Co zrobić, gdy dziecko źle znosi podróż?
Wspólny wyjazd to doskonała forma spędzania wolnego czasu z rodziną. Problem może pojawić się, jeśli u dziecka w trakcie podróży wystąpią nieprzyjemne dolegliwości takie jak chociażby wymioty, nudności, czy też złe samopoczucie. Taki stan może wskazywać na chorobę lokomocyjną. Co to jest choroba lokomocyjna u dzieci, jakie są objawy choroby lokomocyjnej u dzieci i co zrobić, gdy dziecko źle znosi podróż? Po odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy do naszego artykułu!
Co to jest choroba lokomocyjna u dzieci?
Skąd się bierze i co to jest choroba lokomocyjna u dzieci? Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, pojawia się w wyniku odbierania przez mózg dziecka sprzecznych bodźców z najbliższego otoczenia. W trakcie jazdy samochodem narząd wzroku dziecka odbiera bodźce, które wskazują na brak ruchu, podczas gdy błędnik rejestruje ruch samochodu. Takie sprzeczne informacje w połączeniu ze zmęczeniem i stresem związanym z podróżą sprawiają, że w niedługim czasie mogą wystąpić objawy choroby lokomocyjnej u dzieci. Objawy mogą pojawić się również, jeśli narząd wzroku rejestruje ruch, natomiast błędnik dostarcza do mózgu dziecka informacje o braku jakiegokolwiek ruchu. Choroba lokomocyjna dotyczyć może wszystkich środków transportu – począwszy od samochodów, przez autobusy, aż po pociągi i samoloty. U niektórych dzieci objawy wskazujące na chorobę lokomocyjną mogą pojawić się również podczas rejsu statkiem. Jeśli maluch cierpi na chorobę lokomocyjną, warto wiedzieć, co zrobić, gdy dziecko źle znosi podróż, by była ona dla niego przyjemnością, a nie problemem.
Objawy choroby lokomocyjnej u dzieci
Najważniejsze objawy choroby lokomocyjnej u dzieci to złe samopoczucie, a także towarzyszące mu często bóle brzucha. U części osób pojawiać się mogą także zawroty głowy, nudności i wymioty, poza tym występować może również ślinotok. Z chorobą lokomocyjną związane jest też uczucie zmęczenia oraz zimne poty. Częstym problemem związanym z kinetozą jest suchość w ustach. Inne objawy choroby lokomocyjnej u dzieci to nadwrażliwość na zapachy. Do częstych objawów choroby lokomocyjnej u dzieci młodszych zalicza się też ziewanie, bladość i wilgotność skóry oraz płacz malucha. U dzieci starszych z kolei oprócz wymienionych wcześniej objawów pojawiać się mogą też bóle głowy. Przy chorobie lokomocyjnej odczuwane przez dzieci dolegliwości mogą różnić się podczas kolejnych wyjazdów, dlatego warto wypróbować różne sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci, które mogą poprawić ich samopoczucie. Należy mieć jednak na uwadze, że trudno jest całkowicie się z niej wyleczyć – stosowane metody mają na celu przede wszystkim łagodzenie dokuczliwych objawów.
Co zrobić, gdy dziecko źle znosi podróż?
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, co zrobić, gdy dziecko źle znosi podróż. Jeśli pojawią się objawy choroby lokomocyjnej u dziecka, warto podać mu leki lub suplementy, które mają za zadanie złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
Preparaty te działają przeciwwymiotnie, poza tym mają właściwości antyalergiczne i uspokajające. By środki te okazały się skuteczne, należy podawać je dzieciom na około pół godziny przed planowaną podróżą. W aptekach znaleźć można środki bez recepty pod różnymi postaciami – nie tylko w formie tabletek, ale też pod postacią kropli, cukierków do ssania, czy też lizaków. Jeśli chodzi o inne sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci, sprawdzić się może również podawanie im podczas podróży syropu imbirowego, który posiada właściwości przeciwwymiotne. Sprawdzić się może też podanie maluchowi przed podróżą herbaty rumiankowej lub miętowej. Dobrym sposobem na chorobę lokomocyjną dzieci może okazać się akupresura – stosuje się wówczas między innymi plastry i opaski przeciwwymiotne.
Inne sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci
Jeśli dziecko źle znosi podróż, warto wypróbować również metody niefarmakologiczne. Inne sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci to żucie miętowych gum w trakcie podróży, a także unikanie jedzenia obfitych posiłków przed samą podróżą. Co zrobić, gdy dziecko źle znosi podróż, jeszcze? Nie zaleca się picia napojów gazowanych przed podróżą, a także czytania książek podczas jazdy. Sprawdzić się może również usunięcie zawieszek zapachowych z samochodu, poza tym pomóc może częste wietrzenie pojazdu oraz postoje w trakcie podroży. Dobrym sposobem na kinetozę jest nieprzyglądanie się mijanym w trakcie podróży budynkom i drzewom, ponieważ czynność ta może zwiększyć szanse na wystąpienie u dziecka nudności. Warto pamiętać, że choroba lokomocyjna może dotykać nie tylko dzieci – cierpieć mogą na nią również dorośli.
Przeczytaj także poprzedni artykuł „Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?".
Serdecznie polecamy nasz kanał na Youtube!