Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Ataki wściekłości matki
804.jpg

Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko wyrosło na człowieka dobrego, pewnego siebie i radzącego sobie w życiu. By tak się stało, należy zapewnić mu spokojne dzieciństwo. Jesteśmy jednak tylko ludźmi i nie zawsze nasze pokłady cierpliwości i wyrozumiałości są wystarczające, by opanować towarzyszące rodzicielstwu negatywne emocje. Gdy puszczają nerwy i pojawia się niekontrolowana złość na dziecko, należy szukać pomocy. Skąd się biorą ataki wściekłości matki i jak radzić sobie z tym problemem?

Matka – też człowiek

Wychowywanie dzieci nie jest prostym zadaniem. Każdy rodzic znalazł się chyba w sytuacji, gdy ciężko było mu zmierzyć się ze swoim zniecierpliwieniem. Złość matki nie powinna jednak być wyładowywana na dziecku, gdyż ono nie jest niczemu winne. Nawet gdy jego zachowanie jest nieodpowiednie, złość na dziecko nie jest rozwiązaniem. Źle zachowująca się pociecha wymaga wsparcia i nakierowania – nie agresji.

Mamy, które mają problem z opanowaniem swoich negatywnych emocji to wbrew pozorom nie zawsze patologia. Ataki złości matki często dotyczą kobiet, które ponad życie kochają swoje dzieci i martwią się, że ich zachowanie może odbić się na nich negatywnie. Nie wytrzymują jednak presji – gdy puszczają nerwy, krzyczą, a następnie czują niewyobrażalne poczucie winy i wstydzą się swojego zachowania. Samo zrozumienie swojego problemu i chęć zmiany własnego zachowania to bardzo ważny krok naprzód, jednak na tym nie można poprzestać. Należy pamiętać, że dziecko uczy się na wzorcach – obserwuje swoich rodziców i przejmuje zachowania od nich. Ataki wściekłości matki również obserwuje i mogą one odbić się na nim negatywnie. Trudno np. wymagać od dziecka, by panowało nad sobą, gdy jego rodzic tego nie potrafi. 

ataki złości matki

Ataki wściekłości matki, czyli bezradność, zmęczenie, depresja

Przyczyn ataków wściekłości matki może być bardzo dużo. Gdy puszczają nerwy, zwykle to nie dziecko leży u podstawy problemu, nawet gdy wydaje nam się, że tak jest. Szukając przyczyny należy sięgnąć znacznie głębiej. Ataki złości matki mogą mieć wiele powodów: począwszy od problemów w związku, w pracy, złych relacji z rodzicami, lęków i przemęczenia, wygórowanych ambicji i oczekiwań – na depresji kończąc. Są to problemy, które są zwykle kumulowane w samotności. Kobiety o nich nie rozmawiają, ponieważ starają się być idealne w każdej dziedzinie życia. Niestety takie problemy się tylko nawarstwiają i z czasem znajdują ujście w podniesionym głosie, krzyku czy utracie kontroli i ataku wściekłości. Niekontrolowana złość matki to następnie ogromne wyrzuty sumienia, bo dziecko nie jest przecież niczemu winne. Pojawia się wielki wstyd w związku z utratą kontroli, a także poczucie macierzyńskiej porażki, bo złość na dziecko to przecież nie rozwiązanie. W tych uczuciach zwykle kobieta zostaje jednak znów sama i problem rośnie coraz bardziej – najbardziej cierpi na nim dziecko. 

złość na dziecko - napady złości na dzieci

Złość matki – co robić, gdy puszczają nerwy

Macierzyństwo to trudna sprawa – nikt jednak nie powiedział, że będzie łatwo. Ataki wściekłości matki to problem wymagający od kobiety interwencji. Przede wszystkim ważne jest zrozumienie, skąd bierze się nadmiar negatywnych emocji. Złość matki zwykle przyczynę ma głęboko i nie dotyczy dziecka, a codzienności. Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli nie warto czekać, aż rozwiąże się sama. Proszenie o pomoc nie jest niczym wstydliwym – wstydem jest zamykanie się w sobie i tkwienie w problemie, co będzie szkodliwe dla wszystkich domowników. Pomocna może być już szczera rozmowa z partnerem. Być może jego wsparcie i większa pomoc okażą się nieocenione w tej sytuacji. Gdy puszczają nerwy, warto również porozmawiać z innymi kobietami-matkami, które znają uczucie, jakim jest złość na dziecko. Dostępnych jest również wiele książek, publikacji, a nawet warsztatów dla kobiet, które wskazują, jak radzić sobie z matczynymi emocjami, trzymać nerwy na wodzy i ograniczać ataki złości matki. Warto sięgać do wielu różnych sposobów – być może któryś z nich okaże się pomocny. Jeśli mimo wszystko kobiecie ciężko jest samodzielnie uporać się ze swoimi atakami wściekłości, dla dobra dziecka dobrze będzie skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty. Jego rady w tej sytuacji mogą okazać się nieocenione. 

Dowiedz się także jak wygląda przemoc w białych rękawiczkach wobec dzieci. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl