Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Czy jestem w ciąży? Jakie są pierwsze objawy?
kobieta w ciąży zakrywająca usta dłonią

Czy jestem w ciąży? Jakie są pierwsze objawy?

Ciąża może być wyczekiwanym stanem, z drugiej strony może też być sporym zaskoczeniem, zależy to od sytuacji życiowej, w jakiej aktualnie znajduje się kobieta. Niezależnie od tego, czy przyszła mama jest gotowa na pojawienie się maluszka, czy potrzebuje czasu na oswojenie się z tą myślą to pierwsze oznaki ciąży musi traktować poważnie. W tym czasie powinna zadbać o siebie, unikać stresu i odpoczywać. Skąd wiedzieć, czy jestem w ciąży? Jakie są pierwsze objawy? Czy brak miesiączki to wystarczająca przesłanka? Symptomy pojawiające się w pierwszych tygodniach trwania ciąży to wynik działania hormonów, czasem trudno je zinterpretować i u każdej kobiety mogą wyglądać inaczej. Oto przewodnik po pierwszych objawach ciąży, które wstępnie mogą świadczyć, że doszło do zapłodnienia.

Wczesne objawy ciąży

Ciąża to okres wielkich zmian w organizmie, to czas przygotowań do nowej roli w życiu kobiety. Za jej początek przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. U każdej przyszłej mamy pierwszy trymestr i towarzyszące mu objawy wyglądają inaczej, co więcej druga ciąża może dawać inne symptomy, niż pierwsza – nie ma reguły. Pierwsze objawy występują już kilkanaście dni od poczęcia, a co zalicza się do tych występujących najczęściej?

  • Brak miesiączki

Jeśli kobieta miesiączkuje regularnie, jest aktywna seksualnie i nagle zauważy opóźnienie cyklu to pierwszą myślą, jaka przychodzi jej do głowy jest: „Jestem w ciąży”. Brak krwawienia może, ale nie musi oznaczać ciąży. Na regularność cyklu wpływają także: stres, zmiana stylu życia, inny sposób odżywiania, podróż wakacyjna czy wzmożona aktywność fizyczna. Aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę przy braku miesiączki warto wykonać test ciążowy lub test hormonu beta-hCG, a następnie wybrać się na wizytę do ginekologa.

  • Lekkie plamienie, czyli krwawienie implantacyjne

Zagnieżdżenie zarodka w macicy może wiązać się z lekkim plamieniem w pierwszych tygodniach ciąży, jest to tzw. krwawienie implantacyjne. Często jest mylone z miesiączką, może też wywołać niepokój. Uspokajamy – krwawienie to jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i ustępuje samoistnie, jeśli jednak przyszła mama ma obawy warto skonsultować się z lekarzem, aby potwierdzić, że ciąża przebiega prawidłowo.

  • Wzmożone wytwarzanie śluzu

Przez zmiany hormonalne, większą produkcję estrogenów, wzmożony przepływ krwi w organizmie przyszłej mamy zmienia się ilość wydzieliny z dróg rodnych. Śluz pomaga zachować odpowiednią mikroflorę pochwy, powinien być lepki, w białym lub lekko żółtym kolorze.

  • Wrażliwość piersi

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest dyskomfort odczuwany w piersiach – ich nadwrażliwość, ból i napięcie. Organizm przyszłej mamy zaczyna przygotowywać się do produkcji mleka, zachodzą zmiany hormonalne – biust jest nabrzmiały i tkliwy, co powoduje dyskomfort.

  • Wahania nastroju

Pierwsze tygodnie ciąży mogą wpływać na równowagę emocjonalną kobiety – wiąże się to ze zmianami nastroju w krótkim czasie – od euforii do łez. Przyszła mama może odczuwać dezorientację i niepokój, odpoczynek i dzielenie się emocjami z bliskimi są wskazane.

  • Zmęczenie, senność i zawroty głowy

Zmiany jakie zachodzą w ciele kobiety są bardzo intensywne, dlatego może odczuwać ona zmęczenie i senność. Dotychczasową energią dzieli teraz z rozwijającym się w jej macicy płodem. Osłabienie może powodować zawroty głowy i omdlenia, dlatego kobieta potrzebuje dużo czasu na odpoczynek, aby organizm przygotował się do dynamicznych zmian.

  • Częste wizyty w toalecie

Zmiany zachodzące na początku ciąży wpływają także na pracę układu moczowego – powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy, co skutkuje częstszą potrzebą oddawania moczu. Kobieta nie powinna ograniczać spożycia płynów, ponieważ nawodnienie jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju płodu.

  • Nadwrażliwość na zapachy i smaki

Awersje do pewnych produktów, a z drugiej strony zachcianki pokarmowe to zdecydowanie jedne z oznak wczesnej fazy ciąży. Zmysły smaku i węchu mogą ulec zmianie, dlatego kobieta może mieć ochotę na produkty, za którymi wcześniej nie przepadała. Wzmożona wrażliwość na zapachy może być nieznośna i wpływać na komfort codziennego życia.

  • Nudności i wymioty

Wzrost poziomu hormonu ciążowego (hCG) u kobiet wpływa na układ pokarmowy i prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych. Między 4. a 8. tygodniem aż u 50% kobiet ciężarnych pojawiają się nudności i wymioty, to pokazuje jak dynamicznie ciało reaguje na rozwijające się w nim nowe życie. Prawidłowe nawodnienie może ograniczyć poranne mdłości i poprawić komfort życia przyszłej mamy.

  • Zaparcia

Zaparcia mogą być związane z ciążą, dzieje się tak, ponieważ hormony ciążowe, zwłaszcza progesteron wpływają na perystaltykę jelit, co prowadzi do zwolnienia trawienia, uczucia pełności, wzdęć i zaparć. Aby zmniejszyć te dolegliwości wskazane jest spożywanie lekkich posiłków z dużą zawartością błonnika oraz picie wody.

  • Zgaga

Zgaga również może być jednym z objawów ciąży. Podobnie jak w przypadku innych problemów żołądkowych, hormonalne zmiany zachodzące w organizmie kobiety wpływają na pracę jej układu pokarmowego. Co więcej, macica „rozpycha się” przesuwając żołądek i jelita.  Wydolność dolnego zwieracza przełyku zmniejsza się, co sprzyja cofaniu treści żołądkowej i prowadzi do uczucia zgagi. Aby załagodzić objawy należy unikać owoców cytrusowych, czekolady oraz pikantnych i smażonych potraw.

  • Podwyższona temperatura ciała

Podwyższona temperatura ciała (37-38 stopni Celsjusza) występująca zaraz po owulacji i utrzymująca się około trzech tygodni może oznaczać, że doszło do zapłodnienia. Jest to związane z działaniem hormonów, zwłaszcza progesteronu, który wpływa na termoregulację ciała.

  • Ból podbrzusza

Implantacja zarodka może powodować u kobiet dyskomfort w dolnej części brzucha, dzieje się tak, ponieważ macica dostosowuje się do przyjęcia dziecka. Dolegliwości bólowe nie są wpisane w naturalny przebieg ciąży, dlatego nie wolno ich bagatelizować, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Wymienione oznaki są najczęstszymi, jakie mogą towarzyszyć kobietom w pierwszych tygodniach ciąży. Warto jednak pamiętać, że każde ciało jest inne i objawy te mogą występować u kobiet w różnym stopniu i kombinacjach. Do pozostałych wczesnych symptomów ciąży można zaliczyć także: zmiany skórne, przetłuszczające się włosy, ból pleców, uczucie duszności czy metaliczny posmak w ustach. Wystąpienie tych objawów może sugerować, że doszło do zapłodnienia, jednak, aby potwierdzić ciążę najlepiej udać się do ginekologa. Ważne jest, aby być świadomą swojego ciała, słuchać jego sygnałów i szanować zdrowie w tym wyjątkowym czasie.

Jesteś w ciąży? Może to wywoływać u Ciebie różne emocje, od ekscytacji poprzez niepokój i poddenerwowanie. Na naszym blogu „OBALAMY 17 POPULARNYCH MITÓW NA TEMAT CIĄŻY” – zapoznaj się z nimi, a unikniesz niepotrzebnego stresu i niedomówień.

Jak rozpoznać, ze dziecko jest głodne? Tego dowiesz się w naszym poprzedniam artykule! Odwiedź również nasz kanał na YouTube, na którym odnajdziesz wiele innych ciekawych treści.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl