Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Bezdzietność z wyboru
Bezdzietność z wyboru

Głośnym w ostatnich czasach tematem jest bezdzietność z wyboru, która, jak się okazuje, jest szczególnie trudna w naszym społeczeństwie. Nie rozumie jej zwłaszcza starsze pokolenie, które przywykło do tego, że rodziny były duże i wielopokoleniowe. Bezdzietne pary narażone są również na nieprzychylność młodszej części społeczeństwa. Bezdzietni mężczyźni nie szokują tak bardzo jak świadomie bezdzietne kobiety, tymczasem tych przybywa i coraz otwarciej bronią swoich przekonań. Wśród nich jest również wielu celebrytów, którzy na forum krytykują pytania w stylu „dlaczego nie masz dzieci” i otwarcie mówią, że dyskryminacja bezdzietnych to nie fikcja.

Bezdzietni mężczyźni, bezdzietne kobiety i bezdzietne pary

Mówi się, że dziecko to największe błogosławieństwo. Są osoby, które latami starają się, by zostać rodzicami i móc poświęcić się wychowaniu potomstwa. Nie każdy jednak ma predyspozycje do zajmowania się dziećmi. Jest wiele osób, które świadomie rezygnują z rodzicielstwa, stawiając na inne aspekty życia, w tym samorozwój i karierę. Bezdzietni mężczyźni i tym bardziej bezdzietne kobiety często słyszą pytania pt. „dlaczego nie masz dzieci?”. Społeczeństwo zdaje się nie rozumieć, że nie każdy chce mieć dziecko, a bezdzietne pary również mogą być szczęśliwe. O ile niechęć do dzieci w ustach mężczyzny tak bardzo nie szokuje, to gdy kobieta mówi, że nie chce być matką, narażona jest na nieprzychylne komentarze. Nie da się jednak nie zauważyć, że z pokolenia na pokolenie rośnie ilość mężczyzn, kobiet i par, które świadomie rezygnują z posiadania dzieci i coraz otwarciej mówią o zaletach wybranego przez siebie stylu życia.

Bezdzietność z wyboru i „dlaczego nie masz dzieci?”

Kwestia posiadania potomstwa lub świadomej rezygnacji z jego posiadania powinna być prywatna, tymczasem często staje się to temat publiczny. Bezdzietne pary na każdym kroku pytane są, kiedy ich rodzina się powiększy. Gdy wyrażają swoją opinię w tym temacie, otwarcie mówiąc o rezygnacji z rodzicielstwa, zwykle spotykają się z niezrozumieniem lub wręcz krytyką. Bezdzietne kobiety wciąż słuchają o tykającym zegarze biologicznym i macierzyństwie jako sensie życia. Nawet bezdzietni mężczyźni niejednokrotnie stykają się z pytaniem „dlaczego nie masz dzieci”, choć niewątpliwie społeczeństwo nieco lepiej do nich podchodzi niż do bezdzietnych kobiet. Dyskryminacja bezdzietnych dotyka na każdym kroku, dlatego osoby, które stawiają na bezdzietność z wyboru, coraz częściej próbują przełamać ten temat tabu. Włączają się w to również aktywnie znani celebryci, którzy otwarcie mówią o swojej rezygnacji z rodzicielstwa i reakcjach społeczeństwa, a także presji, z którą muszą się mierzyć na co dzień.

Dyskryminacja bezdzietnych i nie tylko

W społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że bezdzietne pary są samolubne, jeszcze nie odkryły sensu życia, w głębi serca są nieszczęśliwe lub ukrywają swoje problemy z zajściem w ciążę. Bezdzietność z wyboru nie powinna być jednak w ogóle przedmiotem dyskusji – to indywidualna decyzja każdego człowieka i należy to uszanować.

Problem polega na tym, że społeczeństwo lubi wpychać nos w cudze życie. Młoda dziewczyna w ciąży narażona jest na krytykę, bo „pewnie puszczalska”. Bezdzietna kobieta na każdym kroku słyszy o tykającym zegarze biologicznym, a bezdzietna para o konieczności poszerzenia rodziny i szklance wody na starość. Małżeństwo z jednym dzieckiem słyszy pytania o drugie. Gdy urodzi się dziewczynka, ludzie pytają o chłopca i odwrotnie. Na spacerze obcy ludzie potrafią zapytać młodą matkę z wyrzutem „gdzie dziecko ma czapeczkę”, a na młodego ojca z płaczącym dzieckiem patrzą z politowaniem, bo „pewnie nie umie zająć się własnym dzieckiem”. Nikt nie lubi być krytykowany i oceniany, tymczasem sami robimy to każdego dnia – mniej lub bardziej świadomie.

W tym wszystkim zdajemy się zapominać, że ludzie są różni i nie można wszystkich wkładać do tego samego worka. Jedni kochają swoją pracę, inni z poświęceniem oddają się rodzinie. Są osoby, które życie spędzają w podróży, inni są domatorami. Kwestia posiadania dziecka lub bezdzietności z wyboru powinna być traktowana podobnie – każdy z nas bowiem ma prawo do bycia sobą. Jeśli jest szczęśliwy i nie krzywdzi przy tym innych, to w czym problem?


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl