Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Co słyszy dziecko w brzuchu mamy?
Co słyszy dziecko w brzuchu mamy?

Zastanawiasz się co słyszy dziecko w łonie matki? Czy dochodzą do niego dźwięki z otoczenia? Jak stymulować dziecko, które rozwija się w brzuchu? Dlaczego po urodzeniu dzieci uspokajają się, słysząc głos rodziców lub biały szum? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kiedy dziecko zaczyna słyszeć?

Narządy słuchowe u dzieci zaczynają rozwijać się mniej więcej w okolicach 20. tygodnia ciąży, a w pełni rozwinięte są już w 34. tygodniu. A więc dziecko odbiera pierwsze dźwięki na przełomie II i III trymestru. Do lat 80. sądzono, że dzieci w brzuchu nie słyszą żadnych dźwięków, bo po prostu śpią. Dziś już wiemy, że wraz z rozwojem, dziecko słyszy coraz więcej i wyraźniej. Jeszcze zanim dobrze rozwinie się u niego narząd słuchowy, dźwięki są odczuwane dzięki receptorom, które znajdują się na skórze.

Co słyszy dziecko w brzuchu mamy?

W brzuchu mamy wcale nie jest tak cicho, jak mogłoby się wydawać! Słychać w nim przede wszystkim przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz w pępowinie, bicie serca matki, ruchy jelit, ale także głos mamy. Do wnętrza macicy dochodzą również odgłosy ze świata zewnętrznego. Jednak dźwięki, które słyszy maluszek są przytłumione, ponieważ otaczają go wody płodowe. Dziecko w brzuchu jest trochę jak zanurzone w basenie - dochodzą do niego raczej niższe, przytłumione dźwięki. 

Zastanawiasz się czasem dlaczego dzieci uspokajają się i zasypiają przy szumach suszarki, odkurzacza czy szumach natury? Odpowiedź jest prosta… przypominają one maluchowi dźwięki, które słyszało w łonie matki. Są to tak zwane białe szumy, które imitują dźwięki, które bobasy pamiętają z brzuszka mamy. Maluszki, będąc w łonie mamy przyzwyczajają się do specyficznego rodzaju szumu, dlatego czują się bezpiecznie, kiedy po przyjściu na świat mogą znów je słyszeć. Dlatego już po narodzinach, warto włączyć dzidziusiowi nagrania białych szumów, które przypominając mu o warunkach, jakie panowały w łonie mamy, uspokoją maluszka i pozwolą mu zasnąć.

Dźwięki z otoczenia, które słyszy dziecko w brzuchu

Do dziecka dochodzi sporo dźwięków, które pochodzą z otoczenia. Ważne jest więc, żeby mówić, a nawet śpiewać do maluszka. Dzięki łagodnym “rozmowom” z dzieckiem, przyzwyczajamy maluszka do naszego głosu. Dlatego po przyjściu na świat będzie on dużo spokojniejszy, kiedy usłyszy znajome głosy rodziców. Dobrą praktyką jest jak najczęstsze mówienie do malucha i obserwowanie jego reakcji - może on odpowiadać poruszaniem się :). 

Muzyka do stymulowania dziecka w łonie matki

Jeśli przyszła mama słucha muzyki - jej dźwięki usłyszy również bobas. Dlatego ważne jest, żeby muzyka nie była drażniąca i zbyt głośna - może to niepotrzebnie denerwować maluszka. Dzieci lubią spokojną, łagodną, relaksującą muzykę. Szczególnie dobrze działa spokojna muzyka klasyczna. Jest to nie tylko bardzo relaksująca muzyka dla dzieci w brzuszku. Wspiera ona także rozwój maluszka i stymuluje go. Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka w łonie matki? Stymuluje błędnik i napięcie mięśniowe, poprawia pamięć i koncentrację, wspiera rozwój mowy, redukuje stres. Spokojna muzyka relaksacyjna bardzo dobrze działa również na przyszłą mamę, pomaga jej odpocząć i zregenerować się. Warto wybierać raczej spokojną i łagodną muzykę, jednak musi ona podobać się mamie - dziecko odczuwa jej emocje. 

Jakie dźwięki słyszy dziecko w brzuchu?

Dziecko, które znajduje się w brzuchu mamy słyszy przede wszystkim to, co jest w jego najbliższym otoczeniu - czyli odgłosy narządów wewnętrznych mamy i ruch wód płodowych. Do bobasa dochodzą również głosy z zewnątrz - a więc warto mówić do niego i włączać mu spokojną, relaksacyjną muzykę. Łagodne dźwięki bardzo dobrze działają na malucha i wspierają jego rozwój. Na naszym kanale lulanko znajdziecie wybór muzyki stymulującej maluszka w brzuchu, muzyki relaksacyjnej dla przyszłych mam oraz białych szumów, które uspokajają niemowlaki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl