Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Depresja poporodowa - czy jesteś w grupie ryzyka?
Depresja poporodowa - czy jesteś w grupie ryzyka?

Czy wiesz, że średnio co piąta-szósta kobieta zapada na depresję poporodową? Zaburzenie to nie tylko wpływa na jakość życia młodej mamy, ale również może negatywnie odbić się na jej życiu rodzinnym, a nawet stać się zagrożeniem dla życia jej i dziecka. Jakie są główne przyczyny i objawy depresji poporodowej? Czy jesteś w grupie ryzyka? Co zrobić, jeśli depresja poporodowa Cię dopadła?

Depresja poporodowa – grupa ryzyka

Prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzenia, jakim jest depresja poporodowa, jest większe u pewnej grupy kobiet. Kto jest w grupie ryzyka i kto szczególnie powinien zwrócić uwagę na objawy depresji poporodowej?

 • Kobiety, które wcześniej doświadczyły już zaburzeń nastroju lub przechodziły już depresję, miały zaburzenia lękowe lub chorobę dwubiegunową.
 • Kobiety, w których rodzinie są osoby cierpiące na depresję lub inne zaburzenia psychiczne.
 • Kobiety, które miały lub mają trudne relacje z własną matką.
 • Samotne mamy.
 • Ofiary przemocy.
 • Gdy ciąża była nieplanowana lub niechciana, gdy w grę wchodzi ciąża mnoga, a także gdy ciąża lub poród przebiegały z komplikacjami.
 • Gdy kobieta ma problemy osobowościowe, do których należy m.in. niedojrzałość emocjonalna, niska samoocena, niezaradność życiowa.
 • Kobiety, które wcześniej doświadczyły poronienia, aborcji, miały problemy z zajściem w ciążę lub mają problemy z karmieniem piersią.
 • Kobiety, które w ciąży lub po porodzie znajdują się w trudnej sytuacji (konflikt z partnerem, problemy finansowe, brak wsparcia, poczucie wyobcowania, utrata pracy, śmierć najbliższych, przeprowadzka). 
załamana kobieta z dzieckiem - które kobiety są najbardziej narażone na depresję poporodową

Objawy depresji poporodowej – na co zwrócić uwagę?

Pierwsze dni po porodzie bywają trudne dla blisko 80% kobiet. Jeśli ciągle płaczesz, jesteś smutna, drażliwa i osłabiona, nie musi być to przyczyną depresji poporodowej. Prawdopodobnie to baby blues, a ten zwykle mija sam. Jeśli jednak Twoje dziecko zdążyło już podrosnąć, a Ty nadal nie czujesz się lepiej (lub czujesz się wręcz jeszcze gorzej), nie czekaj, tylko zgłoś się po pomoc – to może być depresja poporodowa. Co szczególnie powinno Cię zaniepokoić? Oto objawy depresji poporodowej, których nie możesz bagatelizować:

 • Poczucie bezsilności, braku kompetencji i niemożności sprostania roli mamy.
 • Nadmierne lęki o zdrowie dziecka i możliwość jego skrzywdzenia.
 • Brak zainteresowania dzieckiem, unikanie z nim kontaktu.
 • Stałe napięcie, niepokój, poczucie osamotnienia i niezrozumienia, wycofywanie się z kontaktów z bliskimi.
 • Zaburzenia snu i apetytu, przemęczenie, problemy z koncentracją i uwagą.
 • Brak odczuwania radości, apatia, rozbicie, prawie stałe poczucie winy.
 • Brak chęci do życia, a nawet myśli samobójcze.

Jak poradzić sobie z depresją poporodową?

Pamiętaj, że depresja poporodowa nie jest powodem do wstydu, ale bez wątpienia jest to zaburzenie, które wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, szczególnie zwróć uwagę na swoje uczucia i zachowania oraz dbaj o komfort psychiczny w okresie okołoporodowym. Wszelkie niepokojące objawy depresji poporodowej konsultuj z bliskimi, a w razie potrzeby nie bój się zgłosić po pomoc do specjalisty. Pozwól sobie na wsparcie – sięgając po nie, dbasz nie tylko o własne dobro, ale również o dobro dziecka. 

Dowiedz się także jak przygotować się na powrót ze szpitala z noworodkiem. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl