Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

Jak karmienie piersią wpływa na dziecko?
840.jpg

Mleko matki to najlepszy rodzaj pożywienia dla dziecka. Nie tylko odżywia maluszka, ale również chroni go i wspomaga jego prawidłowy rozwój. Zalety karmienia piersią są nieocenione. Mowa tu zarówno o kwestiach zdrowotnych, jak również emocjonalnych. Korzyści z karmienia piersią – czy to dla matki czy dla dziecka – można wymieniać godzinami, co poparte jest licznymi badaniami naukowymi. Jak karmienie piersią wpływa na dziecko?

Wpływ karmienia piersią na dziecko

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko najlepiej karmić wyłącznie piersią co najmniej przez sześć miesięcy, gdyż zalety karmienia piersią są ogromne. Po tym czasie można stopniowo wprowadzać pokarmy stałe, kontynuując w miarę możliwości karmienie naturalne tak długo, jak długo będzie to komfortowe dla matki i dziecka. Mleko mamy zawiera niemalże wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, które są niezbędne, by dziecko karmione naturalnie rozwijało się prawidłowo (wyjątek – dziecko karmione piersią powinno mieć suplementowane wit. D i K). Jest to zatem pełnowartościowy pokarm, który zaspokaja potrzeby odżywcze oraz energetyczne dziecka. Jest on również doskonale przyswajalny przez maluszka, ponadto skład mleka matki zmienia się i dopasowuje do bieżących potrzeb dziecka.

Zalety karmienia piersią dla dziecka

Wpływ karmienia piersią na dziecko jest nieoceniony. Do zalet karmienia piersią zaliczyć można między innymi poniższe:

  • Karmienie piersią pozytywnie wpływa na odporność – w mleku matki znajdują się przeciwciała, które chronią dziecko przed infekcjami bądź łagodzą ich przebieg. Dziecko karmione naturalnie szybciej i łatwiej rozwija swój układ immunologiczny, ponadto ma mniejsze ryzyko alergii pokarmowych.
  • Dziecko karmione piersią otrzymuje w mleku mamy również prebiotyki, które są istotne dla prawidłowego rozwoju mikroflory jelitowej.
  • Korzyści z karmienia piersią to ponadto mniejsze ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości w wieku szkolnym, a także mniejsze ryzyko wystąpienia w wieku dorosłym cukrzycy typu I i II, nadciśnienia tętniczego oraz choroby wieńcowej i mniejsze ryzyko rozwoju nowotworów.
  • Dzięki ssaniu piersi prawidłowo rozwijają się mięśnie twarzy dziecka, co ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju aparatu mowy, ponadto pomaga zmniejszyć ryzyko powstawania wad zgryzu.
  • Karmienie naturalne dziecka sprzyja również rozwojowi jego inteligencji.
  • Zalety karmienia piersią to także mniejsze prawdopodobieństwa wystąpienia biegunek i zaparć u maluszka, a także, jeśli mama odżywia się prawidłowo, mniejsze ryzyko wzdęć i kolek.
  • Mleko matki ma bardzo istotne znaczenie dla rozwoju układu nerwowego maluszka. Jego składniki ważne są dla rozwoju mózgu oraz rozwoju narządu wzroku.
  • U dzieci karmionych piersią notuje się również mniej przypadków SIDS.

Jak karmienie piersią wpływa na dziecko?

Korzyści z karmienia piersią dziecka są długoterminowe. Oprócz kwestii zdrowotnych warto wspomnieć również, że karmienie piersią dziecka to także szereg innych korzyści. Bardzo ważny wpływ karmienia piersią na dziecko to zaspokojenie jego potrzeb emocjonalnych. Karmienie piersią ma duże znaczenie dla budowania głębokiej więzi uczuciowej z mamą, co jest istotne dla rozwoju uczuciowego i emocjonalnego maluszka. Zalety karmienia piersią to także jego działanie wyciszające i uspakajające. Dziecko karmione piersią czuje się bezpieczne, łatwiej i szybciej uspokaja się i zasypia, ponadto łatwiej rozwija się u niego prawidłowy rytm dobowy. Warto na koniec dodać, że karmienie naturalne to także szereg korzyści dla matki.

Przeczytaj także artykuł o tym, co wpływa na koncentrację u dzieci.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl