Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Dlaczego dziecko nie powinno siedzieć w literę W?
Dlaczego dziecko nie powinno siedzieć w literę W?

Możesz zapoznać się z tym artykułem również w formie filmu :)

Siad na żabkę, czyli tzw. siad w literę W to pozycja chętnie wybierana przez najmłodszych. Niestety siad W jest pozycją nieprawidłową – jeśli dziecko siada w literę W zbyt często lub za długo, może to negatywnie odbić się na jego rozwoju. Dlaczego dziecko nie powinno siedzieć w literę W i jakie skutki może nieść za sobą nagminne siadanie w pozycji żabki?

Czym jest siad W, czyli inaczej siad na żabkę?

Pozycja żabki dorosłym wydaje się bardzo nienaturalną i wręcz bolesną, jednak siad w literę W jest pozycją przyjmowaną chętnie przez wiele dzieci. Dziecko siedzi jak żabka, gdyż ma wówczas dużą płaszczyznę podparcia, przez co łatwiej utrzymać mu pozycję, bez nadmiernego napinania mięśni tułowia. Pozycję tę szczególnie preferują dzieci z niskim napięciem mięśniowym, jednak nie tylko. Najprościej mówiąc siadanie w literę W to siadanie jak żabka, czyli siad między nóżkami skierowanymi do tyłu. Gdy dziecko siada w literę W, siada więc pupą na ziemi pomiędzy swoimi wygiętymi do tyłu nogami i stopami skierowanymi na boki. Kolanka wówczas są zgięte, a stopy wykrzywione. Siad W wziął swoją nazwę od sposobu, w jaki układają się wówczas nóżki dziecka – gdy spojrzymy na siedzące w ten sposób dziecko z góry, ułożenie nóżek przypomina literę W. Siadanie w pozycji żabki jest często przez rodziców niezauważane bądź bagatelizowane, jednak wymaga interwencji, gdy siad na żabkę staje się pozycją dominującą u dziecka. 

dziecko siada w literę w

Dlaczego dziecko nie powinno siedzieć w literę W?

Długotrwałe siadanie w literę W może być szkodliwe dla rozwoju dziecka. Jakie konsekwencje może nieść za sobą nagminne siadanie w pozycji żabki? Oto wybrane z nich:

  • W przyszłości dziecko preferujące siad W może mieć problemy ze stabilizacją centralną. Skutkować może to nieprawidłową postawą ciała – np. garbieniem się lub chodzeniem z mocno wystającym brzuszkiem bądź pupą.
  • Gdy dziecko siedzi jak żabka zbyt długo i zbyt często, jest większe ryzyko rozwoju wad postawy, koślawienia kolan oraz stóp, stania i chodzenia z nóżkami skierowanymi do wewnątrz, nieprawidłowego ustawienia miednicy oraz skoliozy. Gdy dziecko siada w literę W, może mieć również w przyszłości problemy ze stawami biodrowymi.
  • Pozycja żabki to także problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymaniem równowagi. Problemy z koordynacją mogą przełożyć się na trudności w rysowaniu i pisaniu, problemy z łapaniem piłki itp.
  • Siad w literę W to także osłabienie mięśni tułowia – siad na żabkę nie wymaga siły mięśni do utrzymania równowagi, przez co nie pracują one wystarczająco i nie wzmacniają się.
dziecko siedzi jak żabka

Siad w literę W, czyli pozycja żabki – co jeszcze warto wiedzieć?

Należy zaznaczyć, że nie zawsze siad W, czyli pozycja, gdy dziecko siedzi jak żabka, wymaga pilnej interwencji rodzica – zwłaszcza jeśli siad na żabkę wybierany jest przez dziecko sporadycznie i nie dominuje innych sposobów siadu. Jeśli zatem rodzic obserwuje u dziecka nie tylko siadanie w literę W, ale też różnorodność siadu, a jednocześnie nie obserwuje problemów z napięciem mięśniowym czy aktywnością, siad w literę W od czasu do czasu nie musi być powodem do zmartwień. Ważne, by pokazywać dziecku inne wzorce siadu i zachęcać je do częstych zmian pozycji. Problemem jest jednak długotrwałe przebywanie w siadzie w literę W oraz sytuacja, gdy pozycja żabki zaczyna dominować inne, czy też staje się jedynym preferowanym przez dziecko rodzajem siadu. Gdy dziecko siada w literę W nagminnie, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z fizjoterapeutą, który zdiagnozuje przyczynę, jaką ma siadanie w pozycji żabki i zaproponuje rozwiązania, by problem wyeliminować.

Dowiedz się także jak dziecko powinno prawidłowo siedzieć :)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl