Jak nauczyć dziecko czytać?
Czytanie to bardzo ważna umiejętność, którą powinno opanować każde dziecko. Nie tylko rozwija mózg i słownictwo dziecka, ale też kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli. W jakim wieku dziecko powinno umieć czytać i jak nauczyć dziecko czytać? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!
W jakim wieku dziecko powinno umieć czytać?
Funkcjonowanie we współczesnym świecie bez umiejętności czytania jest praktycznie niemożliwe. Wielu rodziców zadaje sobie pytania, w jakim wieku dziecko powinno umieć czytać oraz jak nauczyć dziecko czytać. Odpowiedź na pytanie, w jakim wieku dziecko powinno umieć czytać, nie jest do końca jednoznaczna. Aktualnie w podstawie programowej wychowania przedszkolnego nie ma nauki pisania i czytania. Znajduje się w nim jedynie przygotowanie dziecka do nabywania tych umiejętności. Na poważnie nauka czytania rozpoczyna się w wieku około 6-7 lat. Nie oznacza to jednak, że nie można uczyć dziecka czytać wcześniej. Wiele dzieci wykazuje chęć do czytania znacznie wcześniej, zwłaszcza jeśli przejawiają chęć do wcześniejszego nabywania tej umiejętności. Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Do nauki czytania można wykorzystać wiele metod, a ich wybór uzależniony jest między innymi od etapu rozwoju dziecka, który związany jest z jego wiekiem.
Jak rozpocząć naukę czytania z dzieckiem?
Każdy rodzic powinien pamiętać, że dziecko może, jednak nie musi, nauczyć się czytać jeszcze przed pójściem do szkoły. Najważniejszym motywem do wcześniejszego rozpoczęcia nauki czytania jest gotowość psychomotoryczna, psychologiczna oraz słownikowo-pojęciowa. Często dziecko samo wysyła rodzicom sygnały, że może zaczynać już naukę – chociażby poprzez częste zadawanie pytań o to, co jest napisane w książeczce lub próbuje rozszyfrować litery. Warto mieć na uwadze, że dzieci najbardziej ciekawi to, co robią ich rodzice. Jeśli pociecha widzi rodzica, który czyta z zaciekawieniem książkę, to i dziecko będzie chciało wcześniej nauczyć się czytać. Jak rozpocząć naukę czytania z dzieckiem?
Doskonałym sposobem na naukę czytania dziecka jest zabawa. Nauka przez zabawę jest nie tylko efektywna, ale i przyjemniejsza. Ucząc dziecko czytać przez zabawę, warto korzystać z książeczek, poza tym rodzice mogą sięgać po bajki, kolorowanki, ciekawe układanki oraz puzzle.
Jak nauczyć czytać dziecko – najważniejsze metody
Pamiętać należy, by nie zmuszać dziecka do nauki czytania, jeśli nie jest jeszcze na to gotowe. Zmuszając malucha do czytania, efekt może być odwrotny do zamierzonego. Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Popularną metodą nauki czytania jest metoda literowa. W pierwszej kolejności dziecko uczy się alfabetu, a następnie rozpoczyna naukę dzielenia na głoski i łączenie ich w słowa. Dziecko uczy się wypowiadać proste słowa, potem przychodzi czas na proste zdania. Jak nauczyć czytać dziecko w inny sposób? Efektywną metodą nauki czytania może okazać się też nauka czytania sylabami. Doskonale sprawdza się zarówno wśród dzieci, które uczęszczają do szkoły, jak i wśród dzieci młodszych. Przy tej metodzie ważne jest powtarzanie sylab. Kiedy dziecko opanuje już metodę odczytywania sylab, przejść można do łączenia ich w wyrazy – na początku dwusylabowe (mama, tata itd.). Następny etap polega na nauce czytania zdań, które złożone są z utrwalonych wyrazów.
Jak pomóc dziecku w nauce czytania w jeszcze inny sposób?
Nauka czytania malucha jest bardzo ważnym etapem jego rozwoju. Przy rozpoczynaniu nauki czytania bardzo ważne jest, by dziecko przejawiało chęć i zainteresowanie tą czynnością. Jak nauczyć dziecko czytać innymi metodami? Małym dzieciom polecana jest metoda czytania globalnego. Ten sposób nauki czytania sprawdza się, kiedy maluch nie zna jeszcze liter. W tej metodzie dziecko uczy się odczytywania całych wyrazów, a nie składania ich z liter i sylab, jak ma to miejsce przy innych metodach. Dziecko ogląda wówczas całe wyrazy jak obrazy, poznając stopniowo ich znaczenie. Przy tym sposobie nauki czytania dziecka bardzo ważne jest częste powtarzanie czynności.
Przeczytaj także poprzedni artykuł „Co zrobić, gdy dziecko nie chce iść do szkoły?".
Serdecznie polecamy nasz kanał na Youtube.