Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Chodzik dla dziecka - pomoc czy zagrożenie?
Chodzik dla dziecka - pomoc czy zagrożenie?

Jeszcze jakiś czas temu chodzik dla dziecka to była norma niemal w każdym domu. Uważany był za doskonałą zabawkę do nauki chodzenia i jednocześnie za dobry sposób, by rodzic mógł na chwilę odetchnąć. Dziś coraz częściej słyszymy, że zalety chodzika dla dziecka to mit, a wady chodzika dla dziecka są ogromne, dlatego tego typu produkty nie powinny być stosowane. Jednocześnie jednak chodziki nadal są szeroko dostępne w sprzedaży. Dlaczego chodziki dla dzieci uważane są za niebezpieczne i czy faktycznie tak jest?

Chodzik dla dziecka – za i przeciw

Wiele pokoleń swoje pierwsze kroki stawiało właśnie w chodzikach dla dzieci, dziś jednak wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy chodzik dla dziecka to bezpieczne rozwiązanie. Jeszcze przed laty zalety chodzika dla dziecka doceniał prawie każdy rodzic. Chodzik to była między innymi chwila wytchnienia dla rodzica, poczucie bezpieczeństwa i ochrony przed upadkiem pociechy oraz pomoc w nauce chodzenia malucha. Dzisiejsze chodziki dla dzieci są ponadto bardzo kolorowe i mają wiele funkcji dodatkowych, więc rodzice uważają, że maluchy bardzo dobrze się w nich bawią.

Obecnie jednak pediatrzy i ortopedzi są zgodni – wady chodzika dla dziecka są liczne, a skutki jego stosowania, zwłaszcza długotrwałego, mogą być bardzo poważne dla rozwoju malucha. Gdy zapytamy dziś lekarza dziecięcego, w jakim wieku powinno się zacząć stosować chodzik dla dzieci, uzyskamy jedną odpowiedź: w żadnym. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „chodzik dla dziecka – za i przeciw”, a znajdziemy mnóstwo artykułów rozjaśniających, dlaczego chodziki dla dzieci uważane są za niebezpieczne. Przede wszystkim chodzik czyni mobilnymi bardzo małe dzieci, które nie są jeszcze przygotowane do tego typu formy ruchu chociażby pod względem fizycznym. Wady chodzika dla dziecka można wymieniać godzinami. Pomijając problem obtarć i siniaków, które pojawiają się, gdy dziecko w chodziku przebywa zbyt długo, należy zwrócić uwagę na liczne wypadki, powodujące urazy głowy i szyi, a nawet wstrząśnięcia oraz uszkodzenia głowy.

Czy chodzik dla dziecka to bezpieczne rozwiązanie?

Zalety chodzika dla dziecka z punktu widzenia jego rozwoju fizycznego po prostu nie istnieją. Choć chodzik ma teoretycznie ułatwiać dziecku chodzenie, w rzeczywistości często dziecko rozleniwia i sprawia, że pierwsze samodzielne kroki wykonywane są przez malucha znacznie później. Nie wszystkie mięśnie prawidłowo pracują, gdy maluch znajduje się w chodziku, ponadto koordynacja ruchowa malucha i jego zmysł równowagi nie mogą działać prawidłowo. Co więcej – niektóre dzieci tak przyzwyczajają się do „bezpiecznego” chodzika, który zawsze dawał im punkt podparcia, że boją się chodzenia samodzielnego i nie chcą ćwiczyć bez chodzika. Zatem czy chodzik dla dziecka jest bezpieczny dla jego zdrowia? Odpowiedź brzmi nie – zwłaszcza jeśli rodzice stosują ten gadżet bez umiaru, po wiele godzin dziennie. Znacznie lepszy będzie w późniejszym czasie tu chodzik-pchacz, który, choć mniej atrakcyjny pod kątem wizualnym, z pewnością jest bezpieczniejszy dla rozwoju malucha. Zalety chodzika dla dziecka w formie pchacza są o wiele większe, jednak i tu bardzo ważna jest rozwaga rodzica i podejście do tematu z głową.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl