Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak zachęcić wstydliwe dziecko do rozmowy z rówieśnikami?
Jak zachęcić wstydliwe dziecko do rozmowy z rówieśnikami?

Jak zachęcić wstydliwe dziecko do rozmowy z  rówieśnikami?

Wstyd jest uczuciem, które wpływa niekorzystnie zarówno na kontakty z innymi osobami, jak i na reakcje społeczne. Nieśmiałość u dzieci nie jest rzadkością, co nie oznacza jednak, że problem można bagatelizować. Umiejętność kontaktowania się z innymi i odnajdywania się w grupie jest bardzo ważna, a nieśmiałość może mieć negatywne konsekwencje dla rozwoju dziecka. Ważne zatem, by z nieśmiałym dzieckiem pracować, pomagając mu opanować trudne emocje. O tym, jak zachęcić wstydliwe dziecko do rozmowy z rówieśnikami, przeczytasz w naszym artykule!

Nieśmiałość u dzieci – wada czy zaleta?

Zwykle nieśmiałe dziecko jest dzieckiem bardzo grzecznym, które w szkole nie sprawia większych problemów wychowawczych. Dzieci nieśmiałe są również zazwyczaj posłuszne, co niekiedy sprawia, że rodzice nie zawsze starają się przełamać ich nieśmiałość. Wstydliwe dziecko bardzo często unika jednak kontaktu z rówieśnikami, samotnie bawi się w przedszkolu lub w szkole, poza tym niechętnie odpowiada na zadawane pytania i obawia się wypowiedzi na forum. Nieśmiałość u dzieci może wiązać się też np. z chowaniem się za mamą lub tatą, jeśli w pobliżu pojawi się obca osoba, poza tym dziecko wstydliwe niechętnie występuje publicznie np. na przedstawieniach. Takie dziecko może także ciszej mówić, jeśli już zmuszone jest do wypowiedzi. 

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, że nieśmiałość może mieć negatywny wpływ na kontakty z rówieśnikami, co może odbić się na dalszym rozwoju dziecka. Nieśmiałe osoby w przyszłości mogą po prostu bać się przebywać w towarzystwie innych, unikać kontaktów społecznych i niechętnie angażować się w grupowe zadania. Bardzo ważna jest więc kwestia, jak zachęcić wstydliwe dziecko do rozmowy z rówieśnikami, by pomóc mu lepiej odnaleźć się w przyszłości.

Wstydliwe dziecko – z czego wynikają problemy w relacjach z innymi?

Niejednokrotnie wstydliwość u dzieci wynika z braku pewności siebie, poczucia zagubienia oraz złych doświadczeń z dzieciństwa lub przebytej wcześniej traumy. Często nieśmiałe są ponadto jedynaki, które nie wychowują się z rodzeństwem, poza tym nieśmiałość u dzieci może być również wynikiem przebywania wyłącznie w towarzystwie dorosłych, co może objawiać się w postaci wycofania i niechęci do nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi – czy to w szkole, czy też na placu zabaw lub w jakimkolwiek innym miejscu. Jak zachęcić wstydliwe dziecko do rozmowy? Ważne jest, by rodzic pomógł dziecku wypracować poczucie własnej wartości, a także nauczył go prawidłowych postaw oraz tego, w jaki sposób wyzbyć się strachu przed odrzuceniem, czy też wyśmianiem przez innych. Na początek potrzebna jest szczera rozmowa o tym, co sprawia dziecku kłopot lub czego najbardziej się obawia.

Jak zachęcić wstydliwe dziecko do rozmowy z rówieśnikami?

W przypadku nieśmiałości u najmłodszych bardzo ważna jest rola rodzica oraz jego otwartość, zrozumienie i chęć do pomocy. Jak zachęcić wstydliwe dziecko do rozmowy? Przede wszystkim rodzic nie powinien pociechy zawstydzać, czy też wytykać jej błędów przy rówieśnikach lub w towarzystwie innych osób. Dziecko należy motywować, przez cały czas wskazując jego zalety. Nieśmiałość u dzieci można przezwyciężyć, zachęcając pociechę do określania siebie przy pomocy zwrotów, które przedstawiają jej mocne strony. Rodzic nie powinien również zakładać, że jego dziecko czegoś nie zrobi, bo jest nieśmiałe, ponieważ w ten sposób pokazuje mu, że pewne rzeczy są dla niego nieosiągalne, co może dodatkowo zwiększać wycofanie. Dziecko warto zachęcać do prób nawiązywania kontaktu z rówieśnikami, jednak nie można wymuszać ich na siłę, gdyż efekt może być odwrotny, a problem może się nasilić.

Nieśmiałe dziecko – jak mądrze je wspierać?

Dzieci, które są nieśmiałe, potrzebują dużo miłości, a także poświęcenia im uwagi, chociaż zwykle o to nie proszą. Nieśmiałość u dzieci najmocniej ujawnia się w wieku szkolnym, dlatego ważne są odpowiednie zachowania rodziców w stosunku do dziecka w tym okresie. Ważne jest uczenie dziecka tolerancji swoich niedoskonałości – nikt nie jest idealny i to nie czyni nas gorszymi, bo każdy posiada pewne wady, nad którymi powinien pracować. Nie należy również kazać dziecku za każdym razem przepraszać, czy też ustępować – musi czuć, że ma prawo do własnych poglądów i ich wyrażania, nawet jeśli nie są one zgodne z tym, co uważają inni. Wstydliwe dziecko można również zachęcać do kontaktu z rówieśnikami, zapraszając do domu kolegów na wspólne zabawy – w ten sposób dziecko być może łatwiej nawiąże przyjaźnie, co pomoże mu w dalszym przełamywaniu nieśmiałości.

Zapraszamy także do przeczytania naszego poprzedniego artykułu „15 zdań, które warto mówić dzieciom". 
Odwidź nasz kanał na Youtube

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl