Artykuły spożywcze na "lepszy sen"
Nie tylko dzieci, ale i dorośli mają coraz większe kłopoty z zasypianiem. Problem może leżeć dosłownie wszędzie – stres, za duża dawka kofeiny, drzemki w ciągu dnia po złą dietę, która obciąża system trawienny. Nawet gdy oddamy się przyjemnemu odpoczynkowi i w końcu usypiamy, rano budzimy się… niewyspani. Winna jest źle dobrana dieta, przekąski bogate w sól, którymi zajadamy się przed udaniem się do łóżka czy słodzone napoje. Jak zmienić naszą dietę, by zasypiać bez problemu?
Dobrana odpowiednio dieta pod potrzeby organizmu, płci czy wieku może pomóc w zwiększaniu szansy na lepszy, „produktywniejszy” sen w ciągu nocy. Poranki przestaną sprawiać problemy, a człowiek poczuje przypływ nowej energii. Ta energia umożliwi nam działanie na “pełnych obrotach” w ciągu całego dnia. Jak to osiągnąć? Wystarczy, że do posiłków dołączymy produkty pełnowartościowe i usuniemy tak zwane „puste kalorie”.
Węglowodany złożone
Produkty bogate w węglowodany pobudzają mięśnie do relaksu, umysł do odpowiedniej pracy, a także wspomagają naturalną produkcję melatoniny, która jest hormonem odpowiedzialnym za senność. Jest ona też składnikiem wielu tabletek nasennych. Jednak to, co „otrzymamy” z natury jest lepsze niż z suplementów. Dlatego w diecie warto stosować pełne ziarna (w pieczywie), ryż jaśminowy czy płatki zbożowe, które będą wzbogacone o witaminę B6.
Chude białko
Kolejnym składnikiem, który jest pożądany w codziennej diecie, jest białko ryb i piersi z indyka. Zawiera ono tryptofan, który jest naturalnym środkiem uspokajającym. Poza tym mięsa łososia, tuńczyka czy halibuta zawierają kwasy omega, witaminy z grupy B i pomagają w zachowaniu smukłej sylwetki.
Zdrowe (nienasycone) tłuszcze
Tłuszcz również jest pożądany w diecie – ale tylko ten „zdrowy”, który uzyskamy z orzechów czy migdałów. Mają one dużo magnezu oraz wapń, który niweluje szansę na nocne skurcze łydek czy zespół niespokojnych nóg, który może budzić, a także zwiększa poziom serotoniny we krwi.
A co pić przed snem?
Idąc do sypialni, zabieramy ze sobą „coś” do picia. Dlatego należy uważać po jakie napoje sięgamy, ponieważ niektóre z nich mogą zakłócić sen, a także być winne bezsenności. Zamiast gazowanych, słodzonych, wybierajmy herbaty ziołowe (rumianek, melisa) lub mleko. Nie tylko ułatwią one zaśnięcie, ale również zapobiegają przebudzeniom w środku nocy.
Owoce
Trudno jest zasnąć z pustym żołądkiem, ale też wybieranie ciężkostrawnych dań nie jest dobrym rozwiązaniem. Tym samym, jeśli nie straszne nam są kalorie, przed pójściem spać, można sięgać po owoce takie jak wiśnie czy banany. Pierwsze zawierają dużo melatoniny, która powoduje senność, natomiast banany są bogate w potas i wapń, które rozluźniają mięśnie, ale i w witaminę B6, która wspomaga produkcję wspomnianej już melatoniny. Poza tym polecane są też niskokaloryczne owoce leśne jak jagody, borówki czy poziomki.