoły rodzenia. Stres przed porodem warto również zmniejszać muzyką relaksacyjną, dobrą książką, zajmowaniem się ulubioną pasją itp.
Nerwy przed porodem i panika przed porodem – pamiętaj, że nie jesteś sama
Należy pamiętać, że permanentny stres przed porodem i długotrwałe negatywne emocje okołoporodowe to nie tylko zagrożenie dla rozwoju dziecka i nieprawidłowego przebiegu porodu. To również poważne niebezpieczeństwo dla mamy i jej zdrowia psychicznego. Częste nerwy przed porodem mogą skutkować np. wystąpieniem depresji poporodowej, której leczenie nie jest łatwe. Jeśli proste sposoby na to, jak opanować stres przed porodem i walczyć z negatywnymi emocjami okołoporodowymi będą nieskuteczne, warto porozmawiać o uczuciach z najbliższymi, a nawet rozważyć wizytę u psychologa. Proszenie o pomoc i wsparcie to nie wstyd, bo w grę wchodzi zdrowie dwóch bardzo ważnych osób.
Dowiedz się także jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży są zalecane oraz jak przygotować się do porodu.
Wsłuchaj się także w uspokajające dźwięki w wideo „12H Przytulny klimat z muzyką relaksacyjną - Kojący dźwięk kominka - Przytulny pokój".