Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne?
niemowlę jedzące z piersi mamy

Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne?

Jednym z głównych wyzwań dla rodziców noworodków jest zapewnienie im właściwej opieki, w tym spełnianie potrzeb żywieniowych. Odpowiednie karmienie jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu i rozwoju maluszków, ale jak rozpoznać, że dziecko jest głodne? Oto praktyczny przewodnik, który pomoże w rozpoznawaniu oznak głodu u noworodków.

Pytania i odpowiedzi – wskazówki dla rodziców

  • Skąd nowonarodzone dziecko wie, że jest głodne?

Noworodki posiadają wrodzone instynkty, które pozwalają im odczuć, czy są głodne czy syte. Dzięki temu mogą sygnalizować swoje potrzeby żywieniowe.

  • Kiedy i jak często karmić noworodka?

Ilość karmień zależy od wieku dzieci, ich potrzeb indywidualnych oraz rodzaju karmienia. Niemowlaki mają małe żołądki, dlatego potrzebują przyjmować pokarm w mniejszych ilościach, ale z dużą częstotliwością. Uśredniając, powinny być karmione co 2-3 godziny, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, oznacza to, że przez całą dobę mogą jeść od 8 do 12 razy (z czasem interwały między karmieniami mogą się wydłużać). Należy podkreślić, że harmonogram karmień zmienia się w miarę wzrostu i rozwoju dziecka. Dla mam karmiących piersią istnieje zasada „karmienia na żądanie”, oznacza, że dziecko jest karmione zawsze, kiedy wyraża potrzebę.

  • Jeżeli noworodek płacze, to znaczy, że jest głodny?

Dzidziuś nie może powiedzieć, że jest głodny, ale jego płacz z pewnością nie zawsze oznacza głód. Płacz jest związany także z innymi zachowaniami charakterystycznymi dla danego wieku dziecka. Zanim głodny maluch zacznie płakać wysyła inne sygnały – oznaki głodu, jeżeli nie zostaną one wyłapane – dopiero wtedy dziecko zacznie intensywnie płakać, zrobi się czerwone i zdenerwowane. Jeżeli mimo starań maluszek zacznie płakać należy go najpierw uspokoić, a dopiero potem przystawić do piersi lub butelki, w innym razie będzie miał problem z uchwyceniem piersi lub smoczka butelki.

PS Sprawdź i dowiedz się dlaczego dziecko płacze?

  • Co to są oznaki głodu dziecka?

Oznaki głodu to sygnały świadczące o tym, że dzidziuś ma pusty brzuszek i jest głodny

  • Jakie oznaki głodu dziecko wysyła? 

Na początku rodzicielskiej drogi ciężko jest rozpoznać, kiedy maluszek jest głodny. Jednak, kiedy rodzice nabiorą wprawy to z pewnością szybko będą rozpoznawać sygnały wysyłane przez noworodka  – „jestem najedzony” lub „cały czas jestem głodny”. Wyłapanie odpowiedniego momentu pomoże uniknąć zbędnych nerwów i rozdrażnienia malucha. Oto typowe sygnały świadczące o tym, że dziecko jest głodne:

  • Wzmożona aktywność motoryczna

Kiedy dziecko jest głodne sygnalizuje to poprzez wzmożoną aktywność motoryczną. Jest niespokojne, wierci się, rusza rączkami i nóżkami. Co więcej, na przemian zaciska i otwiera piąstki oraz przykłada rączki do ust.

  • Poszukiwanie piersi lub butelki

Kolejną naturalną reakcją świadczącą o gotowości do jedzenia jest poszukiwanie źródła pożywienia (piersi matki lub butelki). W jaki sposób? Noworodek rozgląda się, ma szeroko otwarte oczy, „szuka wzrokiem”, wyciąga szyję, obraca główkę na boki, a nawet bardzo szeroko otwiera buzię i wyciąga język. Te instynktowne reakcje to próby odnalezienia karmiącej matki.

  • Ssanie paluszków i nie tylko

Dzieci posiadają wrodzoną zdolność do ssania, wykorzystują ją, aby się uspokoić oraz zasygnalizować, że są głodne, a później się najeść. Jeżeli dzidziuś „szuka ssania” – wkłada do buzi swoje palce, dłonie, bluzkę mamy, kocyk lub inny przedmiot, który znajduje się w jego zasięgu i zaczyna ssać. Oblizywanie ust także oznacza, że dziecko chce jeść.

  • Wydawanie dźwięków, w ostateczności płacz

Głodny noworodek może wydawać różne dźwięk, a w ostateczności płakać, aby zwrócić na siebie uwagę. Maluszek wydaje odgłosy kwilenia, stękania i mruczenia, cmoka oraz mlaszcze. Te dźwięki mogą być bardziej donośne i uporczywe niż zwykłe dźwięki towarzyszące codziennym potrzebom dziecka, tj. zmiana pieluszki czy sen. Płacz głodnego noworodka jest intensywny i trudny do uspokojenia. 

  • Niepokój i rozdrażnienie

Pusty brzuszek może sprawiać, że niemowlę stanie się niespokojne i rozdrażnione. Maluch może jęczeć próbując przyciągnąć uwagę rodziców. W dodatku ma nerwowe spojrzenie, może marszczyć buzię i robić miny.

  • Problemy z zaśnięciem

Noworodek, który jest głodny może mieć trudności z zaśnięciem, a jeżeli zaśnie to będzie się często budzić. Maluch będzie niespokojny, jeżeli jego potrzeby nie zostaną zaspokojone.

  • Słabe przybieranie na wadze

Jeśli brzdąc nie przybiera na wadze zgodnie z oczekiwaniami, może to być sygnałem, że potrzebuje częstszego karmienia. Regularne ważenie dziecka podczas wizyt u lekarza pomoże monitorować jego rozwój.

  • Jak rozpoznać, że dziecko jest najedzone?

Gdy niemowlak czuje się najedzony to nie będzie zainteresowany dłuższym karmieniem – zwolni rytm ssania, a w końcu całkiem przestanie ssać. Maluch będzie spokojny i zrelaksowany, na buzi będzie malował mu się błogostan i zadowolenie, otworzy rączki i powoli uśnie. Jeżeli dziecku się odbije to także może oznaczać, że jest najedzone.

Rozpoznawanie oznak głodu u noworodka jest istotne, ponieważ zapewnienie mu odpowiedniej ilości pożywienia jest kluczowe dla jego zdrowia. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne i ma różne potrzeby oraz zachowania, należy je obserwować, być czujnym na wszystkie sygnały jakie wysyła. Jeśli rodzice mają wątpliwości, co do potrzeb żywieniowych swojego dziecka to zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Profesjonalna wsparcie pomoże w rozwiązaniu ewentualnych problemów z karmieniem i zapewni zdrowy rozwój maluszka.

Chcesz dobrze wejść w macierzyństwo i przygotować się do odpowiedzialnej roli mamy? Odwiedź naszego bloga i sprawdź artykuł „15 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIESZ O KARMIENIU PIERSIĄ”. Odwiedź również nasz kanał na YouTube, na którym odnajdziesz wiele innych ciekawych treści - dla rodziców i dla dzieci :) 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl