Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Zatwardzenie u noworodka - co zrobić?
Zatwardzenie u noworodka - co zrobić?

Jeśli noworodek wypróżnia się rzadko i boleśnie, najprawdopodobniej cierpi na zatwardzenie. Gdy problemem są zaparcia u noworodka, maluszek jest niespokojny i bardziej płaczliwy. Jego brzuszek może być w tym czasie bardziej nabrzmiały i twardy. Zwykle zatwardzenie u noworodka to mijający z czasem objaw niedojrzałości układu pokarmowego. Problem ten jednak nie powinien być bagatelizowany, gdyż może świadczyć również o poważniejszych zaburzeniach. Co zrobić, gdy noworodek nie może zrobić kupy?

Zatwardzenie u noworodka – możliwe przyczyny

By stwierdzić, że noworodek ma problemy z zaparciami, należy skupić się na częstotliwości i konsystencji jego wypróżnień. Już oddawanie stolca z większym wysiłkiem może być dla rodziców sygnałem, że noworodek zmaga się z zaparciami – zwłaszcza gdy wypróżnienie pojawia się rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Niepokojąca powinna być również krew w stolcu, wzdęcia oraz słabe przyrosty masy ciała. 

matka przewijająca dziecko - zaparcia u maluszków co zrobić

Zaparcia u noworodka karmionego piersią

Konsystencja stolca u noworodków zależy w głównej mierze od sposobu ich karmienia. Noworodki karmione piersią rzadziej mają problemy z zaparciami. Wiąże się to z tym, że mleko mamy jest łatwiejsze w trawieniu niż mleko modyfikowane. Choć zaparcia u noworodka karmionego piersią występują rzadko, niestety również mogą się pojawić. Zatwardzenie u noworodka karmionego piersią może sugerować, że spożywa on zbyt mało pokarmu – taki maluszek rzadko oddaje stolec, ponieważ jest niedożywiony.

Zaparcia u noworodka karmionego sztucznie

Zwykle to właśnie dzieci karmione mlekiem modyfikowanym częściej cierpią na zaparcia. Jeśli zaparcia pojawiają się u noworodka karmionego sztucznie, to należy przede wszystkim sprawdzić poprawność przygotowania mleka modyfikowanego. Choć problem wydaje się błahy, czasem rodzice przygotowują mleko niezgodnie z zaleceniami producenta (np. dolewają za mało wody). Przyczyną zatwardzenia może być odwodnienie organizmu – jeśli maluszek przyjmuje za mało płynów, może skutkować to problemami z wypróżnieniem. Jeśli to nie pomoże, konieczna może okazać się zmiana mieszanki na inną – najlepiej zrobić to po konsultacji z lekarzem. 

przewijany noworodek - przyczyny zatwardzenia u dzieci

Co zrobić, gdy noworodek nie może zrobić kupy?

Nieregularne oraz bolesne oddawanie stolca wymaga szczególnej uwagi rodzica. Jeśli zaobserwujemy zatwardzenie u noworodka, warto pomóc dziecku, wykonując masaż. Pomocne będą delikatne, koliste ruchy na brzuszku maluszka, poczynając od pępka. Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie dziecku ciepłej, relaksującej kąpieli. Innym sposobem na to, jak wywołać kupę u noworodka jest rowerek, czyli delikatne poruszanie nóżkami dziecka, imitujące jazdę na rowerze. Metoda ta wprawia mięśnie brzuszka w ruch, co może pomóc w opróżnieniu jelit.

Co na zaparcia u noworodka?

Co zrobić, gdy noworodek nie może zrobić kupy, a domowe metody zawiodły? Z pewnością nie powinno się stymulować defekacji, wkładając do odbytu dziecka przedmioty „ułatwiające” wypróżnienie (termometr, palec). Może to podrażnić lub nawet uszkodzić wrażliwy odbyt, ponadto metoda ta może „przyzwyczaić” organizm maluszka do pomocy przy oddawaniu stolca, przez co samodzielne wypróżnienie stanie się jeszcze trudniejsze. Nie należy również bez wyraźnego zalecenia pediatry podawać noworodkowi leków przeczyszczających. Musimy ponadto pamiętać, że niedojrzałość układu pokarmowego to tylko jedna z możliwych przyczyn dolegliwości brzuszkowych. Jeśli zatwardzenie u noworodka pojawia się często, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się z maluszkiem do lekarza. 

noworodek na przewijaku - co zrobić gdy noworodek nie może zrobić kupy

Poznaj także 10 sposobów na kolkę niemowlęcą oraz zrelaksuj swojego maluszka przy kojących utworach na naszym kanale Lulanko :)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl