Jak uspokoić dziecko z autyzmem?
Autyzm, inaczej zaburzenia ze spektrum autyzmu, to jedno z zaburzeń neurorozwojowych, które wiąże się między innymi z unikaniem przez dziecko kontaktu ze światem zewnętrznym. Zaburzenie to dotyczy mózgu i może mieć podłoże genetyczne. Jakie mogą mieć trudności dzieci z autyzmem? Jak reagować na agresję dziecka autystycznego i jak uspokoić dziecko z autyzmem? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do naszego artykułu!
Trudności dzieci z autyzmem
Autyzm to nazwa zaburzenia, która pochodzi od nazwiska psychiatry, który w 1943 roku po raz pierwszy opisał autystyczne dziecko. Do najczęściej spotykanych trudności dziecka z autyzmem zaliczyć można brak reakcji z jego strony na różnego rodzaju polecenia oraz trudności z komunikowaniem się za pomocą gestów oraz mowy. Do innych trudności w przypadku dzieci z autyzmem zalicza się brak chęci do zabawy z rówieśnikami oraz trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktu wzrokowego. Dziecko z zaburzeniami autyzmu lubi również samotność. Sygnałem do rozpoznania autyzmu może być także nieprawidłowy rozwój mowy oraz brak umiejętności podtrzymywania rozmów. Inne objawy świadczące o autyzmie to nadmierna impulsywność i aktywność. Dzieci z autyzmem często mogą tracić nad sobą kontrolę. Wielu rodziców zadaje sobie wówczas pytanie, jak uspokoić dziecko z autyzmem. Bardzo ważna jest tutaj bieżąca obserwacja dziecka, a także eliminowanie z jego najbliższego otoczenia bodźców, które go denerwują.
Jak uspokoić dziecko z autyzmem?
Często może dochodzić do sytuacji, kiedy zachowanie dziecka z autyzmem jest nieadekwatne do sytuacji. W wielu przypadkach pojawiać się może krzyk oraz niekontrolowana złość, ponadto dziecko może się buntować. Często do takich sytuacji może dochodzić również w miejscach publicznych. Za takie zachowania odpowiada przede wszystkim niedojrzały układ nerwowy dziecka oraz nadmierne emocje. Jak reagować na agresję dziecka autystycznego? W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy otoczenie, w którym rodzice przebywają z dzieckiem, jest dla niego w odpowiedni sposób dostosowane. Warto zadbać między innymi o odpowiednią kolorystykę w pokoju oraz o to, by okna były zasłonięte. Przy nadwrażliwości na dźwięki warto ściszyć telewizor lub muzykę, a także odizolować malucha od wszelkich hałasów. Jeśli dziecko zacznie się złościć, warto wziąć je na ręce i przytulić, by poczuło się bezpiecznie i mogło odreagować stres.
Jak reagować na agresję dziecka autystycznego?
Jak dotrzeć do dziecka z autyzmem w inny sposób? Pamiętać należy, by podczas rozmów mówić do niego łagodnym i spokojnym tonem, poza tym warto kierować do niego proste i zrozumiałe polecenia (np. wstań, podaj mi rękę, usiądź), ponieważ zajmująca rozmowa może nie przynieść oczekiwanych efektów.
Jak uspokoić dziecko z autyzmem inaczej? Ważne jest również podejmowanie takich działań, które mają na celu odwrócenie uwagi dziecka od trudnych i problematycznych sytuacji. W tym celu można np. skierować jego uwagę na coś, co lubi lub sprawia mu przyjemność.
Jak dotrzeć do dziecka z autyzmem w jeszcze inny sposób?
Jak reagować na agresję dziecka autystycznego w inny sposób? Jednym ze znanych sposobów na odprężenie jest spinanie mięśni, ich przytrzymanie i rozluźnienie. Takie wspólne ćwiczenia pozwolą odstresować się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Pomocne mogą okazać się też prace manualne, dzięki którym maluch może szybko zapomnieć o negatywnych doświadczeniach. Efekty mogą przynieść między innymi zabawy z kredkami, farbami oraz masą plastyczną. Sprawdzić się mogą również zabawy sensoryczne, które mają za zadanie stymulować rozwój umysłowy i fizyczny w przypadku osób z autyzmem.
Przeczytaj także poprzedni artykuł „Jak zrozumieć dziecko wysoko wrażliwe?".
Serdecznie polecamy na kanał na Youtube.