Urlop ojcowski jest przywilejem, z którego rokrocznie decyduje się skorzystać coraz więcej ubezpieczonych mężczyzn, którzy chcą zaangażować się w opiekę nad małym dzieckiem. Czy jest on tym samym, co urlop tacierzyński? Czy każdy tata może skorzystać z tego typu świadczenia? Kiedy trzeba złożyć wniosek o urlop ojcowski, oraz jaka jest długość i wymiar tego świadczenia?
Urlop ojcowski – kto może z niego skorzystać?
Z urlopu ojcowskiego (uwaga – to nie to samo co urlop tacierzyński) może skorzystać ojciec dziecka, który na dzień złożenia wniosku pozostaje w stosunku pracy, bez względu na to, czy zatrudniony jest na czas określony czy nieokreślony. Przywilej ten przysługuje ponadto tylko tym ojcom, którzy wychowują swoje dziecko biologiczne bądź przysposobione – nie mogą zatem z niego skorzystać ojcowie, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub nie utrzymują z dzieckiem kontaktów. Mogą natomiast z niego skorzystać ojcowie, którzy nie są w związku małżeńskim z matką dziecka (nie brali z nią ślubu bądź się rozwiedli), o ile zajmują się wychowaniem dziecka. Ważną informacją jest również fakt, że urlop ojcowski przysługuje nie tylko „świeżo upieczonym rodzicom” – ojciec dziecka może wykorzystać go w czasie do 2 lat od narodzin dziecka lub jego przysposobienia. Jeśli jednak ojciec nie dopilnuje terminu, urlop ojcowski przepada. Wniosek pisemny o udzielenie urlopu ojcowskiego należy złożyć nie później niż tydzień przed jego planowanym rozpoczęciem. Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, a także oświadczenie, że nie skorzystało się wcześniej z tego przywileju przysługującego na dane dziecko. Jeśli wniosek o urlop ojcowski zostanie złożony prawidłowo, pracodawca ma obowiązek go uwzględnić, w innym przypadku musi liczyć się z grzywną.
Urlop ojcowski – ile trwa?
Czas trwania urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie, bez względu na to, czy mowa o urlopie ojcowskim na jedno dziecko czy na bliźnięta, trojaczki itp. Trzeba również zaznaczyć, że tydzień liczony jest tu jako 7 dni kalendarzowych, więc urlopu ojcowskiego nie będą przedłużały weekendy i ewentualne święta. Warto pamiętać również, że urlop ojcowski można wykorzystać jednorazowo bądź w dwóch częściach. Jendak każda z nich nie powinna być krótsza niż tydzień. Jeśli ojciec dziecka zatrudniony jest na umowę na czas określony, która kończy się w trakcie urlopu ojcowskiego, urlop zostanie skrócony do ostatniego dnia stosunku pracy. Składając wniosek o urlop ojcowski należy pamiętać, że można wykorzystać go również w momencie, gdy matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Warto również dodać, że matka ma prawo zrzec się sześciu z przysługujących jej dwudziestu tygodni urlopu macierzyńskiego na poczet ojca – wówczas będzie to urlop tacierzyński. Nie działa to jednak w drugą stronę – ojciec nie może zrzec się urlopu ojcowskiego na poczet matki.
Urlop ojcowski – podstawa wymiaru i ochrona pracownika
W trakcie urlopu ojcowskiego, ojciec otrzyma zasiłek obowiązujący na warunkach zasiłku macierzyńskiego, czyli 100% podstawy wymiaru – tak samo będzie, gdy ojciec zdecyduje się na urlop tacierzyński. Składając wniosek o urlop ojcowski nie trzeba również obawiać się o pracę, ponieważ ochrona pracownika wygląda wówczas tak jak w przypadku kobiety na urlopie macierzyńskim. W związku z powyższym ojciec dziecka, który decyduje się na urlop ojcowski ma prawo do ciągłości pracy oraz do powrotu na stanowisko, które zajmował wcześniej bądź równoważnie.