Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Czym są zabawki sensoryczne dla dzieci i jak je wybrać?
Czym są zabawki sensoryczne dla dzieci i jak je wybrać?

Zabawki sensoryczne to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy szukają zabawek stymulujących rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Ich działanie korzystnie wpływa na zmysły i wyobraźnię malucha. Tego typu zabawki poprawiają wzrok, węch, słuch, dotyk, a nawet smak. Wprost zachęcają dziecko do odkrywania świata na wiele sposobów: przez oglądanie, wąchanie, wsłuchiwanie się, potrząsanie czy gryzienie.

Czym charakteryzują się zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne są przede wszystkim kolorowe, mają różne formy i stworzone są z najrozmaitszych materiałów. Dzięki temu dziecko uczy się rozpoznawać i nazywać barwy, a także odróżniać kształty, rozwijając tym samym swój wzrok. Z kolei zabawki wydające dźwięki wpływają pozytywnie na słuch malca, który w ten sposób stopniowo wkracza w świat muzyki. Ciekawe faktury oraz świecące i błyszczące elementy, typowe dla zabawek sensorycznych, wspierają rozwój dotyku i motorykę małą. Zabawki sensoryczne mają za zadanie wspierać rozwój fizyczny dziecka, w tym rozwijać prawidłowe napięcie mięśniowe. Nie bez znaczenia jest także wsparcie rozwoju kreatywności, wyobraźni i inicjatywy najmłodszych.

Czym kierować się przy wyborze zabawki sensorycznej dla dziecka?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wiek dziecka.

Dla niemowlaków sprawdzą się miękkie zabawki, 

takie jak różnego rodzaju maty edukacyjne. Najmłodsi zrobią doskonały użytek z piszczących i szeleszczących grzechotek oraz gryzaków, przystosowanych do utrzymania ich w małych rączkach. Szczególnie polecane są te w kontrastujących barwach. Nie tylko rozwiną dotyk i słuch dziecka, lecz także ułatwią mu rozróżnianie kolorów. Najmłodsze dzieci bardzo często poznają świat wkładając przedmioty do buzi, dlatego najnowsze zabawki sensoryczne często mają smak i zapach. W ten sposób maluch zapoznaje się z tym, co nowe.

Kilkumiesięczne dzieci chętniej sięgają po zabawki wydające dźwięki i takie, których faktura jest bardziej różnorodna. 

Malec szybko zainteresuje się ”rozbrajaniem” różnego rodzaju przycisków i mocowań, dlatego warto pomyśleć o zabawce, która stawia przed dzieckiem takie wyzwania. Książeczki interaktywne lub klocki sensoryczne również pozwalają pociechom poznawać różnorodność świata za pomocą paluszków.

Dwulatki bardzo chętnie poznają nowe dźwięki,

dlatego dobrym prezentem jest prosty instrument np. bębenek, tamburyn czy cymbałki. Układanie puzzli i klocków o różnych kształtach to także odpowiednio stymulujące zajęcie dla dziecka w tym wieku.

Starsze dzieci mogą zacząć zabawę masami plastycznymi

których różnorodność na rynku jest obecnie ogromna: od klasycznej plasteliny i modeliny po piankolinę, inteligentne masy czy popularny w ostatnich latach piasek kinetyczny. Tego rodzaju zabawki są nieocenione w rozwoju motoryki małej, która jest niezbędna do nauki pisania czy rysowania.

Zabawki sensoryczne dla dzieci

Dobrym wyborem dla dziecka jest także projektor świetlny. To nie tylko doskonała rozrywka dla maluchów, lecz także świetnie narzędzie stymulujące wzrok. Przemyśl, na jakim etapie rozwoju jest dziecko oraz które umiejętności i zmysły powinno rozwijać w trakcie zabawy. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję, którą zabawkę sensoryczną wybrać.

Pamiętaj, że zabawki, oprócz niesienia dziecku radości i rozwijania go, powinny być przede wszystkim bezpieczne. Wybieraj wyłącznie atestowane produkty sprawdzonych producentów, aby mieć pewność, że zdrowiu malucha nie grozi niebezpieczeństwo.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl