Dzieci, które cierpią na zaburzenia ze spektrum autyzmu bardzo często miewają problemy ze snem i zasypianiem. Usypianie dziecka z autyzmem bywa bardzo trudne, ponadto dzieci te często wybudzają się w nocy. Zaburzenia snu u dzieci z autyzmem były podstawą wielu badań, niestety nie istnieje jedna przyczyna tego typu stanu rzeczy, a wiele przyczyn prawdopodobnych. Dziecko z autyzmem nie może spać z wielu powodów, w tym między innymi ze względu na nadwrażliwość sensoryczną, ale nie tylko. Problemy ze snem u dzieci z autyzmem wymagają cierpliwości rodzica i zrozumienia. Jak ułatwić zasypianie dziecku?
Problemy ze snem u dzieci z autyzmem są bardzo częste
Dzieci z autyzmem często mają problemy z zasypianiem i snem. Istnieje wiele hipotez tłumaczących przyczyny tego, że dziecko z autyzmem nie może spać. Problemy ze snem u dzieci z autyzmem bardzo często powiązane są z nadwrażliwością sensoryczną. Mowa tu między innymi o nadwrażliwości na światło, dźwięki oraz bodźce fizyczne. Zaburzenia snu u dzieci z autyzmem mogą być również związane z wieloma innymi czynnikami, takimi jak stres i lęki, obniżony poziom melatoniny w godzinach wieczorno-nocnych, niedostateczna aktywność fizyczna, a nawet problemy z układem pokarmowym. Usypianie dziecka z autyzmem nie jest łatwe, jednak wypracowane z cierpliwością metody mogą zdziałać cuda.
Dziecko z autyzmem nie może spać? Zobacz, jak mu pomóc!
Najważniejszą sprawą, jest zrozumienie przyczyny, z którą powiązane są problemy ze snem u dzieci z autyzmem. Takich przyczyn może być wiele. Pierwszą z nich jest nieodpowiedni poziom melatoniny w organizmie – z problemem często walczy się farmakologicznie. Może być to także np. strach lub niechęć do samotności. Pamiętajmy, że zabieranie dziecka do własnego łóżka nie pomoże mu opanować strachu przed samotnym przebywaniem w pokoju. Gdy w grę wchodzą tego typu zaburzenia snu u dzieci z autyzmem, pomóc może zostanie z dzieckiem w pokoju i czekanie, aż zaśnie. Jeśli dziecko z autyzmem nie może spać przez nadwrażliwość sensoryczną, warto spróbować wyeliminować przeszkadzające mu bodźce, jak światło czy dźwięki. Z walką z nadwrażliwością na dźwięki może pomóc biały szum. Dzięki niemu usypianie dziecka z autyzmem, a także usypanie dzieci bez zaburzeń ze spektrum autyzmu może być łatwiejsze, a ich wybudzanie w związku z dźwiękami w tle (trzaśnięcie drzwi, rozmowa) nie będzie problemem. Jeśli dziecko z autyzmem nie może spać, warto także zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju oraz o właściwą teksturę materiałów, z którymi dziecko się styka (faktura pościeli i piżamy przy nadwrażliwości dotykowej). Pamiętajmy również, że niektóre dzieci autystyczne, zwłaszcza te, które mają problem z nadpobudliwością psychoruchową, czują się bezpieczne w ograniczonej przestrzeni – rozwiązaniem może być tu obciążona kołdra, która pomoże dziecku wyciszyć się i uspokoić. Dowiedz się również na co zwrócic uwagę, aby sen dziecka w łóżeczku był dobry i bezpieczny.
Usypianie dziecka z autyzmem – czy jest metoda w 100% skuteczna?
Niestety nie istnieją idealne sposoby na usypianie dziecka z autyzmem, podobnie jak nie ma jednego sposobu na usypianie dzieci bez zaburzeń ze spektrum autyzmu. To, co działa u jednego dziecka, może okazać się zupełnie nieskuteczne u drugiego dziecka. Znalezienie dobrego sposobu na zasypianie to często długa i żmudna droga, jednak sukces jakim jest spokojny sen dziecka z autyzmem, wart jest ciężkiej pracy i czasu. Dziecko z autyzmem nie może spać? Pamiętajmy, że powtarzalność codziennych rytuałów jest bardzo ważna, gdy w grę wchodzi usypianie dziecka z autyzmem. Wiele dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej lubi, a nawet wręcz potrzebuje rutyny, dlatego warto spróbować budzić dziecko i kłaść o tej samej porze. Problemy ze snem u dzieci z autyzmem można łagodzić codziennymi schematami. Gdy dzień jest zgodny ze swoim ustalonym planem, jest on mniej stresujący, przez co dziecko czuje się bezpieczniejsze i spokojniej zasypia. Zaburzenia snu u dzieci z autyzmem można zminimalizować ponadto przez wieczorne schematy. Warto wprowadzić przed snem wyciszające rytuały, jak np. kąpiel, masaż, łagodna muzyka czy przyciemnione światła, rezygnując jednocześnie w tym czasie z urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło.