Termin porodu – jak liczyć tygodnie ciąży?
Spodziewasz się dziecka? Gratulacje! Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, pełen emocji, radości i oczekiwania. Zapewne zastanawiasz się, kiedy dokładnie urodzi się Twoje dziecko. Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić wiek ciąży – dowiedz się, jak prawidłowo liczyć tygodnie ciąży i poznać przewidywany termin porodu, data ta jest bardzo ważna – pomaga kontrolować rozwój płodu.
Jak poznać datę porodu?
Ciężko precyzyjnie określić, kiedy narodzi się dziecko, ponieważ trudno jest wskazać dokładny moment zapłodnienia. Nawet jeżeli kobieta zna datę owulacji, to nie można w 100% potwierdzić, kiedy komórka jajowa połączyła się z plemnikiem. Oznacza to, że termin porodu jest szacowany – lekarz ginekolog obliczy go na podstawie daty Twojej ostatniej miesiączki. Wyliczenia tygodni ciąży koryguje się w I trymestrze na podstawie badań USG. Biologiczny czas trwania ciąży jest indywidualnie zróżnicowany, istotne jest, aby poznać jak najbardziej zbliżony wiek ciąży, po to aby monitorować rozwój płodu. Data porodu jest podawana orientacyjnie, jedynie od 3 do 5% dzieci rodzi się zgodnie z tym terminem, a za poród terminowy uznaje się ten między 38. a 42. tygodniem ciąży.
Jak liczyć tygodnie ciąży? Oto sposoby:
-
Reguła Naegelego
Obliczanie wieku ciąży według daty ostatniej miesiączki jest to tzw. reguła Naegelego, metoda nie określa precyzyjnie rzeczywistego wieku płodu. Specjalny wzór opracowany przez niemieckiego ginekologa pozwala jedynie oszacować termin porodu, wzór wygląda następująco:
termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki - 3 miesiące + 1 rok + 7 dni
Co ważne, reguła ma zastosowanie u kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe (wzór zadziała w przypadku 28-dniowego cyklu). Jeżeli cykl u kobiety jest dłuży niż 28 dni, to aby skorzystać z metody Naegelego – do otrzymanego wyniku dodaje się taką liczbę dni, o ile cykl jest dłuższy. Analogicznie, jeżeli cykl kobiety jest krótszy niż 28 dni – od wyniku powinno się odjąć taką liczbę dni, o którą cykl miesiączkowy jest krótszy.
-
Badanie USG
Współczesna medycyna oferuje również ustalenie wieku ciąży za pomocą USG – to bardzo precyzyjna metoda, pozwalająca określić wiek płodu na podstawie jego rozwoju anatomicznego. Ta metoda sprawdzi się u kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe. Określając wiek ciąży na podstawie badania ultrasonograficznego bierze się pod uwagę długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL) płodu. Metoda jest wiarygodna tylko w I trymestrze ciąży, a dokładnie do 10. tygodnia, ponieważ w miarę rozwoju ciąży długość CRL staje się niemożliwa do zmierzenia. W późniejszych etapach ciąży lekarz, aby obliczyć wiek płodu może posługiwać się takimi wymiarami jak: dwuciemieniowy wymiar główki płodu (BPD), długość kości udowej (FL), poprzeczny wymiar móżdżku płodu (TCD) – jednak ze względu na różne tempo wzrastania dziecka wewnątrz macicy wynik może być niedokładny.
-
Inne sposoby
Istnieją inne sposoby obliczania terminu porodu i wieku ciąży tj.:
- W przypadku dokładnego monitorowania cyklu miesiączkowego wiek ciąży można ustalić na podstawie potwierdzonej ultrasonograficznie daty owulacji, wzrostu podstawowej temperatury ciała dzień po owulacji oraz daty współżycia – termin porodu oblicza się dodając do dnia zapłodnienia lub owulacji 267 dni, czyli 38 tygodni.
- W przypadku zaawansowanej ciąży – termin porodu można obliczyć na podstawie danych klinicznych jak: wysokość dna macicy (jego położenie zmienia się co kilka tygodni) oraz moment odczuwania pierwszych ruchów płodu (u nieródek 19-20 tydzień ciąży). Określanie wieku płodu na podstawie tych parametrów ma charakter jedynie przybliżony.
Ile trwa ciąża?
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, za początek ciąży uznaje się zakończenie procesu implantacji, czyli zagnieżdżenia zarodka, a ciąża trwa 38 tygodni (czyli 267 dni). W związku z tym, że cykle miesiączkowe wielu kobiet są nieregularne i ciężko jest podać dokładną datę owulacji to lekarze oraz położne przyjmują, że ciąża trwa 40 tygodni. Za pierwszy z 280 dni ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
Dlaczego wiek ciąży podaje się w tygodniach?
Wczesne fazy ciąży, zwłaszcza pierwszy trymestr, są czasem intensywnego rozwoju narządów i układów dziecka, więc podawanie wieku w tygodniach pozwala precyzyjnie określić, w którym momencie rozwoju dziecko się znajduje. To dość praktyczne rozwiązanie – dzięki, któremu można określić, czy ciąża przebiega prawidłowo, a w przypadku jakichkolwiek komplikacji – znajomość tygodnia ciąży pozwala wdrożyć procedury, aby zabezpieczyć zdrowie dziecka i matki.
Trymestry ciąży
Ciąża dzieli się na 3 trymestry, ułatwia to monitorowanie jej czasu oraz zmian zachodzących w organizmie matki. Każdy trymestr charakteryzuje się specyficznymi wydarzeniami rozwojowymi:
- I trymestr (0-12 tydzień): w tym okresie kluczowe są: implantacja zarodka w macicy oraz początkowy rozwój narządów. To także okres, w którym kobieta często doświadcza pierwszych objawów ciąży, takich jak mdłości i zmęczenie.
- II trymestr (13-27 tydzień): w tym czasie większość narządów dziecka jest wykształcona, a rozwijające się struktury stają się bardziej zorganizowane. Przyszła mama odczuwa, że poprawia się jej samopoczucie, a brzuch zaczyna się powiększać.
- III trymestr (28-40 tydzień): jest to ostatni etap ciąży, w którym dziecko rośnie i przybiera na wadze. Organizm kobiety przygotowuje się do porodu.
Dlaczego ważne jest ustalenie wieku ciąży?
Od początku ciąży bardzo istotne jest dokładne wyznaczenie terminu porodu – będzie to miało ogromny wpływ na dalszy przebieg ciąży. Dane pomogą lekarzowi prowadzącemu w weryfikacji stwierdzić czy rozwój płodu jest w normie, pozwolą wykryć ewentualne zagrożenia oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Wiek ciąży pozwoli uniknąć błędnych działań, jak np. zbyt wczesne lub zbyt późne rozwiązanie. Ustalenie daty porodu jest kluczowe w zapewnieniu opieki dla mamy oraz jej dziecka.
Nie ma jednego uniwersalnego sposobu liczenia tygodni ciąży, ale zrozumienie kilku podstawowych koncepcji pomaga przyszłym rodzicom śledzić rozwój dziecka. Zarówno tradycyjne metody, jak i nowoczesne technologie pozwalają na określenie terminu porodu. W tym magicznym czasie ciąży zadbaj o siebie i stosuj się do zaleceń lekarza.
Jesteś w ciąży i chcesz podzielić się tą radością z partnerem poprzez czułe gesty, spojrzenia, a także uprawiając seks? Dowiedz się, „CO CZUJE DZIECKO W BRZUCHU, GDY RODZICE SIĘ KOCHAJĄ?”.