Niewątpliwie pierwsza kąpiel noworodka to ważna chwila w życiu rodzinnym. Wielu rodziców obawia się jednak tego momentu i odkłada pierwsze mycie noworodka w czasie. Warto mimo wszystko w tym przypadku przemóc swoje obawy, dobrze się przygotować i po prostu pójść za ciosem. Oczywiście należy pamiętać, że noworodek w kąpieli wymaga szczególnej uwagi, ponadto trzeba zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i odpowiednie warunki do pielęgnacji. Kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel noworodka i w jaki sposób ją wykonać, by faktycznie okazało się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”? Zapraszamy do artykułu, z którego dowiesz się, kiedy i jak kąpać noworodka!
Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?
Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie dla całej rodziny, ale wraz z nim pojawia się szereg wyzwań, którym młodzi rodzice będą musieli sprostać. Przykładem jest pierwsza kąpiel noworodka, która często jest przedmiotem zbędnych obaw. Wielu młodych rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy pierwsza kąpiel noworodka powinna być wykonana. Faktem jest, że część noworodków mytych jest jeszcze w szpitalu, jednak nie ma co nazywać tej czynności kąpielą – polega bardziej na wyczyszczeniu noworodka z resztek wydzielin, krwi czy wód płodowych. Moment na „prawdziwe” mycie noworodka następuje już zazwyczaj po wyjściu ze szpitala. Czas ten nie jest co prawda ściśle określony, jednak zdecydowanie kąpiel noworodka nie powinna być zbyt długo odwlekana.
Najlepiej (jeśli rodzice czują się na siłach), wykąpać maluszka już w pierwszym dniu po powrocie do domu, gdyż w ten sposób pozbyć się można szpitalnych drobnoustrojów, które znajdują się na skórze dziecka. Oczywiście można chwilę się wstrzymać, by młodzi rodzice poczuli się pewniej, jednak najlepiej zaplanować pierwszą kąpiel noworodka w domu nie później niż w 2-3 dobie po szpitalu. Należy pamiętać, że noworodek w kąpieli może początkowo czuć się nieco niepewnie i rolą rodziców jest tu zapewnienie mu odpowiedniej atmosfery i oczywiście zadbanie o jego bezpieczeństwo. Przyda się tu z pewnością wiedza, jak kąpać noworodka, co omówione będzie w dalszej części artykułu.
Jak przygotować się do pierwszej kąpieli noworodka?
Mycie noworodka wydawać może się bardzo trudnym i skomplikowanym zadaniem, jednak bardzo dużo w tej kwestii zależy od przygotowania. Przede wszystkim ważne jest, by rodzice zadbali o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, gdzie dziecko będzie kąpane. Nie ma znaczenia, czy będzie to łazienka czy sypialnia. Wszystko zależy od wielkości posiadanej wanienki i akcesoriów dodatkowych, a także ilości miejsca w mieszkaniu. Praktycznym rozwiązaniem niewątpliwie są wanienki, które można ustawić obok przewijaka i łóżeczka maluszka, jednak kwestie organizacyjne należy po prostu dostosować do możliwości przestrzennych mieszkania i posiadanego wyposażenia. Jak kąpać noworodka? Podstawą, bez względu na to, gdzie kąpiel noworodka się odbędzie, jest temperatura pomieszczenia. Zaleca się, by wynosiła ona 22-25°C. Zadbać należy również o odpowiednią temperaturę wody – optymalna temperatura to 35-37°C. By pierwsza kąpiel noworodka przebiegła bez stresu, warto wcześniej zgromadzić pod ręką niezbędne akcesoria, w tym kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji, które stosować można od 1 dnia życia.
Noworodek w kąpieli na początku może czuć się nieco nieswojo, więc rolą rodzica jest ułatwić mu te chwile i dopilnować jego poczucia bezpieczeństwa. Warto już od początku zadbać ponadto o rytuały, które z czasem staną się ważnym elementem wspólnej codzienności. Mycie noworodka dobrze zaplanować na wieczór, po karmieniu i przed spaniem. Nakarmiony i senny maluszek będzie spokojniejszy, a z czasem zacznie kojarzyć kąpiel z czasem nocnym, co pomoże młodym rodzicom przy nauce samodzielnego zasypiania.
Mycie noworodka – na co zwrócić szczególną uwagę?
Pierwsza kąpiel noworodka nie musi (a w zasadzie nawet nie powinna) być zbyt długa. Spokojnie wystarczy tu 5 minut. Warto zadbać w tym czasie nie tylko o kwestie organizacyjne, ale również o atmosferę. Sprzyjać powinna już w tym momencie wyciszeniu maluszka. Mycie noworodka najlepiej wykonać dłonią. Pamiętajmy, że na gąbeczkach zbiera się wiele bakterii, a te mogą być dla dziecka szkodliwe. Uważać należy w tym czasie ponadto szczególnie na kikut pępowinowy – powinno się unikać jego długiego moczenia. Przy myciu nie pomijamy natomiast fałdek skóry maluszka i zgięć, ponieważ gromadzi się tam sporo zanieczyszczeń.
Jak kąpać noworodka, aby obyło się bez zbędnych nerwów? By kąpiel noworodka przebiegła spokojnie, należy zadbać, by maluszek się nie stresował i czuł się bezpiecznie. Ważne, by trzymać go pewnie, ale przy tym delikatnie i pamiętać o konieczności podtrzymywania główki i karku. Noworodek w kąpieli powinien być delikatnie i stopniowo zwilżany wodą. Wszystkie ruchy wykonujemy spokojnie, ale też pewnie. Warto przy tym mówić do dziecka i samemu się wyciszyć, gdyż maluch odczuwa emocje rodziców. Po kąpieli wyjmujemy maluszka z wanienki, osuszamy jego skórę, a następnie przystępujemy do pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Nie można zapominać o pielęgnacji kikuta pępowinowego, przemyciu oczu i uszu maluszka, a także o pielęgnacji dziecięcej pupy. Po kąpieli ubieramy maluszka w miękkie i przyjazne dla skóry ubranka.
Zobacz także ten artykuł w formie wideo: „Pierwsza kąpiel noworodka - Kiedy wykonać pierwszą kąpiel dziecka? Jak kąpać noworodka?".
Serdecznie polecamy nasz kanał na Youtube!