Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak uspokoić dziecko z autyzmem?
Jak uspokoić dziecko z autyzmem?

Jak uspokoić dziecko z autyzmem?

Autyzm, inaczej zaburzenia ze spektrum autyzmu, to jedno z zaburzeń neurorozwojowych, które wiąże się między innymi z unikaniem przez dziecko kontaktu ze światem zewnętrznym. Zaburzenie to dotyczy mózgu i może mieć podłoże genetyczne. Jakie mogą mieć trudności dzieci z autyzmem? Jak reagować na agresję dziecka autystycznego i jak uspokoić dziecko z autyzmem? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Trudności dzieci z autyzmem

Autyzm to nazwa zaburzenia, która pochodzi od nazwiska psychiatry, który w 1943 roku po raz pierwszy opisał autystyczne dziecko. Do najczęściej spotykanych trudności dziecka z autyzmem zaliczyć można brak reakcji z jego strony na różnego rodzaju polecenia oraz trudności z komunikowaniem się za pomocą gestów oraz mowy. Do innych trudności w przypadku dzieci z autyzmem zalicza się brak chęci do zabawy z rówieśnikami oraz trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktu wzrokowego. Dziecko z zaburzeniami autyzmu lubi również samotność. Sygnałem do rozpoznania autyzmu może być także nieprawidłowy rozwój mowy oraz brak umiejętności podtrzymywania rozmów. Inne objawy świadczące o autyzmie to nadmierna impulsywność i aktywność. Dzieci z autyzmem często mogą tracić nad sobą kontrolę. Wielu rodziców zadaje sobie wówczas pytanie, jak uspokoić dziecko z autyzmem. Bardzo ważna jest tutaj bieżąca obserwacja dziecka, a także eliminowanie z jego najbliższego otoczenia bodźców, które go denerwują.

Jak uspokoić dziecko z autyzmem?

Często może dochodzić do sytuacji, kiedy zachowanie dziecka z autyzmem jest nieadekwatne do sytuacji. W wielu przypadkach pojawiać się może krzyk oraz niekontrolowana złość, ponadto dziecko może się buntować. Często do takich sytuacji może dochodzić również w miejscach publicznych. Za takie zachowania odpowiada przede wszystkim niedojrzały układ nerwowy dziecka oraz nadmierne emocje. Jak reagować na agresję dziecka autystycznego? W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy otoczenie, w którym rodzice przebywają z dzieckiem, jest dla niego w odpowiedni sposób dostosowane. Warto zadbać między innymi o odpowiednią kolorystykę w pokoju oraz o to, by okna były zasłonięte. Przy nadwrażliwości na dźwięki warto ściszyć telewizor lub muzykę, a także odizolować malucha od wszelkich hałasów. Jeśli dziecko zacznie się złościć, warto wziąć je na ręce i przytulić, by poczuło się bezpiecznie i mogło odreagować stres.

Jak reagować na agresję dziecka autystycznego?

Jak dotrzeć do dziecka z autyzmem w inny sposób? Pamiętać należy, by podczas rozmów mówić do niego łagodnym i spokojnym tonem, poza tym warto kierować do niego proste i zrozumiałe polecenia (np. wstań, podaj mi rękę, usiądź), ponieważ zajmująca rozmowa może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Jak uspokoić dziecko z autyzmem inaczej? Ważne jest również podejmowanie takich działań, które mają na celu odwrócenie uwagi dziecka od trudnych i problematycznych sytuacji. W tym celu można np. skierować jego uwagę na coś, co lubi lub sprawia mu przyjemność.

Jak dotrzeć do dziecka z autyzmem w jeszcze inny sposób?

Jak reagować na agresję dziecka autystycznego w inny sposób? Jednym ze znanych sposobów na odprężenie jest spinanie mięśni, ich przytrzymanie i rozluźnienie. Takie wspólne ćwiczenia pozwolą odstresować się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Pomocne mogą okazać się też prace manualne, dzięki którym maluch może szybko zapomnieć o negatywnych doświadczeniach. Efekty mogą przynieść między innymi zabawy z kredkami, farbami oraz masą plastyczną. Sprawdzić się mogą również zabawy sensoryczne, które mają za zadanie stymulować rozwój umysłowy i fizyczny w przypadku osób z autyzmem.

Przeczytaj także poprzedni artykuł „Jak zrozumieć dziecko wysoko wrażliwe?". 

Serdecznie polecamy na kanał na Youtube

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl