Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Stres przed porodem - jak sobie z nim poradzić?
786.jpg

Ciężarna narażona jest na różnego rodzaju emocje okołoporodowe. Nie wszystkie z nich są jednak pozytywne. Nerwy przed porodem mogą bardzo negatywnie odbić się na wielu aspektach. Stres przed porodem oddziałuje na dziecko, a także wpływa na przebieg akcji porodowej. Panika przed porodem to również większe ryzyko depresji poporodowej, dlatego nie należy jej bagatelizować. Jak opanować stres przed porodem?

Emocje okołoporodowe mogą mieć znaczenie dla przebiegu porodu

Kobiecie ciężarnej towarzyszą różnego rodzaju emocje oraz niekontrolowane wahania nastrojów. Jest to stan całkowicie naturalny, jednak warto go kontrolować. W pierwszym trymestrze nadmierny stres może prowadzić bowiem nawet do poronienia. Również nadmierne nerwy przed porodem mogą być szkodliwe, dlatego warto unikać niepotrzebnych negatywnych emocji i opanować sposoby ułatwiające wyciszenie organizmu. Stres przed porodem może także wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka – trzeba pamiętać, że maluszek odczuwa emocje mamy. Wiedza, jak opanować stres przed porodem jest bardzo ważna, ponieważ intensywne negatywne emocje okołoporodowe mogą ponadto zaważyć o przebiegu samego porodu. Panika przed porodem może nie tylko szybciej wywołać akcję porodową, ale również może zaburzyć jej przebieg. 

badanie kobiet w ciąży - nerwy przed porodem

Jak opanować stres przed porodem?

Za nerwy przed porodem odpowiada wzrost poziomu hormonów stresu w organizmie ciężarnej. Należą do nich: kortyzol oraz adrenalina. W sytuacjach niepokojących sprawiają one, że nasze ciało się napina i przygotowuje się na kontratak. Hormony stresu, które wywołują emocje okołoporodowe, wykazują silniejsze działanie niż oksytocyna, znana jako hormon szczęścia i miłości, co bardzo negatywnie wpływa na organizm dziecka i matki. Jak opanować stres przed porodem? Przede wszystkim ważne jest, by starać się unikać sytuacji stresogennych (trudna sytuacja w pracy, w domu itp.). Nerwy przed porodem pomoże zmniejszyć również lekka aktywność fizyczna, w tym zwłaszcza joga. Warto korzystać również z zajęć relaksacyjnych dla kobiet w ciąży, postawić na spokojną aktywność na świeżym powietrzu i pozytywne spotkania z bliskimi. Panika przed porodem może zmaleć również, jeśli ciężarna postawi na konsultacje z doulą lub zapisze się do szkoły rodzenia. Stres przed porodem warto również zmniejszać muzyką relaksacyjną, dobrą książką, zajmowaniem się ulubioną pasją itp.

kobieta w ciąży - jak zrelaksować się podczas ciąży

Nerwy przed porodem i panika przed porodem – pamiętaj, że nie jesteś sama

Należy pamiętać, że permanentny stres przed porodem i długotrwałe negatywne emocje okołoporodowe to nie tylko zagrożenie dla rozwoju dziecka i nieprawidłowego przebiegu porodu. To również poważne niebezpieczeństwo dla mamy i jej zdrowia psychicznego. Częste nerwy przed porodem mogą skutkować np. wystąpieniem depresji poporodowej, której leczenie nie jest łatwe. Jeśli proste sposoby na to, jak opanować stres przed porodem i walczyć z negatywnymi emocjami okołoporodowymi będą nieskuteczne, warto porozmawiać o uczuciach z najbliższymi, a nawet rozważyć wizytę u psychologa. Proszenie o pomoc i wsparcie to nie wstyd, bo w grę wchodzi zdrowie dwóch bardzo ważnych osób. 

Dowiedz się także jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży są zalecane oraz jak przygotować się do porodu. 

 

 

       Wsłuchaj się także w uspokajające dźwięki w wideo „12H Przytulny klimat z muzyką relaksacyjną - Kojący dźwięk kominka - Przytulny pokój".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl