Nasz blog powstał po to, aby pomagać, wspierać, edukować. Czy to blog o wychowywaniu dziecka, o zostaniu dobrym rodzicem? To na pewno blog, który pomoże Ci być mądrym rodzicem. Poruszmy przeróżne tematy. Większość artykułów poświęciliśmy tematyce białych szumów, ponieważ w tym mamy największe doświadczenie. Dowiesz się z nich m. in. Co to jest biały szum, komu służy, czy jest bezpieczny i dlaczego jest tak skuteczny. Dowiesz się również, dlaczego Twoje dziecko nie chce spać i budzi się w nocy, czy można nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, dlaczego biały szum pomaga dzieciom autystycznym w zasypianiu i wiele, wiele więcej. Poznasz także: metody na spokojny sen dziecka, istotę drzemek, fakty i mity na temat snu dziecka, czy błędy w usypianiu dziecka. Ale nie samym szumem żyje rodzic! Piszemy również o innych, ważnych aspektach życia malucha. Znajdziesz tutaj artykuły z poradami, takimi jak: co zrobić, kiedy dziecko ma kolkę, jakie wybrać łóżeczko dla dziecka, jakie wybierać zabawki dla dziecka, jakie korzyści wynikają ze śpiewania dziecku kołysanek, jak poradzić sobie z przejściem z pieluch na nocnik oraz z nocnika na toaletę, jak bawić się z dwulatkiem… Poznasz etapy rozwoju dziecka oraz zapoznasz się ze szczegółami skoków rozwojowych u dziecka. Zapraszamy do lektury!

Życzymy udanych zakupów oraz ... SŁODKICH SNÓW !

JAK KOŁYSANKI BUDUJĄ WIEŹ MIĘDZY DZIECKIEM I MATKĄ?
JAK KOŁYSANKI BUDUJĄ WIEŹ MIĘDZY DZIECKIEM I MATKĄ ?

Więź matki z dzieckiem jest wyjątkowa. Powstaje już na prenatalnym etapie życia dziecka i od tego czasu rozwija się i wzmacnia. Duże znaczenie mają w tym przypadku hormony, które organizm rodzicielki wydziela w okresie okołoporodowym. Wspierają one kobietę w poczuciu potrzeby macierzyństwa i umacnia więź, która łączy ją z dzieckiem. Związek ten jest tak silny, że matka jest w stanie poznać po płaczu swojego noworodka, pośród wielu innych. Ten z kolei, już na pierwszym etapie życia poza łonem matki, odróżnia jej głos oraz zapach.

Śpiewanie kołysanek wspiera tworzenie więzi matki z dzieckiem już na prenatalnym etapie jego rozwoju. Komunikowanie się z maluchem, mimo, że na początku jednostronne, jest bardzo istotne dla jego rozwoju emocjonalnego. Ważne zatem jest, by mama mówiła „do brzucha”, zwracała się do dziecka spokojnie, używając słów pełnych miłości oraz śpiewała mu. Dzięki nawiązaniu relacji z potomkiem już na tym etapie jego życia, matka ma szansę przygotować się na jego przyjście i obdarzać uczuciami macierzyńskimi. Po narodzinach dziecka, w naturalny sposób, ten związek będzie ewoluować.

Kołysanki są bardzo charakterystycznym rodzajem piosenek. Są spokojne, rytmiczne, za ich pomocą opowiada się historie, których słuchanie uspokaja i wprowadza w spokojny nastrój i wyciszenie. Warto zwrócić uwagę na to, że mama może śpiewać tę samą kołysankę na różne sposoby – w zależności od tego w jakim nastroju jest dziecko i jak się zachowuje. Jeśli pociecha nie chce ułożyć się do snu, tembr głosu wzrasta i jest bardziej nalegający. Z kolei w sytuacji, gdy dziecko już jest bardzo spokojne i powoli zasypia, kołysanka będzie coraz cichsza i spokojniejsza. Dla dziecka istotne jest to, że otrzymuje konkretny przekaz i za nim podąża. 

splecione - dłonie - matki - i - dziecka - śpiewanie - kołysanek - a - więź - matki - z - dzieckiem

 

Słowa kołysanek i historie, które za ich pomocą się opowiada, mają podłoże kulturowe i zazwyczaj odnoszą się do świata kobiecego. Matka odnosi się w nich do swoich relacji z bliskimi, z mężem, swoją matką, wojen, szczęścia, smutku, katastrof. Przekazuje w ten sposób dziecku wiedzę o świecie, cały wachlarz emocji i w ten sposób nawiązuje z nim więź. Dla maluchów kołysanki są tak ważne i tak bardzo je angażują, ponieważ w ten sposób otrzymują od matki informację o jej stanie duchowym i emocjonalnym oraz o tym, co jest dla niej ważne. Poprzez śpiew, uczucia są bardzo szczerze wyrażane, dlatego jest to doskonały sposób na zbliżenie się do drugiego człowieka. Kiedy dziecko nie jest narażone na działanie innych bodźców, wycisza się i wsłuchuje w słowa matki. Opowiadając historie za pomocą śpiewu matka również wprowadza dziecko w świat, gdzie ważne są interakcje między ludźmi, społeczne zależności i emocje innych.

Jak widać, śpiewanie dziecku kołysanek jest ważne dla jego rozwoju na różnych etapach życia. Można oczywiście również puszczać do snu nagrania (najlepsze kołysanki znajdziecie TUTAJ), jednak nie powinno się zastępować nimi obecności rodzica. Więź, która się w ten sposób Tworzy między dzieckiem, a matką, jest wyjątkowa i buduje się tylko poprzez bezpośredni kontakt i żywe słowo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl