Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

ILE SNU POTRZEBUJĄ KOBIETY ?
ILE SNU POTRZEBUJĄ KOBIETY ?

Ile snu potrzebują kobiety?

Każdy, kto dba o swoje zdrowie, doskonale wie jak ważny jest sen. Odpowiednia ilość snu znacząco wpływa na proces regeneracji organizmu, pozwala na efektywniejsze działanie po przebudzeniu, a także ma swój udział w poprawie odporności. Specjaliści do dziś spierają się, jaka dawka snu jest najkorzystniejsza nie tylko dla poszczególnych grup wiekowych, ale także dla…płci. Czy kobiety potrzebują innej ilości snu niż mężczyźni?

Jak długo powinniśmy spać?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku czynników. Najważniejszym kryterium, na podstawie którego należy ustalać zalecaną dawkę snu, jest wiek. Jak łatwo się domyślić, niemowlę potrzebuje znacznie większej ilości snu niż osoba dorosła; w przypadku małych dzieci istotna jest także pora snu oraz długość przerwy między drzemkami. Znacznie łatwiej określić optymalną dawkę snu dla dorosłych; większość specjalistów uważa, że najlepiej przesypiać około 8 godzin (chociaż 7 lub nawet 6 godzin również wystarcza do regeneracji organizmu).
Wiek nie jest jednak jedynym czynnikiem, który wpływa na zalecaną dawkę snu; jak się okazuje, znaczenie może mieć również płeć danej osoby.

Długość snu u kobiet i mężczyzn

Naukowcy udowodnili, że optymalna długość kobiecego snu różni się od tej, która wystarcza mężczyznom do pełnej regeneracji. Okazuje się, że panie powinny spać przynajmniej o 20 minut dłużej niż ich partnerzy; różnica może być jednak większa i jej wartość należy uzależnić od charakteru pracy zawodowej wykonywanej przez kobietę.
Dlaczego to właśnie panie powinny spać dłużej?
Jedną z przyczyn jest skłonność kobiet do wielozadaniowości – wiele pań jest w stanie zajmować się kilkoma rzeczami jednocześnie (na przykład pracę nad projektem godzą z opieką nad dzieckiem, jeśli tylko mają możliwość wykonywania części obowiązków zawodowych w domu). To z kolei powoduje, że panie szybciej zużywają energię, którą czerpią ze snu i pożywienia.
Wielozadaniowość to zresztą nie jedyny powód wydłużenia zalecanej dawki snu dla kobiet – okazuje się, że jakość snu pań jest ściśle związana z wysokim poziomem stresu psychologicznego i niektórymi emocjami, takimi jak wrogość, gniew czy głęboki smutek. Wymienione czynniki wpływają na sen mężczyzn w znacznie mniejszym stopniu, co czyni ich wypoczynek pełniejszym.
Podsumowując – kobiety, ze względu na większą aktywność mózgu i tendencję do ulegania negatywnym emocjom, potrzebują nieco większej ilości snu niż mężczyźni. 

rodzice - śpią - z - dzieckiem - odpowiednia - ilość - snu - dla - rodziców

 

Konsekwencje braku odpowiedniej ilości snu

Warto wspomnieć także o konsekwencjach, jakie wiążą się z brakiem odpowiedniej ilości snu – osłabieniu ulegają funkcje poznawcze, pojawiają się problemy z koncentracją, ponadto osoba niewyspana ma znacznie gorszy refleks, co w przypadku niektórych zawodów (np. kierowca) może być niebezpieczne. Lepiej zrezygnować także z zasypiania przy zapalonym, sztucznym świetle – w innym przypadku mogą pojawić się problemy z płodnością.
Osoby, które mają problem z szybkim zasypianiem, powinny zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę; być może trudności wynikają ze spożywania nadmiernej ilości tłustych potraw, czekolady, herbaty czy kawy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl