Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

14 KŁAMSTW, KTÓRE RODZICE WMAWIAJĄ DZIECIOM
Matka z dzieckiem podczas rozmowy, niezadowolone dziecko, mama rozmawia z dzieckiem

14 KŁAMSTW, KTÓRE RODZICE WMAWIAJĄ DZIECIOM

Bycie rodzicem to bardzo wymagająca rola. Daje wiele satysfakcji, jednak trzeba być przygotowanym także na chwile frustracji, bo jak ogarnąć dom, pracę i jeszcze znaleźć czas na odpoczynek? Aby to wszystko pogodzić rodzice dwoją się i troją, a czasem – (nie)świadomie uciekają się do kłamstw, w które ich pociechy wierzą. Najmądrzejsi we wszechświecie rodzice, mówią prawdę i tylko prawdę, bo przecież od najmłodszych lat uczą swoje dzieci, że kłamstwo ma krótkie nogi, a prawda zawsze wyjdzie na jaw. Czy aby na pewno? Przeczytaj artykuł do końca, a poznasz 14 kłamstw, które rodzice wmawiają dzieciom!

DLACZEGO RODZICE WMAWIAJĄ DZIECIOM KŁAMSTWA?

Powodem jest oczywiście ich dobro. „Jak nie zjesz szpinaku, to nie urośniesz” – słowa najlepiej oddziałują na dziecięcą wyobraźnię, dzięki czemu rodzice osiągną zamierzony efekt – dziecko zrobi to, czego chcą. Rodzice kłamią, bo wydaje im się, że będą tym samym chronić swoje dziecko. Kolejnym powodem jest maskowanie niewiedzy, kiedy malec zapyta dlaczego?, podają wyjaśnienia, mimo, że nie zawsze są one zgodne z prawdą. Rodzicielskie kłamstwa wypowiadane są także dla wygody i jako metoda na oszczędzenie czasu. Opiekun zmęczony ciągłymi pytaniami spróbuje powiedzieć cokolwiek, byleby zakończyć dyskusję. Zdarzają się też kłamstwa związane z przekształcaniem faktów np. przy tematach tabu. Co z opowieściami o magicznych postaciach jak Święty Mikołaj czy Wróżka Zębuszka? Dorośli wymyślają je, aby móc osiągnąć zamierzone cele, czasem zmyślają, czasem upiększają – wszystko w dobrych intencjach.

Szansa, że ktoś z nas jako dziecko nie był odbiorcą choć części z poniższych komunikatów jest zerowa. Przypomnijmy sobie, jakie powszechne kłamstwa rodzice wmawiają dzieciom!

1. Dzieci przynosi bocian i można je znaleźć w główce kapusty.

Bajka o bocianie czy główce kapusty ma być odpowiedzią na dziecięce pytanie, którego rodzice obawiają się najbardziej: Skąd się biorą dzieci? Bądźcie na to przygotowani, dzieci będą drążyć temat – najważniejsze, aby bez skrępowania powiedzieć prawdę dostosowaną do wieku dziecka.

2. Plac zabaw jest już zamknięty.

Zamiast udawać, że dane miejsce jest zamknięte, lepiej wyjaśnić dziecku, dlaczego nie możemy tam teraz pójść. Prawda będzie dobrym sposobem, aby dziecko uczyło się radzenia sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak np. rozczarowanie.

 3. Nie będzie bolało…, obiecuję!

Taka informacja daje dziecku odwrotny sygnał i wywołuje u niego lęk. Nie należy uspokajać dziecka w ten sposób – zastrzyk, szczepienie czy wizyta u dentysty może boleć, a gdy tak się stanie dziecko straci zaufanie do rodziców.

4. Jeśli połkniesz pestkę, to w brzuchu wyrośnie ci drzewo.

Organizm  nie spodziewa się takich gości jak pestki. Co się stanie kiedy je połkniemy? Pokonają one długą drogę w układzie pokarmowym zanim znajdą drogę wyjścia. Finalnie zostaną w całości wydalone razem z niestrawionymi resztkami pokarmu. Ciekawe? Wasze dziecko na pewno zainteresuje bardziej niż wizja rosnącego w brzuchu drzewa.

5. Bądź grzeczny, bo Święty Mikołaj patrzy.

Stworzenia fikcyjne mogą rozwijać wyobraźnię dziecka i są świetnym ćwiczeniem dla mózgu. A w czym ma pomóc straszenie dziecka brakiem prezentów? Święty Mikołaj nie może być metodą na wymuszanie określonego zachowania, powinien kojarzyć się ze spełnianiem marzeń i radością.

6. Kupimy to następnym razem.

Zabawki na wystawach sklepowych przyciągają dziecięcy wzrok. Jeżeli nie masz zamiaru spełnić obietnicy o ich zakupie – nie składaj jej. Dziecko ci ufa i będzie pamiętać twoje słowa, co sprawi, że kolejna wizyta w sklepie skończy się dla niego ogromnym rozczarowaniem.

7. Ten syrop smakuje jak… cukierki. 

Takiego kłamstwa może zasięgnąć zdesperowana mama próbująca nakłonić dziecko do połknięcia syropu. Zdecydowanie lepiej, gdy przećwiczycie podanie leku na lalce, dziecko zobaczy wtedy jak wygląda substancja i jak się ją podaje.

8. Ta zupa jest pyszna.

To co serwujesz dzieciom jest smaczne, a malec i tak znajdzie tysiące wymówek na wybrzydzanie? Zamieńcie poznawanie nowych smaków we wspólną zabawę. Daj dziecku prawo wyboru, bo czy smak to nie jest przypadkiem kwestia gustu?

9. Nie rób takiej miny, bo tak ci zostanie.

Dzieci uwielbiają stroić miny. Nie zawsze robią to w odpowiednim momencie, dlatego rodzice szukają wytłumaczenia, aby powstrzymać je przed wygłupami. Zaproponuj zabawę w „robienie min” np. wieczorem. Czy wiesz, że ćwiczenie „śmiesznych min” wzmacnia mięśnie twarzy?

10. Jesteś najładniejsza/najmądrzejsza na świecie.

Należy budować w dziecku poczucie własnej wartości, ale utwierdzanie w przekonaniu, że jest „naj” może być zgubne, kiedy zmierzy się z rzeczywistością. Zamiast mówić mu, że jest najlepsze, chwal jego wysiłek włożony w realizację zadań. To dużo lepsza metoda i nie doprowadzi do rozwinięcia w dziecku postawy roszczeniowej i przekonania o wyższości nad innymi.

11. Jeżeli będziesz bawić się ogniem, to posikasz się do łóżka.

Prawda czy mit? Powiedzenie to stosowano jako przestrogę dla dzieci już od dawna, jednak nieodgadniona zagadka z dzieciństwa okazuje się być… mitem.  Zamiast go powielać – powiedz dzieciom z jakim ryzykiem wiąże się zabawa ogniem.

12. Jak będziesz miał 18 lat będziesz mógł robić wszystko co ci się podoba.

Każdy z nas, kiedy był dzieckiem, marzył o tym, aż będzie dorosły. Powtarzając takie zdania przekonujesz dziecko, że dorośli nie muszą stosować się do żadnych norm czy zasad. Zamiast tego wytłumacz malcom, że każdy, niezależnie od wieku, ma obowiązki i powinien stosować się do pewnych reguł.

13. Nie siedź na zimnej ziemi, bo dostaniesz wilka.

Co to właściwie znaczy „dostać wilka”? Nic innego jak mieć zapalenie pęcherza. Zimno nie powoduje infekcji, może jedynie prowadzić do wychłodzenia organizmu i tym samym obniżenia odporności – a więc, teoretycznie, łatwiej jest zachorować. Obalamy mit, że zapalenie pęcherza pochodzi od zimna.

14. Tata i mama mieli w szkole same piątki.

Naprawdę nigdy nie wróciłeś do domu z podkulonym ogonem przez jedynkę w dzienniku? Za każdy sprawdzian, kartkówkę, wypracowanie dostawałeś 5? No właśnie, więc po co to kłamstwo? Twoje dziecko będzie dostawało i piątki i dwójki – tak jak i Ty. W przyszłości dowie się prawdy i zamiast Superbohatera zobaczy w Tobie zwykłego człowieka. Aby uniknąć nagłego załamania rodzicielskiego autorytetu, dziecko powinno dowiadywać się stopniowo,  że jego rodzic nie jest idealny.

CZY RODZICE POWINNI SIĘ ŹLE CZUĆ Z POWODU TYCH KŁAMSTW?

Z jednej strony uczciwość jest jedną z pierwszych wartości przekazywanych dzieciom przez rodziców, a z drugiej kłamstwa stają się stałą częścią życia rodzinnego. Dorośli mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że wypowiedziane zdania to kłamstwa – raczej – mity przekazywane z pokolenia na pokolenie, czy błyskotliwe opowiastki rzucone na przeczekanie. Nie zarzekaj się więc, że „ja swojego dziecka nie oszukam nigdy”, bo „przejaw kreatywności” rodziców – może się przydarzyć każdemu. Posuńmy się krok dalej i zastanówmy się, czy czasem jedyną deską ratunku rodzica nie  jest właśnie… niewinne kłamstewko. Czy to kłamstewko może zaszkodzić?

CZY RODZICIELSKIE KŁAMSTWA, TO DOBRA METODA WYCHOWAWCZA?

Wiemy już, że kłamstwa rodziców są mówione, aby nie urazić dziecka, nie wyrządzić mu krzywdy, a przede wszystkim osiągnąć obustronne korzyści. Taka taktyka bywa skuteczna, jednak ma swoje skutki uboczne. Co się stanie, gdy brzdąc przyłapie rodziców na kłamstwie? Wtedy te niewinnie wypowiadane słowa mogą mieć poważne konsekwencje. Młody człowiek dostaje sprzeczne sygnały – może to zachwiać zaufaniem do rodziców i podważyć ich autorytet. Malec uzna kłamstwa za coś normalnego, przez co nasilą się u niego negatywne zachowania. Przestrogi wypowiadane przez rodziców („Jak będziesz niegrzeczny, to Baba Jaga przyjdzie i Cię zabierze”) mogą wywoływać u dzieci lęki. Po czasie okaże się, że kara nie nastąpi (Baba Jaga nikogo nie zabrała), a więc niegrzeczne zachowanie nie będzie miało konsekwencji. W dłuższej perspektywie, wydawać by się mogło, że niewinne kłamstewka mogą mieć zgubny wpływ na kształtującego charakter młodego człowieka.

CO ROBIĆ?

Zawsze jest alternatywa dla kłamstwa – kochani rodzice akceptujcie emocje swoich dzieci, pozwólcie im na wyrażanie siebie, dajcie im czas na przygotowanie się do nowych sytuacji, oferujcie pomoc, spędzajcie wspólnie czas i pamiętajcie, że wy też kiedyś byliście na ich miejscu! Należy starać się mówić dzieciom prawdę, bo ściemniając dajecie im przyzwolenie na to samo. Dzieciom warto tłumaczyć wszystko – nawet trudne tematy, pomoże im to uniknąć rozczarowań w przyszłości. A rodzic mówiący: „Nie wiem, poszukajmy odpowiedzi wspólnie”, będzie miał większe szanse na zbudowanie trwałej relacji z pociechą.

Przedstawione 14 kłamstw wmawianych dzieciom przez rodziców niech przejdzie do lamusa jako klasyczne teksty z przeszłości.

Pozostałe kłamstwa rodziców:

  •   Komputer nie działa, coś się zepsuło.
  •   Drugi raz nie będę powtarzać.
  •   Bądź grzeczny, bo Bozia się obrazi.
  •   To nie dla dzieci!
  •   Jak zrobisz siku w basenie, to woda będzie żółta.
  •   Jak przykleisz plaster na pępek, to ominiesz chorobę lokomocyjną.
  •   Już dojeżdżamy na miejsce.
  •   Jak będziesz niegrzeczny przyjdzie policjant i cię zabierze.
  •   Pij mleko, będziesz wielki.
  •   Nie siedź tak blisko telewizora, popsujesz sobie wzrok!
  •   Zachorujesz patrząc na włączoną kuchenkę mikrofalową.
  •   Kiedy kłamiesz twoje uszy robią się czerwone.
  •   Jak połkniesz gumę do żucia, to przyklei ci się do żołądka.
  •   Jeżeli mnie okłamiesz nos urośnie ci jak u Pinokia.
  •   Wszystkie dzieci już dawno śpią.

Zapraszamy do zapoznania się z wersją video tego artykułu!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się "JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYW?" bez wmawiania kłamstw na temat jedzenia „Jak nie zjesz tej brukselki to nie urośniesz…”, to koniecznie zajrzyj do naszego artykułu!

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl