Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Co robi dziecko w brzuchu mamy?
Co robi dziecko w brzuchu mamy?

Wiele osób zapewne czasem zastanawia się, co robi dziecko w brzuchu mamy. Życie płodowe interesuje również naukowców, stąd wiele badań dotyczących tego tematu. Należy wiedzieć, że rozwijające się w kobiecym łonie życie to nie tylko aspekt czysto biologiczny, czyli przemiany komórek, tkanek i doskonalenie narządów. Życie prenatalne to także doskonalenie wielu przydatnych umiejętności, a nawet czas na zabawę, gimnastykę, czy też prawdziwe sny. Z artykułu dowiesz się, co dziecko robi w brzuchu mamy – część informacji zapewne Cię zaskoczy!

Aktywne życie płodowe, czyli nie tylko wzrost i rozwój

Życie płodowe to nie tylko intensywny czas wzrostu, rozwoju i przemian, dzięki którym dwie połączone ze sobą komórki po 9 miesiącach dają małego człowieka, który gotowy jest do życia poza bezpiecznym brzuchem swojej mamy. To także czas zabawy, kształtowania pierwszych umiejętności, poznawania swojego ciała, a także reagowania na bodźce zewnętrzne. Dziecko w brzuchu mamy jest bardzo aktywne. Przez kilka miesięcy ciąży znajduje czas nie tylko na rozwój, ale również na zabawę, odpoczynek, sen, a nawet płacz. 

Życie prenatalne, czyli co dziecko robi w brzuchu mamy?

  • Gimnastykuje się – ćwiczy rączki i nóżki, garbi się i prostuje, w ten sposób poznając swoje ciało. Jego ruchy to również zaciskanie paluszków czy dotykanie swojej twarzy.
  • Uśmiecha się – pierwszy świadomy uśmiech dziecka nie pojawia się od razu. Nie oznacza to jednak, że maluch nie ćwiczy tej umiejętności wcześniej. Już w brzuchu mamy pojawiają się ruchy mimiczne przypominające uśmiech. 
  • Ssie kciuk – kształtowanie odruchu ssania zaczyna się już w brzuchu mamy – czasem zauważyć można nawet na USG ssanie kciuka maluszka. 
  • Bawi się – kto powiedział, że pępowina służy tylko w jednym celu? Życie prenatalne nie jest nudne, choć zabawek brak. Można się pobawić przecież własnymi rączkami czy pępowiną, co chętnie dziecko w brzuchu mamy praktykuje. 
  • Robi fikołki – przez większą część ciąży dziecko może swobodnie poruszać się po macicy, gdyż ma tam dużo miejsca. Wody płodowe ułatwiają mu nawet robienie przewrotów!
  • Ma czkawkę – kobiety w ciąży czasem odczuwają delikatne drgania, czy też rytmiczne podskakiwanie maluszka w brzuchu. To nic innego, jak czkawka, która może wiązać się np. ze zbyt łapczywym połykaniem wód płodowych.
  • Ziewa – maluszek potrafi ziewać nawet kilkukrotnie w ciągu godziny, co przygotowuje go do wykorzystywania tej umiejętności po porodzie. 
  • Myśli i śni – już około 23. tygodnia ciąży pojawia się u dziecka faza REM snu, co oznacza, że już dziecko w brzuchu mamy może mieć pierwsze wrażenia senne.
  • Płacze – niewątpliwie podstawowym sposobem komunikacji noworodka ze światem jest płacz, dlatego ta umiejętność ćwiczona jest przez maluszka jeszcze w brzuchu mamy. Nie wygląda to może tak samo, jak płacz noworodka, aczkolwiek zauważyć można np. drżenie dolnej wargi płodu. 
  • Pije wody płodowe, poznaje pierwsze smaki i… sikażycie płodowe to próbowanie wód płodowych i testowanie nowych smaków płynu owodniowego, który zmienia się w związku z dietą mamy. Pojawiają się już nawet pierwsze preferencje – dziecko woli słodki smak od gorzkiego. Połknięty płyn owodniowy wydalany jest wraz z moczem potem do macicy. 

Co robi dziecko w brzuchu mamy? Reaguje na rodziców i otoczenie!

Wspomnieliśmy o rozwoju i aktywności fizycznej, ale to wciąż nie wszystko, co robi dziecko w brzuchu swojej mamy. Życie prenatalne to również czas bardzo intensywny dla zmysłów i reagowania na bodźce, które pojawiają się na co dzień. Dziecko w brzuchu mamy słucha swojego otoczenia, w tym zwłaszcza głosu swojej mamy. Reaguje również na głos taty, słyszy dźwięki muzyki, a nawet może przestraszyć się hałasu. Ćwiczy również zmysł wzroku – źrenice odpowiadają na zmiany natężenia światła w otoczeniu brzucha mamy. Odpowiadając na pytanie, co dziecko robi w brzuchu mamy, dodać należy również, że reaguje na towarzyszące jej emocje. Gdy mama jest szczęśliwa, endorfiny wpływają pozytywnie na nastrój dziecka, gdy ciężarna denerwuje się lub boi, hormony stresu również oddziałują na maluszka

Polecamy również artykuł: "Dlaczego dziecko nie powinno ssać kciuka?"Odwiedź nasz kanał na Youtube

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wideo "Co robi dziecko w brzuchu matki - 11 NIEZWYKŁYCH rzeczy jakie robi dziecko w brzuchu
".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl