Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Dlaczego oglądanie bajek podczas jedzenia nie służy dzieciom?
Dlaczego oglądanie bajek podczas jedzenia nie służy dzieciom?


Oglądanie bajek przy jedzeniu to wbrew pozorom bardzo częsta praktyka w wielu domach. Warto już w najmłodszych latach wykluczyć karmienie dziecka przy bajkach, gdyż z czasem problem będzie narastać. Maluch bardzo szybko przyzwyczaja się do takiej rutyny i nie chce jeść już inaczej, a niestety jedzenie przed telewizorem jest dla niego bardzo szkodliwe. Z artykułu dowiesz się, dlaczego jedzenie dziecka przed telewizorem nie powinno być praktykowane oraz jakie mogą być konsekwencje tego, że dziecko je przy bajkach. Podpowiadamy również, jak oduczyć dziecko jedzenia przy bajkach.

Oglądanie bajek przy jedzeniu – czy jest to problem?

Jedzenie dziecka przed telewizorem to wbrew pozorom nie nowość w wielu domach. Zaczyna się niewinnie. Malucha trudno zainteresować samym jedzeniem lub mamy do czynienia z niejadkiem, więc włączamy bajkę i jednocześnie próbujemy przemycić dziecku posiłek. Szybko jednak okazuje się, że dziecko je przy bajkach praktycznie cały czas i skala problemu narasta. Nie bez powodu wspominamy tu o „problemie”, gdyż faktycznie karmienie dziecka przy bajkach nie jest polecane z wielu względów. Przede wszystkim jedzenie przed telewizorem kształtuje nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Gdy dziecko je oglądając bajkę, nie spożywa posiłku „świadomie”, nie ma nad nim kontroli i nie skupia się na skutkach tej czynności. Dziecko skupia się wyłącznie na bajce. Nie kontroluje uczucia głodu i stanu sytości, więc może się łatwo przejadać. Na efekty takiego zaniedbania nie trzeba będzie niestety długo czekać. To pierwszy krok do nadwagi w przyszłości, dlatego warto zastanowić się, jak oduczyć dziecko jedzenia przy bajkach.

Dziecko je przy bajkach – jakie mogą być tego konsekwencje?

Problem nadwagi, z którym może wiązać się karmienie dziecka przy bajkach, to nie jedyna negatywna konsekwencja takiego postępowania. Jedzenie dziecka przed telewizorem, smartfonem czy tabletem to również ograbienie go z intymności rodzinnego czasu. Spotkania przy posiłkach to czas wyjątkowy. Niejednokrotnie są to jedne z niewielu chwil, gdy faktycznie można spędzić czas wspólnie całą rodziną i porozmawiać. W ten sposób budowana jest więź, która jest bardzo ważna dla emocjonalnego rozwoju dziecka. Nie można nie wspomnieć również o ogólnie szkodliwym wpływie telewizora na małe dzieci. Te i tak w dzisiejszych czasach za dużo czasu spędzają przed ekranami, co niekorzystnie wpływa na ich mózg. Dodawanie do „codziennych bajek” kolejnych podczas posiłku z pewnością nie wpłynie dobrze na dziecko i jego rozwój. Maluch, który zbyt dużo czasu spędza przed telewizorem staje się rozdrażniony, mniej ciekawy „rzeczywistości”, a przy tym ma problemy z zasypianiem i budzi się w nocy.

Jak oduczyć dziecko jedzenia przy bajkach?

Warto wyeliminować oglądanie bajek przy jedzeniu – zdecydowanie zaprocentuje to w przyszłości. Oczywiście dziecko, dla którego jedzenie przed telewizorem jest już normą, z pewnością nie będzie chętne do zmian tej rutyny. Należy działać tu zatem stopniowo, by maluch nie odczuł, że jest to dla niego kara. Można zaangażować dziecko w przygotowanie posiłku, zaczynając od potraw, które faktycznie lubi. Nawyki buduje się dniami, tygodniami i miesiącami. Nie zrobimy tego w jeden dzień, ale podejmując decyzję, by wyeliminować jedzenie przed telewizorem, musimy być konsekwentni w swoim działaniu. Zmiany nie mogą również wyglądać tak, że zabieramy dziecku telewizor, a sami w czasie dziecięcego posiłku zabieramy się za obowiązki domowe. Warto pokazać maluchowi, że wspólne posiłki rodzinne mogą być znacznie bardziej atrakcyjne od bajki. Dziecko szybko zauważy, że rozmowy przy stole to okazja na bliskość z rodzicami. Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć dziecko jedzenia przy bajkach, bądź również dobrym przykładem. Odłóż na czas posiłku swój telefon, nie przeglądaj serwisów społecznościowych i nie pisz SMS-ów. Dziecko dużo widzi i naśladuje, więc zasady powinny obejmować wszystkich domowników.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl