Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

DLACZEGO WARTO ODTWARZAĆ UTWORY MUZYCZNE DZIECIOM?
DLACZEGO WARTO ODTWARZAĆ UTWORY MUZYCZNE DZIECIOM?

Słyszałaś kiedyś, że muzyka wpływa na rozwój dziecka? Okazuje się, że jest to fakt potwierdzony przez naukowców, a nie jedynie teoria. Sprawdź, jakiej muzyki dziecko powinno słuchać i co dzięki temu może zyskać. 

Świat dźwięków jest fascynujący, a jak przekonują lekarze i naukowcy, dziecko może poznać go jeszcze przed przyjściem na świat. Okazuje się, że już w brzuchu matki słyszy ono dźwięki – nie tylko bicie serca, lecz także dźwięki dochodzące z zewnątrz. Być może właśnie dlatego tak dużą popularnością wśród przyszłych mam cieszą się płyty z muzyką relaksacyjną. Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup płyt, to śmiało możesz słuchać muzyki klasycznej – taka również ma pozytywny wpływ na rozwój dziecko i jego usposobienie. Na Lulanko.pl znajduje się ogromny wybór muzyki klasycznej, idealnej dla Twojej pociechy.

Co odkryli naukowcy?

Wpływem muzyki na organizm człowieka zajmują się zarówno lekarze, jak i psychologowie. Wnioski z przeprowadzonych przez nich badań potwierdzają, że puszczanie dziecku muzyki to same korzyści. Jakie? W dużej mierze zależy to od rodzaju muzyki, np. muzyka instrumentalna ma wpływ na pracę układu odpornościowego. Szczególnie polecana jest muzyka klasyczna (np. Bach, Beethoven, Mozart), bo taka również wycisza. Muzyka ma też niebanalny wpływ na rozwój intelektualny najmłodszych. Ponownie, z pomocą przychodzą badania, zgodnie z którymi dzieci słuchające muzyki osiągają wyższy iloraz inteligencji, mają również bogatsze słownictwo. Chcesz zapewnić dziecku dobry start? W twoim domu musi zagościć muzyka – im wcześniej, tym lepiej.

Okres ciąży i pierwsze miesiące życie dziecka – dlaczego muzyka jest ważna?

Skoro dziecko słyszy, a nawet może zapamiętać część dźwięków jeszcze przed urodzeniem, to już w czasie ciąży słuchaj muzyki. Możesz również śpiewać lub nucić melodie – w ten sposób dziecko będzie rozpoznawać twój głos. Możesz to wykorzystać już po narodzinach maluszka, przy jego usypianiu – wystarczy, że wykorzystasz znany mu już repertuar.W pierwszych miesiącach życia dziecka powinnaś postawić przede wszystkim na muzykę klasyczną. Działa ona uspokajająco, a jak przekonują naukowcy, szczególnie pozytywny wpływ na dziecko mają kompozycje Mozarta.

Psycholog radzi: Wybierasz się do pracy zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Jeżeli chcesz, aby dziecko było spokojne, powinnaś poprosić osobę, która będzie się nim opiekować, aby puszczała mu płyty ze śpiewanymi przez ciebie piosenkami. 

muzyka a rozwój dziecka

 

Niespokojny maluszek? Problemy z zasypianiem? Jest na to rada!

W pierwszych miesiącach życia dziecko najczęściej jest bardzo spokojne, ale nie zawsze. Problemy choćby z uspokojeniem maluszka mogą pojawić się z momentem bolesnego ząbkowania. Co w takiej sytuacji? Okazuje się, że można temu skutecznie zaradzić – wystarczy tylko, że wykorzystasz tzw. białe szumy. Możesz je znaleźć np. na Lulanko.pl.

Psycholog radzi: Wspomniane tzw. białe szumy pozwolą ci szybko uśpisz maluszka, bo mają one relaksujący wpływ na organizm człowieka. Ich dodatkowym plusem jest maskowanie dźwięków dochodzących np. z innych mieszkań. Być może jako rodzic również się do nich przekonasz – ich słuchanie jest zalecane również dorosłym mającym problem z zasypianiem.

Gdy dziecko kończy roczek czas na pierwsze instrumenty i…

…bardziej zróżnicowany repertuar muzyczny. Poza muzyką klasyczną, powinnaś pozwolić dziecku odkryć inne gatunki muzyczne. Bacznie je przy tym obserwuj – przy których utworach maluszek najbardziej się cieszy lub nawet zaczyna się kołysać? To właśnie te piosenki powinien słyszeć najczęściejJeżeli chcesz, aby dziecko odkrywało świat dźwięków, zadbaj, aby miało wokół siebie zabawki interaktywne. W sklepach z zabawkami znajdziesz również m.in. bębenek czy cymbałki. Podsuń maluszkowi takie zabawki i obserwuj jego reakcję. Cieszy się? Jest zafascynowany? Być może rośnie ci mały muzyk.

Psycholog radzi: Dziecko na tym etapie rozwoju nie tylko powinno mieć styczność z różnymi gatunkami muzycznymi, lecz także mieć wokół siebie zabawki umożliwiające generowanie dźwięków. Pamiętaj, że im więcej muzyki, tym lepiej.

Pierwsze (taneczne) kroki

Gdy dziecko zaczyna chodzić, muzykę możesz wykorzystać, aby rozładować jego nadmiar energii. Tańcz razem z dzieckiem, zachęcaj je do skakania czy biegania. W ten sposób zachęcisz je również do aktywności fizycznej – im bardziej polubi ono aktywny tryb życia, tym lepiej.Aby zapewnić dziecku aktywny wypoczynek przy dźwiękach, możesz wykorzystać prostą zabawę – po usłyszeniu danego dźwięku, dziecko podnosi np. rękę. Im maluszek starszy, tym czynności przez niego wykonywane mogą być bardziej skomplikowane.

Psycholog radzi: Połączenie zabawy z ruchem i dźwiękami to doskonała zabawa zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Ten drugi może przy tym uczyć dziecko – wystarczy tylko naśladować dźwięki zwierząt, aby po pewnym czasie maluszek zapamiętał ich nazwy.

Gdy dziecko idzie do przedszkola

Chcesz pomóc swojemu dziecku w nauce i ćwiczeniu wyobraźni? Czas zatem ponownie wykorzystać muzykę. Po przesłuchaniu wybranego utworu Mozarta, zapytaj dziecko o jego odczucia, o to, co wyobraża sobie, słuchając utworu. Alternatywą może być poproszenie go, aby w trakcie słuchania rysował. Dlaczego pobudzanie wyobraźni dziecka jest tak ważne? Wizualizowanie sobie wydarzeń czy liczb ułatwia zapamiętywanie. W przyszłości, gdy będziesz miało ono problem z zapamiętaniem czegoś, wystarczy, że zastosuje dobrze znaną mu już technikę.

Psycholog radzi: O ile wcześniej dziecko słuchało muzyki, wykonując inne czynności (np. bawiąc się), teraz postaraj się, aby skoncentrowało się ono wyłącznie na słuchaniu melodii. W ten sposób nauczysz je koncentrować się na jednym zadaniu.

Nie ulega wątpliwości, że muzyka ma kolosalny wpływ na rozwój dziecka. Warto od najmłodszych lat oswajać go z różnymi jej formami, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl