Spędzanie czasu z dziećmi to nie tylko sztywne obowiązki, jak nakarm, ubierz, wykąp, naucz, wylecz. To również CZAS, czyli chwile, które przeznaczone są tylko dla Was. To chwile bez telewizora, telefonu, tabletu, bez myślenia o problemach i liście spraw do zrobienia na następny tydzień. To spędzanie czasu razem na ulubionych czynnościach. Dzieci bardzo szybko dorastają, a czasu nie da się cofnąć, dlatego warto wykorzystać te wspólne chwile maksymalnie. Poniżej przedstawiamy 10 rzeczy, które warto robić z dziećmi jak najczęściej.
10 rzeczy, które warto robić z dziećmi
Rodzicielstwo to nie tylko to, co „musisz”. To również to, co „chcesz” dać swojemu dziecku. Najcenniejsze, co możesz mu ofiarować to CZAS. Jak wykorzystać go wspólnie?
1. Wspólne gotowanie i pieczenie
Nie bój się bałaganu. Pozwól dziecku uczestniczyć w kuchennych pracach i „pomagać”. Własnoręczne przygotowanie ciasteczek czy gotowanie z rodzicem to prawdziwa frajda dla malucha. Masz problem z niejadkiem? Samodzielnie przygotowane posiłki lepiej smakują!
2. Wspólne posiłki
Nic tak nie łączy rodziny, jak wspólne posiłki. Rola wspólnego rodzinnego posiłku jest ogromna dla rozwoju dziecka, buduje jego poczucie bezpieczeństwa, bliskości i domowego ciepła. Warto celebrować te chwile i przynajmniej raz dziennie znaleźć czas, by cała rodzina mogła wspólnie zasiąść do stołu. Niech to będzie wasz rodzinny czas – bez jedzenia w pośpiechu, z przyjazna atmosferą, luźnymi rozmowami i żartami.
3. Pierwsza pomoc
Już z najmłodszymi dziećmi warto ćwiczyć podstawy pierwszej pomocy. Nikt z nas nie chce, by wiedza teoretyczna okazała się potrzebna w praktyce, jednak bez wątpienia lepiej ją posiadać. Pierwszą pomoc z maluchem możesz ćwiczyć w formie zabawy – nawet na misiu. Dzieci bardzo szybko się uczą, a wiedza to podstawa opanowania w trudnej sytuacji, która zdarzyć może się każdemu.
4. Podróże małe i duże
Zamiast kolejnych godzin przed telewizorem zapewnij swojemu maluchowi odrobinę ruchu na świeżym powietrzu. Już krótki spacer po okolicy może być niesamowitą przygodą, a co dopiero wyjazd w nieznane! Poznawanie nowych miejsc to atrakcja, którą kocha każdy maluch, dlatego postaw na podróże – zarówno te małe, jak i te duże.
5. Zdjęcia!
Nie ma lepszej pamiątki od wspólnych zdjęć. Najlepsze są oczywiście te wywołane u fotografa i umieszczone w rodzinnym albumie. To kawałek historii, do którego chętnie się wraca. Dzieci uwielbiają albumy i obserwowanie, jak zmieniają się z czasem. Nie wszystkie zdjęcia muszą być sztywne i ustawiane – spontaniczne fotografie będziecie cenić najbardziej!
6. Poznawanie świata przyrody
Obcowanie z naturą to kwestia, która w dzisiejszych czasach często odstawiana jest na boczny tor, tymczasem jest to bardzo ważna część wychowania. Wybierzcie się do lasu, do parku, do zoo, ogrodu botanicznego, wspólnie pielęgnujcie kwiaty, zróbcie karmnik dla ptaków. Wypatrywanie zwierząt, podglądanie ich zachowań i poznawanie zasad przyrody to bardzo cenny czas dla Twojego dziecka.
7. Pobudzaj kreatywność
Wyjdź poza utarte schematy. Pozwól swojemu maluchowi na kreatywność i zachęcaj go do nietypowych rozwiązań. Dajcie się wspólnie ponieść wyobraźni i wykonujcie ciekawe, domowe eksperymenty. Kto powiedział, że szczoteczka do zębów ma służyć tylko do mycia zębów? Co da się wyczarować z waty? Niech wyobraźnia was prowadzi!
8. Wspólne czytanie
Każde dziecko uwielbia bajki. Zwłaszcza te czytane przez rodzica. Poświęć choć chwilę każdego dnia, by wspólnie czytać bajki. To nie tylko rozwija więź między dzieckiem a rodzicem, ale również pobudza dziecięcą wyobraźnię, rozwija pamięć i poszerza słownictwo.
9. Odrobina szaleństwa
Grzeczne dziecko to skarb, ale kto powiedział, że należy zachowywać się w ten sposób cały czas? Pozwól swojemu dziecku na odrobinę swobody i daj się również ponieść energii i wygłupom. Rodzic, który potrafi się śmiać, bawić i wyluzować to dopiero skarb! Skaczcie po kałużach, pobiegajcie w deszczu, wejdźcie na drzewo, zróbcie bitwę na poduszki, zjedzcie na obiad ciasto… Nie zawsze wszystko musi być pod linijkę!
10. Leniuchowanie
Każdy rodzic aktywnego przedszkolaka potwierdzi, że najtrudniejsze są chwile „bezczynności”. Leniuchować też trzeba się nauczyć. Wspólne leniuchowanie pod kocem, dzień piżamowy, leżenie w łóżku do południa, wspólne gry planszowe, słuchanie muzyki, układanie puzzli, seans bajkowy z popcornem…Możliwości leniuchowania z dzieckiem jest mnóstwo!