Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak przetrwać upały z dzieckiem?
uśmiechnięty mały chłopiec, siedzi na plaży na tle morza

Jak przetrwać upały z dzieckiem?

Słońce, długie dni, piękna pogoda – lato to wspaniały czas dla dzieci, ale może stanowić wyzwanie, zwłaszcza gdy nadchodzą upały. Bardzo wysokie temperatury są nie do zniesienia dla dorosłych, a dla dzieci, szczególnie niemowląt są bardzo niebezpieczne. Jak przetrwać upały z dzieckiem? Przede wszystkim należy dbać o bezpieczeństwo i komfort maluszka, z artykułu dowiesz się, jak chronić dziecko w tracie fali ekstremalnych temperatur.

Jak chronić dziecko przed upałem? Złote zasady

Kiedy temperatura sięga 30 stopni Celsjusza dziecku grozi przegrzanie, dlatego koniecznie dowiedz się, jak przynieść mu ulgę w bezpieczny sposób. Poniżej przedstawiamy złote zasady ochrony dzieci przed upałem:

  • Nawodnienie

Podczas upałów dziecko się poci, dlatego ważne jest, aby było dobrze nawodnione. Zapewnij mu stały dostęp do wody i zachęcaj do picia jej regularnie. Jeśli dziecko jest starsze i buntuje się, gdy musi pić wodę „bez dodatków”, możesz rozważyć podanie mu orzeźwiających napojów, tj. naturalne soki owocowe czy herbatki, bezwzględnie unikaj napojów słodzonych i gazowanych. Jak nawadniać niemowlę? Jeżeli karmisz piersią twój organizm dostosuje się do potrzeb dziecka i będzie produkować więcej pokarmu, ale bardziej rozwodnionego, co zapewni odpowiednie nawodnienie. Nie ma potrzeby dodatkowego przepajania niemowlaka w przypadku całkowitego karmienia piersią, w innym przypadku skonsultuj się z pediatrą – istnieje wiele wytycznych w zakresie dopajania niemowlaków.

  • Lekkie posiłki

Podczas upałów warto wybierać posiłki i przekąski, które są lekkostrawne i dostarczają dziecku odpowiednich składników odżywczych. Podawaj maluszkowi świeże owoce – arbuz, melon, truskawki i cytrusy to doskonałe wybory w czasie lata, możesz również przygotować orzeźwiające warzywne smoothie lub koktajle owocowe. Nie przejmuj się, kiedy pociecha odmawia posiłku, apetyt w gorące dni jest mniejszy u wszystkich.

  • Odpowiednia odzież

Dla dziecka wybieraj przewiewne i luźne ubranka z naturalnych materiałów (np. cieniutka bawełna czy len). Warto też  rozważyć zakup coraz bardziej popularnych ubrań z filtrem UV, który odbija promienie słoneczne. Staraj się unikać ciemnych kolorów, które przyciągają słońce. Koniecznie osłaniaj głowę dziecka – dobrym pomysłem będzie kapelusz z szerokim rondem lub kaszkiecik, ochroni przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Pamiętaj, że upał sprzyja odparzeniom, dlatego kiedy możesz ściągaj dziecku pieluchę i wietrz jego skórę.

  • Ochrona przed słońcem

Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa, dlatego ogranicz bezpośrednią ekspozycję maluszka na słońce, będąc na zewnątrz szukaj cienia i pamiętaj o regularnym stosowaniu mineralnych kremów przeciwsłonecznych o wysokim faktorze ochrony. Nakładaj go na wszystkie odsłonięte części ciała malucha, szczególnie na twarz, uszy, ramiona i nogi, co najmniej 15-30 minut przed wyjściem na słońce i regularnie odnawiaj. Pamiętaj, aby podczas spacerów nie zawieszać pieluszki na wózku dziecka – zaburzy to wentylację i doprowadzi do przegrzania.

  • Ochłodzenie – wentylatory i klimatyzacja

Jeśli masz dostęp do wentylatorów lub klimatyzacji w domu możesz ich używać trzymając się pewnych zasad. Różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz nie powinna przekraczać 6 stopni Celsjusza, a nawiew nie może być skierowany bezpośrednio na dziecko. Pomieszczenia wietrz z samego rana i w nocy, w ciągu dnia zasłaniaj rolety w oknach. Podczas upałów szukaj schronienia, w klimatyzowanych miejscach publicznych, tj. centra handlowe, biblioteki czy kawiarnie. Warto mieć przy sobie coś do okrycia dziecka (np. pieluszkę, cienki kocyk), aby różnica temperatur nie była zbyt duża.

  • Aktywność na zewnątrz w odpowiednich godzinach

Najintensywniejsze promienie słoneczne występują zazwyczaj między 10:00 a 15:00, dlatego w miarę możliwości, staraj się unikać bezpośredniego narażenia maluszka na ich działanie w tych godzinach. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, upewnij się, że dziecko jest odpowiednio zabezpieczone i chronione przed słońcem – wybieraj miejsca w cieniu i korzystaj z parasoli ochronnych. Ciesz się aktywnościami na świeżym powietrzu, kiedy temperatury są niższe – wcześnie rano lub późnym popołudniem.

  • Regularne przerwy i odpoczynek

Podczas aktywności na zewnątrz w czasie upałów, zapewniaj dziecku regularne przerwy i czas na odpoczynek w cieniu. Przy ekstremalnych temperaturach pozwól sobie i dziecku na chwilę lenistwa.

  • Kąpiele i chłodne kompresy

Codzienne kąpiele dziecka latem są obowiązkowe, dodatkowo w ciągu dnia można schładzać malucha letnią wodą w domowym basenie. Złagodzić uczucie gorąca pomogą też chłodne kompresy na czoło, kark i nadgarstki, upewnij się, że woda nie zbyt zimna, aby uniknąć szoku termicznego.

  • Odpowiednie warunki snu

Miejsce, w którym śpi dziecko powinno być dobrze przewietrzone i odpowiednio chłodne (możesz użyć wentylatora lub klimatyzacji, aby zapewnić odpowiednią temperaturę). Ubieraj dziecko w przewiewne piżamy, a do przykrycia użyj lekkiej kołderki lub jedynie tetrowej pieluszki.

  • Odpowiednie warunki podróży samochodem

Podróżujesz samochodem z dzieckiem w czasie upałów? Upewnij się, że klimatyzacja jest oczyszczona i działa prawidłowo, dodatkowo nie może być ustawiona na zbyt niską temperaturę. Jeśli nie masz klimatyzacji, otwieraj okna, aby zapewnić przepływ powietrza. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w aucie, nawet na chwilę!

  • Obserwacja dziecka

Ważne jest, aby być czujnym i obserwować dziecko podczas upałów. Zwracaj uwagę na wszelkie sygnały dyskomfortu, zmęczenia czy odwodnienia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast podejmij odpowiednie działania: schroń dziecko w chłodnym miejscu, podaj wodę i skontaktuj się z lekarzem.

Przetrwanie upałów z dzieckiem wymaga troski i uwagi, dbając o odpowiednie nawodnienie i chłodzenie maluszka, możesz pomóc mu cieszyć się latem, jednocześnie zapewniając komfort i bezpieczeństwo. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego ważne jest, aby dostosować się do jego indywidualnych potrzeb – złote zasady traktuj jako wskazówki, aby wspólnie z całą rodziną cieszyć się latem. Zawsze warto skonsultować się z pediatrą w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa dziecka w czasie upałów.

Życzymy wspaniałego i bezpiecznego lata!

Wyjeżdżasz z rodziną na wakacje? Sprawdź nasz artykuł: „10 RZECZY, KTÓRE POMOGĄ PRZETRWAĆ PODRÓŻ Z DZIECKIEM”.

Serdecznie polecamy przeczytanie naszego poprzedniego, interesującego artykułu o Dniu Ojca. Odwiedź również nasz kanał YouTube, na którym zamieszczamy wiele innych ciekawych treści.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl