Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Czy chwila dla siebie przy dzieciach jest możliwa?
Czy chwila dla siebie przy dzieciach jest możliwa?

Z pewnością każdy rodzic potwierdzi, że dzieci bywają bardzo absorbujące. Poświęcenie się bez kompromisów roli rodzica sprawia, że czasem brakuje czasu na podstawowe obowiązki, nie wspominając już o wypiciu ciepłej kawy, szybkim prysznicu czy odrobinie odpoczynku. Czy chwila dla siebie przy dzieciach jest możliwa? Dlaczego warto znaleźć czas dla siebie przy dziecku?

Chwila dla siebie przy dzieciach – bez wyrzutów sumienia

Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko. Najlepszy kompan do zabaw to rodzic wypoczęty i uśmiechnięty. Zmęczenie, czy to fizyczne czy psychiczne, negatywnie odbija się na wszystkich sferach życia i może skończyć się nawet depresją. Chwila dla siebie przy dzieciach to podstawa, by pozostać sobą i delikatnie mówiąc „nie zwariować”. Nie staraj się udowadniać całemu światu, że jesteś „rodzicem idealnym”, który na bok odkłada własne potrzeby i w 100% oddaje się dziecku. Na dłuższą metę bowiem unieszczęśliwi to nie tylko Ciebie, ale i Twojego malucha. Czas dla siebie przy dziecku nie powinien wiązać się z wyrzutami sumienia – każdy rodzic go potrzebuje i wcale nie oznacza to, że nie kocha swojej pociechy. Myślenie o sobie nie czyni Cię egoistą, a chwila dla siebie przy dzieciach powinna być Twoim obowiązkiem – nie okazjonalnym prezentem. 

radosna kobieta przed telewizorem - czy relaks przy dzieciach jest możliwy

Czy chwila dla siebie przy dzieciach jest możliwa?

Rodzicielstwo to wspaniałe doświadczenie, ale nie oznacza to, że musisz wówczas całkowicie rezygnować z siebie. Owszem – wraz z pojawieniem się dziecka, Twój świat wywróci się do góry nogami, ale tylko od Ciebie zależy, jak sobie z tym poradzisz. To, że jesteś rodzicem małego dziecka wcale nie oznacza, że musisz chodzić cały dzień w dresie i nieuczesanych włosach. Nie musisz również jeść zimnego obiadu i zapomnieć o chwili sam na sam z ciepłą kawą. Bardzo ważna jest organizacja i ustalanie priorytetów – wówczas brak czasu nie będzie Twoim problemem, a chwila dla siebie przy dzieciach stanie się bardziej osiągalna. Dziecko nie ucierpi, jeśli raz na jakiś czas zamiast prasować, prześpisz się w dzień razem z nim. Nie będzie poszkodowane, jeśli zostanie z babcią godzinę, w czasie gdy Ty wyskoczysz do fryzjera. Dom się nie zawali, gdy wszystko nie będzie błyszczeć. Wszystko to natomiast padnie wraz z Tobą, gdy Ty padniesz ze zmęczenia lub frustracji. 

kobieta w wannie- relaks matki przy dzieciach

 

Jak znaleźć czas dla siebie przy dziecku?

Oto najlepsze sposoby na czas dla siebie przy dziecku:

  • Wykorzystaj dla siebie chwile, gdy dziecko udaje się na drzemkę. Drzemka dziecka w ciągu dnia to dobry czas na kawę. Wieczór – idealny czas na ciepłą kąpiel lub chwile z książką lub serialem.
  • Naucz się gospodarowania czasem. Opanuj sztukę kompromisów i poznaj swoje priorytety. Naucz się odpuszczać. Pogódź się z tym, że nie zawsze Twój dom będzie lśnił, a pranie będzie wyprasowane na czas. Nie zawsze da się zrobić wszystko – czasem lepiej zrobić wyłącznie to, co najważniejsze.
  • Pozwól dziecku na samodzielność – samodzielne ubieranie czy sprzątanie zabawek to może drobnostki, ale z kilku takich drobnostek dziennie robi się już chwila, którą Ty zaoszczędzisz.
  • Uświadom sobie, że wokół Ciebie są również inne osoby, które mogą Cię odciążyć. Podziel obowiązki rodzicielskie i domowe z partnerem. Nie bój się również korzystać ze wsparcia rodziny, jeśli tylko jest taka możliwość. Dziadkowie chętnie zostaną z maluchem, a ciocia z przyjemnością zabierze go na spacer – to nie uczyni z Ciebie gorszego rodzica.

 

Przeczytaj także nasz artykuł o depresji poporodowej i dowiedz się czy jesteś w grupie ryzyka oraz zrelaksuj się przy naszej muzyce relaksacyjnej. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl