Świat dziecka: Co niemowlę wie o swojej mamie?
Tuż przed porodem mama zastanawia się, skąd dziecko będzie wiedziało, że jest jego mamą. Martwi się, czy maluszek rozpozna ją wśród innych kobiet, przecież będzie widział ją po raz pierwszy… Przychodzimy z dobrą wiadomością – niemowlęta posiadają zdolność do rozpoznawania swojej mamy! Co więcej, w pierwszych miesiącach życia potrafią nawiązywać z nią specjalną więź, która stanowi fundament dla ich rozwoju emocjonalnego. Odkrywanie świata dziecka i tego, co niemowlę wie o swojej mamie, to fascynujące zagadnienie, które pozwala nam zrozumieć, jak maluch postrzega i reaguje na otaczające środowisko.
Jak niemowlęta identyfikują swoją mamę?
9 wspólnych miesięcy spędzonych w łonie matki daje maluszkowi bardzo dużo informacji o rodzicielce. Nowonarodzone dzieci mogą rozpoznać swoją mamę dzięki używaniu czterech ważnych zmysłów: węchu, słuchu, dotyku, wzroku oraz dzięki niewerbalnym sygnałom. Kombinacja tych odbiorników pozwala dziecku czuć, że jest trzymane w ramionach przez własną mamę. Co konkretnie wie maluch? Oto odpowiedzi!
-
Zapach skóry i mleka – dziecko to rozpozna!
Niewiele osób wie, że węch to najbardziej rozwinięty zmysł u noworodków, wszystko przez to, że będąc w łonie matki dziecko czuło bardzo wyrazisty zapach i smak płynu owodniowego (woń podobna do mleka, śliny i potu matki). Tuż po narodzinach dzieci potrafią rozpoznać zapach swojej mamy i dzięki niemu uspokajają się, jest on bardzo ważnym punktem odniesienia, pomagającym budować niemowlętom więź emocjonalną z mamą i poczucie bezpieczeństwa. Czując znany aromat, noworodki od razu „podążają” w stronę piersi mamy – zapach mleka to dla nich jej zapach. Co ciekawe, woń skóry mamy odpręża dziecko, dlatego warto, aby po porodzie dać poznać mu swój naturalny zapach, bez zbędnych perfum.
-
Dziecko zna Twój głos – mów do niego!
Dźwięki zewnętrzne to jedne z pierwszych bodźców, które w okresie prenatalnym docierają do rozwijającego się płodu, a badania wykazały, że dzieci jeszcze przed narodzinami aktywne słuchają głosu swojej mamy (szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży). Zaraz po urodzeniu niemowlę rozpoznaje głos mamy i reaguje na ten znajomy dźwięk, co buduje między nimi początkową więź emocjonalną. W pierwszych miesiącach życia dziecko będzie bardzo uważnie wsłuchiwać się w mowę ludzką – głos matki to dla niego bardzo przyjemny bodziec, wręcz uwielbia go słuchać. Warto mówić, śpiewać i czytać bajki maluchowi – znany dźwięk go uspokaja.
-
Znane dziecku – bicie serca i dotyk.
Dziecko będąc w łonie matki czuje bicie jej serca, dlatego kiedy zostanie przytulone do jej klatki piersiowej po raz pierwszy – rozpozna znajome bicie i uspokoi się. Bezpośredni kontakt „skóra do skóry” noworodka z mamą jest szczególnie ważny zaraz po porodzie, dzięki niemu zachodzą zmiany w parametrach życiowych maluszka – tętno i tempo oddechu zwalniają. Dotyk mamy pozwala na regulację temperatury ciała dziecka i jest podstawą w budowaniu poczucia bliskości i bezpieczeństwa. To właśnie zmysł dotyku sprawia, że noworodek jest w stanie rozpoznać swoją mamę – czuje miękkość, ciepło i delikatność jej skóry.
-
Rozpoznawanie twarzy – maluch to potrafi!
Warto wiedzieć, że zmysł wzroku u noworodków nie jest w pełni rozwinięty. W pierwszych miesiącach życia maluszki widzą rozmyte kontury przedmiotów i osób, a najwyraźniejszy obraz mają, gdy przedmiot obserwacji znajduje się na odległość około 30 cm. To wystarcza dziecku idealnie, aby przyjrzeć się mamie podczas tulenia i karmienia, pozwala nawiązać z nią intymny kontakt wzrokowy. Niemowlęta posiadają zdolność do rozpoznawania twarzy, co oznacza, że kiedy dziecko skupi wzrok na twarzy matki to rozpozna ją spośród innych osób! Badania wykazują, że dzieci preferują przyglądać się twarzom znanych im ludzi, towarzyszy temu wzrost poziomu endorfin, czyli hormonu szczęścia odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności.
-
Niewerbalne sygnały – niemowlęta na nie reagują.
Niemowlęta wykazują zdolność do odczytywania i interpretowania niewerbalnych sygnałów, takich jak mowa ciała i wyraz twarzy. Wynika z tego, że maluch doskonale wie, jak czuje się jego rodzic! Gdy wpatruje się w twarz mamy, widzi jej mimikę – czy jest smutna, a może się uśmiecha. Kiedy dziecko wtula się w mamę potrafi wyczuć napięcie lub rozluźnienie jej ciała, czuje jakie są jej ruchy – nerwowe czy spokojne. Nie dość, że niemowlęta odczuwają emocje swojej matki to też reagują na nie, co świadczy o zdolności do empatii. Jeśli mama jest zaniepokojona, dziecko również może się denerwować, z drugiej strony, kiedy mama jest spokojna i czuje się dobrze, dziecko odczuwa to jako poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia.
Warto zgłębić tajemnice więzi, jakie istnieją między niemowlęciem a jego mamą, dowiadywać się, jak dzieci postrzegają świat – pomoże to zrozumieć, jak ważna jest opieka, miłość i bliskość dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego maluszków. Tworzenie silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem od samego początku ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia i samopoczucia w późniejszym życiu, wpływa na rozwój społeczny i poznawczy niemowlęcia. Co ważne, więź dziecka z rodzicami nie jest ograniczona wyłącznie do biologicznej matki i ojca. W przypadku adopcji, rodziny zastępczej lub innych okoliczności, dzieci mogą nawiązać silne więzi z opiekunami, którzy zapewniają im miłość, opiekę i bezpieczeństwo.
Co niemowlę wie o swojej mamie? Odpowiadając na pytanie – dziecko wie o swojej mamie sporo już od pierwszych dni życia, wszystko przez to, że w trakcie życia płodowego zdążyło ją już nieco poznać. Po porodzie spędzając wspólnie czas maluch dowiaduje się o niej coraz więcej. To zmysły wprowadzają dziecko w świat poza macicą mamy. Niemowlęta rozpoznają twarz, zapach, dotyk i głos rodzicielki oraz odczytują niewerbalne sygnały, jakie mu wysyła. Więź emocjonalna mama-dziecko stanowi fundament dla rozwoju psychofizycznego malucha i daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Chcesz poznać ciekawe fakty o życiu płodowym dziecka? Zapraszamy do przeczytania artykułów: „Czy dziecko robi kupę w brzuchu mamy?”, Czy dziecko robi siku w brzuchu mamy?.
Zapraszamy do przeczytania naszego poprzedniego interesującego artykułu na temat tego o czym myślą mamy ale nie mówią tego na głos. Odwiedź również nasz kanał na YouTube, na którym odnajdziesz wiele ciekawych treści.